Egoist okur

5 Egoist Okur’dan 5 Karışık Kaset

İşte Uygar Şirin’in Egoist Okur’a gelenler arasından seçtiği beş karışık kasetin sahipleri: Algodón Edebiyat, Kaan Kavuşan, Süheyla Uygur, Sevil Tekin ve Selda Şenol… İmzalı kitapları yolda, kendi hazırladıkları efkâr karmaları ise aşağıda…

Bakıp bakıp mutlu hissediyorum kendimi. Bence çok güzel bir iş oldu. Önce Uygar’a ve Kırmızı Kedi Yayınları’na teşekkürler. Sonra da başta yukarıdaki arkadaşlar olmak üzere listelerini bizimle paylaşan tüm Egoist Okur’lara :)

Gülenay Börekçi

karisik kaset egoistokur takipci listeleri

Algodón’un şarkıları

Durağan efkâr

28 yaşında bir avukat. Aynı zamanda doktora öğrencisi. Algodón Edebiyat diye çok tatlı bir edebiyat blogunun sahibesi. Listesini şu sözlerle anlatıyor: “Karışık kaset doldurmak, benden yaşça büyük kuzenimin ilk gençlik yıllarının en güzel hobisiymiş. Bizse ona özenen iki küçük kuzen, onun karışık kasetlerinden beslenirdik. Kuzenim kasetlerine ne doldursa dinlerdik. En çok, Fairground Attraction grubunu keşfettiğim zamanı hatırlarım. Kaset deyince aklıma ilk gelenlerden. Bir kasedin her şarkısı güzel olur muydu? Oluyormuş… Şimdi bile tüm kasedi koysanız şarkıları baştan sona ezbere söyleyebilirim: It’s got to be…perfect! Kasedin karışığına gelince; bambaşka bir karışık kaset yapmak aklıma geldi. Adını da Durağan Efkâr koydum.”

Kaan’ın şarkıları

Siyasi efkâr

Adı, Kaan Kavuşan. Henüz tanışmıyoruz ama onun da benim gibi The Afghan Whigs grubunun hastası olduğunu öğrendiğim günden beri Akşam gazetesinin hafta sonu eklerinde çıkan yazılarını kaçırmıyorum. Müzikten sinemaya, edebiyattan popüler kültüre ilgilenmediği konu yok gibi. Bugünlerde siyasi olarak da aktif görünüyor. Hazırladığı liste de biraz böyle… “Siyasi fikirlerimi açığa vuran konsept bir karışık kaset yapayım istedim” diye anlatıyor, isyandan, direnişten, faşizme baş kaldırmaktan söz eden şarkılar seçen Kaan. Eh, konu efkârsa, siyasi halimiz de gayet anlaşılır ve geçerli bir efkârlanma sebebi, öyle değil mi?

Süheyla’nın şarkıları

‘Aynı duygudan başka tınılar” efkârı

1993 Istanbul doğumlu Süheyla Uygur, İzmir’de yaşıyor ve Ege Tıp Fakültesi’nde okuyor. Başka? Karakalem çalışıyor, karikatürle uğraşıyor, yağlı boya tablolar yapmayı denediği zamanlardaysa bulunduğu mekanı bile tablonun parçası haline getirmeyi mutlaka başarıyor. “Doğru müzik dinlemek insanı intihardan döndürebilir” diyen Süheyla’nın listesine gelince… “Karışık kaset, aynı duygudan başka tınılar toplamaktır benim için” demiş. “O yüzden dönemsel mutsuzluklarımın, serzenişlerimin, pişmanlıklarımın, sevinçlerimin ortağı farklı türlerden, farklı kültürlerden, farklı dillerden şarkıların aynı şeyleri hissettirebildiği bir koleksiyon oldu benim karışık kasetim.”

Sevil’in şarkıları

Esrarengiz efkâr

2010’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren ve şimdi Ankara’da çalışan Sevil Tekin, Uygar Şirin’in Karışık Kaset seçmelerine ilk katılan kişi. Ama herhangi bir yorum yapmadığı için biraz esrarengiz bir duruşu var aslında. İşte onun listesi…

Selda’nın şarkıları

“31 yılın 24 yılı” efkârı

Selda Şenol listesini uzun uzun anlatmış: “Nereden başlanır, yolun hangi durağından bilmiyorum… Plak dönemine yetişemedik ama kasetle büyüdük, gençliğe eriştik. Koltukların üzerinde elimde saç fırçasıyla konserler verdim, diğer elime uzanmaya çalışan hayal ürünü seyircilerle… Âşık olduk, ağladık. Yaz geldi, sahilde dinledik yeni çıkan şarkıları… Şarkıcı olacaktım bu şarkılar yüzünden. Kayıplar oldu, dinledik. Sineztezi gibi kaset şarkılarım; dinlesem kokusu burnuma gelir çocukluğumun. Bozuk teybin azizliğine uğradım, küçük serçe parmaklarım çizile çizile sarılan kasetlerimi kurtardım. Kırılan kaset kapaklarını takmaya çalıştım, olmadı. Şarkı sözlerini kaset kapaklarından okuya okuya ezberledim. Katlayamadım, beceremedim, zamanla tırtıklı yerlerinden koptular. Kitaplarımın arasına koydum, kaybolmasınlar diye. İkili teybimde arkadaşlarımla ses kaydı yaptım, babamın kasetlerinin üstüne, azar işittim. Ödünç aldığım kasetleri kaydettim, sessizce başlarında durarak… Biraz büyüyünce kasetçi abilere gidip oluşturduğum listeyi kaydetmelerini istedim. 2 şarkı fazla gelirdi hep, elemek zorunda kalırdım ve o eksik şarkılar radyoda çıkınca delirirdim… Her bir parça belki aylarca kullaklarımdan gitmedi, ama nedense ben belli başlı anları ya da günleri hatırlıyorum. İşte 31 yılın 24 yılına ait şarkılar…”

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Comments
2 Responses to “5 Egoist Okur’dan 5 Karışık Kaset”
  1. Algodón says:

    Çok teşekkür ederim. Hemen diğer listelere bakıyorum…

    algodonedebiyat.blogspot.com

  2. SELDA says:

    inanılmaz bir keyifti… çocukluk ve sevda kokan şarkılar hep bizimle… nice karışık kasetlerde kendimizi bulmak dileğiyle…

Leave A Comment