Egoist okur

Emelie Schepp’e göre kişisel yayıncılığın altın kuralları

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali (İTEF) sebebiyle geçen hafta İstanbul’a gelen polisiye yazarı Emelie Schepp, eşi ve iki çocuğuyla İsveç’in küçük Motala kasabasında yaşıyor. Bizde Zodyak Kitap’tan çıkan ilk romanı “Silinmeyen”i eşi dahil hiç kimseye söylemeden yazmış ve bizzat kendi yayımlamış.

Toplumsal problemlere cesurca eğilen ve eleştirmenlerin “okuyucuya şefkat göstermeyen kalpsiz bir yazar” dediği Schepp bugün tüm vaktini yazmaya ayırıyor… Onunla kişisel yayıncı olmayı, yani kitaplarını büyük bir yayınevi desteği olmadan bağımsız yayınlamayı kafaya koyanların dikkat etmesi gerekenleri konuştuk.

Gülenay Börekçi

emelie schepp zodyak kitap silinmeyen egoistokur

Emelie Schepp

“İyi bir hikâye yazın. Her şeyden önemlisi bu”

“Silinmeyen” için kişisel yayıncılığı, yani kitabınızı bağımsız olarak basıp dağıtmayı  tercih ettiniz. Bunun artı ve eksileri nelerdi?

Kişisel yayıncıysanız, diğerlerinden de çok çalışmak zorundasınız. Öte yandan özünde değişen bir şey yok, en önemlisi iyi bir hikâye yazmak. Hikâye iyiyse, okuyanlar başkalarına önerecektir. Eh, bir kitap için de en iyi reklam budur. Açıkçası ben, kitabım için delice çabaladım. Tüm vaktimi yazmaya ayırdım, gecemi gündüzümü bilgisayar başında geçirdim. Çocuklarım uyuduktan sonra sabaha kadar yazıyordum. Ama altı ayın sonunda romanımın ilk taslağı elimdeydi.

Bilinen yolları değil kişisel yayıncılığı tercih ettiğiniz için sizi eleştirenler oldu mu?

Aslında yalnızca sektördeki insanlar güvensiz, okurlar değil. Onlar kitabınızın hangi biçimde çıktığına bakmıyor.

“Silinmeyen” ne anlatıyor?

Jana Bezelious, 9 yaşındayken, bir gün kendini hastanede bulur. Adını bile hatırlamıyordur. Büyüdüğünde başarılı bir savcı olur; İsveç Göçmenler Dairesi Başkanı’nın ölü bulunmasının ardından açılan soruşturmayı da o yürütür. Jana, komiser Henry Levin ve dedektif Mia Balonder’la birlikte katili aramaya başlar. Ama kendi hayatıyla ilgili karanlık ve kanlı birtakım gerçekleri de keşfedecektir…

Kişisel yayıncılığın olmazsa olmazları

♠ İyi bir hikâye yazın. Her şeyden önemlisi bu.
♠ Bir editörden, düzeltmenden ve grafikerden profesyonel yardım alın.
♠ Doğru tanıtım yapın. Okuyucuyu sayısız başka kitap arasından neden sizinkini seçeceğine ikna etmeniz şart.
♠ Kitapçılarla görüşürken korkmayın. En kötüsü, “Hayır” derler. Bu da dünyanın sonu sayılmaz.
♠ Tanıtım için sosyal medyayı özgürce kullanın, Twitter, Facebook ve Instagram’a kaydolun. Ve kendi web sitenizi oluşturun.
♠ Fuar ve festivallere gidin… Ve kitabınız her zaman yanınızda olsun. Unutmayın, okurlar için kitabı imzalayabilecek ve hakkında konuşabilecek tek kişi sizsiniz. Eleştirmenlere kitabınızın birer kopyasını göndermeyi de ihmal etmeyin.
♠ Oturun ve yazın. Her gün bir sayfa, yılda bir kitap demektir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Leave A Comment