Egoist okur

Gezi Parkı fotoğrafları: Bahçemizi koruyorduk!

Aşağıda bir sürü fotoğraf var. Bazıları muhtemelen daha önce görmediğiniz fotoğraflar… Mutlaka bakın. Sonra şunu hatırlayın: Occupy Gezi protestolarında aslında biz hepimiz birbirimize muhteşem bir hediye verdik ve görüşlerimiz ne kadar farklı olursa olsun aynı noktada buluşabildiğimizi dünya aleme gösterdik… Türk’üyle, Kürt’üyle, Alevisi’yle, Müslüman’ıyla, Hıristiyan’ıyla, Musevi’siyle… Kadın, erkek, eşcinsel, genç, yaşlı, çocuk hatta apolitik demeden hepimiz bir aradaydık… Sadece bu kadarı bile şahane bir şeydi. Gerisi? Bekleyip göreceğiz.

Gülenay Börekçi

egoistokur diren gezi parki

Bu şehirde insanların ortak bahçeleri pek yoktur. Gezi Parkı, onlardan biriydi, hatta merkezde olduğı için en önemlisiydi. Niye günlerdir insanların orada durduğunu, beklediğini, şarkı söylediğini, kitap okuduğunu, ağaçların sökülmesine direndiğini anlamayanlara önce bunu söylememiz lazım. Direniyorduk, çünkü bahçemizi koruyorduk.

Biz ortak bahçemizde, parkımızda buluşmayı seviyoruz. Buluşmalarımızın ille kapalı kapıların arkasında olmasına itiraz ediyoruz.

Kamusal alanda özgürce, birbirimizin gözlerinin içine bakarak konuşabilmek istiyoruz.

İşe giderken veya işten dönerken yahut öğle tatillerimizde bir parça nefes almak, kitabımızı dergimizi ferah ferah karıştırmak, etrafa bakmak, genişlemek istiyoruz.

Şehir içinde gerektiğinde tek başımıza da kalabileceğimiz alanlara ihtiyaç duyuyoruz. Gecenin geç vaktinde, sabahın köründe kapıları kapanmayan, hatta kapıları olmayan bir yerimiz olsun istiyoruz.

Ağaçların arasında, kuş seslerini dinleyerek, kedileri köpekleri severek bankların veya çimenlerin üstünde oturmak, bunları yaparken de içtiğimiz su, yediğimiz sandviç veya oturduğumuz sandalye için şu veya bu kuruma para ödemek zorunda kalmadan buluşabilmek istiyoruz.

Twitter’da yazmıştım, bir kere daha söylüyorum: Aslında Gezi Parkı istediğimiz, ihtiyacımız olan her şeyin simgesi oldu bizim için, varlığıyla bütün engelleri, yasakları, baskıyı aşabileceğimiz bir simge… Ve o simgenin etrafında birbirimize muhteşem bir hediye verdik. Görüşlerimiz ne kadar farklı olursa olsun aynı noktada buluşabildiğimizi dünya aleme gösterdik. Türk’üyle, Kürt’üyle, Alevisi’yle, Müslüman’ıyla, Hıristiyan’ıyla, Musevi’siyle… Kadın, erkek, eşcinsel, genç, yaşlı, çocuk hatta apolitik demeden hepimiz oradaydık… Sadece bu bile şahaneydi. Gezi Parkı’nı İBB’nin temizlik işçileriyle el ele temizleyen ünlü ünsüz protestocuların haberlerini okurkense gözlerim doldu sevinçten. “Ne güzel insanlarız biz yahu” dedim içimden. Bizimle gururlanmanız gerekmez miydi?

Şimdi olanlar bahçemizi, parkımızı, şehrimizi kirlettiği için çok üzgünüm.

Gülenay Börekçi

 
Not: Aşağıya sosyal medyada yani Facebook’ta, Twitter’da ve bilhassa Instagram’da dolaşan Occupy Gezi fotoğraflarından bir kısmını aldım. Çekenlerin çoğu arkadaşım, bazılarıysa hiç tanışmadığımız halde arkadaşımmış gibi hissettiğim insanlar. Kullanmak için izin istemedim hiçbirinden, adlarını da yazmadım. Bu direniş, bu protesto hepimizin ortak eylemi olarak geçsin tarihe diye düşündüm. (Adları belirtilsin isteyenler veya fotoğraflarının çıkarılmasını talep edenler egoistokur@gmail.com’a yazarlarsa, istediklerini hemen yaparım.)

direngezi egoistokur 2 direngezi egoistokur 3 direngezi egoistokur 5 direngezi egoistokur 6 direngezi egoistokur 7 occupygezi egoistokur occupygezi egoistokur 2 occupygezi egoistokur 3 occupygezi egoistokur 4 occupygezi egoistokur 5 occupygezi egoistokur 7 occupygezi egoistokur 8 occupytaksim egoistokur 2 occupytaksim egoistokur 4 occupytaksimgezi egoistokur occupytaksimgezi egoistokur 1 occupytaksimgezi egoistokur 5 occupytaksimgezi egoistokur 6 occupytaksimgezi egoistokur 8 occupytaksimgezi egoistokur 3 gezi parki egoistokur 3 occupygezi egoistokur 1

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Comments
2 Responses to “Gezi Parkı fotoğrafları: Bahçemizi koruyorduk!”
  1. Elinize emeğinize sağlık. Ben de blog sayfamda buradaki birkaç fotoğrafı paylaşmak istiyorum yazılarımın altında. Daha çok yazmak ve daha çok anlatmak istiyorum. Uzakta olmak böyle anlarda daha zor ama aklım, kalbim hep orada sizinle.

Leave A Comment