Egoist okur

Sophie van der Strap: “Yüzleşmeye değil, kaçışa inanıyorum”

Muhteşem Oz Büyücüsü kitaplarından birinde bir masal okumuştum.

Masalda anlatılan adını unuttuğum bir prensesin sayısız “kafası” vardı, hepsi de yatak odasındaki bir dolapta duruyordu. Her ruh hali için ayrı bir kafa seçebiliyordu prenses, mesela mutsuz, üzgün veya öfkeli uyandığı o berbat sabahlarda kendine yeni bir kafa seçebiliyordu. Başka biri olarak geçirdiği günün sonunda da mutsuzluktan, kederden veya öfkeden iz taşımayan şahane bir uykuya teslim oluyordu. Masalın mesajı açıktı; şu hayatta huzur isteyenin kafayı değiştirmesi gerekti…

Pegasus Yayınları’ndan çıkan “9 Peruklu Kız”ın yazarı Sophie van der Strap’e bunu anlatıyorum. Gülüyor ve zaten kitabını çocukluğu boyunca defalarca okuduğu o masaldan ilhamla yazdığını söylüyor.

Peki ne anlatıyor kitapta? Kendi hayatını, hastalığını, peruklarını ve mucizevi iyileşmesini…

Sophie 20’lerinin başındayken, çok hızlı ilerleyen bir kanser türüne yakalandığını öğreniyor. Ağır ve agresif bir tedavi uygulanıyor ve saçları dökülüyor. Çok korkuyor. Hele geceleri bu korku iki kat artıyor. Gündüzlere gelince; “21 yaşındaydım, muhtemelen fazla zamanım kalmamıştı ve moralimi düzeltecek bir şey yoktu, aynaya baktığımda güçsüz, hasta birini görüyordum” diyor.

Perukları işte o sırada keşfetmiş. Böylece hem dışarı çıkıp arkadaşlarıyla görüşecek cesareti bulabiliyormuş hem de kendini yeniden güzel hissediyormuş. Her peruğuna başka bir ad takıyor, birkaç saatliğine de olsa başka biri gibi davranıyormuş üstelik. “Hastalığımı bir gün için unutsam bile kâr sayılırdı” diyor. “Kendinizi yerime koyun. Kanserdim. Geceleri ne kadar korkarsam korkayım, ilaçların etkisiyle uyuyabiliyordum. Ama gündüzler? Onlar geçmek bilmiyordu. Ben de işte ‘Yeni bir ben’ olmanın yolunu aradım.”

Şimdilerde 20’lerinin sonunda olan ve hastalığını tamamen yenen bu güzel ve tatlı kızla röportajımızda konuştuğumuz diğer şeyler aşağıda…

Gülenay Börekçi

9 peruklu kız gulenay borekci sophie van der strap

Sophie van der Strap (en baştaki) ve 9 peruğu

Sophie van der Strap: “Bir peruğun insanı nasıl değiştirebildiğine inanamazsınız”

“9 Peruklu Kız”ı yazmaya nasıl karar verdiniz?

Doktorlar bana kanseri yendiğimi söylediği günden beri, “Carpe diem/Anı yaşa” sözüne inanıyorum. O yüzden de hesap kitap yazmadan yaşıyorum. Anlayacağınız, kitap yazmak gibi bir kararım yoktu. Bir gün sezgisel bir biçimde masanın başına geçip içimdekileri dökmeye başladım. Ayrıca feci şekilde sıkılıyordum ve bu iş bana iyi geliyordu, en azından zihnime üşüşen endişe ve korku bulutlarını dağıtmama yardımcı oluyordu. Kendime ait bir dünya yaratmış ve onun içine sığınmış gibiydim. Yaratım sürecinde her şeye karar veren sizsinizdir, kimse neyi niçin yaptığınızın hesabını soramaz ve bu acayip özgürleştiren bir şeydir.

Biraz daha geçmişe dönelim: Peruklar nasıl girdi hayatınıza?

Biliyor musunuz, kanserle savaş diye bir şey var ama bu öncelikle bedensel değil zihinsel bir savaş. Peruklar, savaşmamı kolaylaştırdı. Kendimi çaresiz hissediyordum, belki de bir daha asla eskisi gibi sağlıklı ve güzel olamayacaktım. Bu ihtimal beni korkutuyor, kabullenmekte zorlanıyordum. İlk peruğumu internetten satın aldım ama korkunçtu, vakit yitirmeden yenilerini aramaya koyuldum. Ailem, arkadaşlarım şehirdeki peruk satan bütün dükkanlardan benim için randevu alıyordu. Aradığım gibi güzel olanları sonunda bir tiyatro malzemeleri dükkanında buldum. Denediklerimden bazıları komik bazıları seksi bazıları da çılgın görünmemi sağladı. Biçim biçim kızıl, sarı, siyah perukların her biri başka biri gibi hissetmemi ağlıyordu. Sarı röfleli kumral perukla Daisy adında saf bir köylü kızı oluyordum. Küt kesimli beyazımsı peruğu taktığımda maceracı ve vurdumduymaz Platina oluyordum. Hastaneye giderken taktığım kızıl renkli favori peruğumla Sue oluyor, güçlü biri gibi hissediyordum. Uma ise bana kendimi son derece seksi ve dişi hissettiriyordu. Bir de gür bukleleriyle göz alan Pam vardı. Peruk koleksiyonum bu şekilde büyüdü. İyi gelip gelmemesi bir yana çok eğlenceli bir deneyimdi ve zaten ilk etapta benim için önemli olan buydu.

Hastalığınız geçmişte kaldı fakat peruklarınız ve kağıt kaleminiz sizinle…

Peruklarımdan vazgeçemem, haklısınız. Kağıt kaleme gelince; hayatta en sevdiğim şey yazmak. O an için derdim tasam her neyse onu soğukkanlılıkla kağıda döktükten sonra içimdeki zehirden kurtulduğumu, arındığımı hissediyorum.

“Artık başıma gelen her olumsuzlukta iyi bir yan bulmaya çalışıyorum”

Hastalığınızla birlikte yaşadıklarınız size ne öğretti?

Sanırım artık başıma gelen her olumsuzlukta iyi bir yan bulmaya çalışıyorum. Kanser olmayı istemezdim, şükürler olsun iyileştim ama düşünüyorum da bu hastalığa yakalanmasaydım yazma yeteneğimi ve perukların bana ne kadar iyi geldiğini keşfedemeyecektim. Gerçekte “kötü” diye bir şey yok. Mesela ben, geçmişteki berbat ilişkilerime de, hiç beklemediğim anda beni terk edenlere de kızmıyorum, onlar bana özgürlüğümü kazandırdılar.

Hollywood tarafından başarılı bir filme de dönüştürülen hikayeniz niçin bu kadar çok sevildi? “9 Peruklu Kız” filminde sizi genç yuncu Lisa Tomaschewsky canlandırıyor…

Tamamen gerçek bir hikayeyi, şahsi mücadelemi dürüstçe anlattığım ve sonunda da düşmanı alt ettiğim için olmalı. Bir şeyi vurgulamak isterim, izin verirseniz: Bir peruğun insanı nasıl değiştirebildiğine inanamazsınız, denemediyseniz tavsiye ederim. Peruklarım hastalığımı hiç değilse zaman zaman unutup hayata devam etmem konusunda çok yardım ettiler. Öte yandan beni iyileştiren onlardı dersem, doğru olmaz. Benim yaşadıklarıma benzer şeyler yaşayanlara söyleyebileceğim tek bir şey var: Kanser ya da başka bir şey, başlarına gelen dert her neyse, ondan ellerinden geldiğince uzaklaşsınlar. Sorununuz çok büyük olabilir ama bu, 24 saat boyunca sadece onunla meşgul olmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Herkes yüzleşmenin öneminden söz ediyor; bense onlar gibi düşünmüyorum. Esas beceremediğimiz şey uzaklaşmak, kaçmak. Ben şu hayatta yüzleşmeye değil, kaçışa inanıyorum.

Gülenay Börekçi

Sophie ve 9 peruğu

sophie van der strap gulenay borekci sophie van der strap gulenay borekci 09 sophie van der strap gulenay borekci 08 sophie van der strap gulenay borekci 07 sophie van der strap gulenay borekci 06 sophie van der strap gulenay borekci 05 sophie van der strap gulenay borekci 04 sophie van der strap gulenay borekci 03 sophie van der strap gulenay borekci 02 sophie van der strap gulenay borekci 01

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Leave A Comment