Egoist okur

Gezi Parkı fotoğrafları: Bahçemizi koruyorduk!

Aşağıda bir sürü fotoğraf var. Bazıları muhtemelen daha önce görmediğiniz fotoğraflar… Mutlaka bakın. Sonra şunu hatırlayın: Occupy Gezi protestolarında aslında biz hepimiz birbirimize muhteşem bir hediye verdik ve görüşlerimiz ne kadar farklı olursa olsun aynı noktada buluşabildiğimizi dünya aleme gösterdik… Türküyle, Kürdüyle, Alevisiyle, Müslümanıyla, Hıristiyanıyla, Musevisiyle… Kadın, erkek, eşcinsel, genç, yaşlı, çocuk hatta apolitik demeden hepimiz bir aradaydık… Okan Bayülgen’den Gonca Vuslateri’ye, Halit Ergenç’ten Kıvanç Tatlıtuğ’a, Nilgün Belgün’den Tarkan’a, Thom Yorke’a, Madonna’ya bütün ünlülere ayrıca teşekkür etmemiz gerek. Sadece bu kadarı bile şahane bir şeydi. Gerisi? Bekleyip göreceğiz.

Gülenay Börekçi
 
 
Onur Orhan: Ortak bir şeyleri olmayanların ortaklığıdır Gezi
#duranadam yahut Gezi olaylarının düşündürdükleri
Gezi için hem direnelim, hem okuyalım…
Buluşma ve direnme mekanlarımız: PARKLAR
Bahçeyazı’dan gezi videosu: Başkaldırının 140 vuruşu
Onur Orhan: Gezi’deki gençler artık benim kahramanlarım
Sokaklar, parklar uyku halimizin bitişine şahit oluyor
Emine Çaykara: yaşasın hürriyet, yaşasın müsalâha!
Anlat Robin Hood, senin Gezi hikayen ne?
Ayfer Tunç’tan Gezi Parkı Direnişi için mektup
1952′den 2013′e Gezi Parkı fotoğrafları
Fotoğraflarla: Everyday, I’m çapuling!
Video: Gezi ruhuna özel bir “chapulling” performansı
Gitmiyoruz: Gezi Parkı’nın kütüphanesi de oldu
Sevdiğim herkes bugün Gezi Parkı’ndaydı
 

egoistokur diren gezi parki

Bu şehirde insanların ortak bahçeleri pek yoktur. Gezi Parkı, onlardan biriydi, hatta merkezde olduğı için en önemlisiydi. Niye günlerdir insanların orada durduğunu, beklediğini, şarkı söylediğini, kitap okuduğunu, ağaçların sökülmesine direndiğini anlamayanlara önce bunu söylememiz lazım. Direniyorduk, çünkü bahçemizi koruyorduk, bu kadar basit.
Lütfen anlasınlar artık: Biz ortak bahçemizde, parkımızda buluşmayı seviyoruz. Buluşmalarımızın ille kapalı kapıların arkasında olmasına itiraz ediyoruz.
Kamusal alanda özgürce, birbirimizin gözlerinin içine bakarak konuşabilmek istiyoruz.
İşe giderken veya işten dönerken yahut öğle tatillerimizde bir parça nefes almak, kitabımızı dergimizi ferah ferah karıştırmak, etrafa bakmak, genişlemek istiyoruz.
Şehir içinde gerektiğinde tek başımıza da kalabileceğimiz alanlara ihtiyaç duyuyoruz. Gecenin geç vaktinde, sabahın köründe kapıları kapanmayan, hatta kapıları olmayan bir yerimiz olsun istiyoruz.
Ağaçların arasında, kuş seslerini dinleyerek, kedileri köpekleri severek bankların veya çimenlerin üstünde oturmak, bunları yaparken de içtiğimiz su, yediğimiz sandviç veya oturduğumuz sandalye için şu veya bu kuruma para ödemek zorunda kalmadan buluşabilmek istiyoruz.
Çok şey mi istiyoruz, söyleyin. Lütfen söyleyin, sadece ama sadece bunları istediğimiz için olanlara değer miydi?
Twitter’da yazmıştım, bir kere daha söylüyorum: Aslında Gezi Parkı istediğimiz, ihtiyacımız olan her şeyin simgesi oldu bizim için bir anda, varlığıyla bütün engelleri, yasakları, baskıyı aşabileceğimiz bir simge. Ve o simgenin etrafında birbirimize muhteşem bir hediye verdik. Görüşlerimiz ne kadar farklı olursa olsun aynı noktada buluşabildiğimizi dünya aleme gösterdik. Türküyle, Kürdüyle, Alevisiyle, Müslümanıyla, Hıristiyanıyla, Musevisiyle… Kadın, erkek, eşcinsel, genç, yaşlı, çocuk hatta apolitik demeden hepimiz oradaydık… Sadece bu bile şahaneydi. Gezi Parkı’nı İBB’nin temizlik işçileriyle el ele temizleyen ünlü ünsüz protestocuların haberlerini okurkense gözlerim doldu sevinçten, gururdan. “Ne güzel insanlarız biz yahu” dedim içimden. Bizimle gururlanmanız gerekmez miydi?
Şimdi olanlar bahçemizi, parkımızı, şehrimizi kirlettiği için çok üzgünüm.
Gülenay Börekçi
Not: Aşağıya sosyal medyada yani Facebook’ta, Twitter’da ve bilhassa Instagram’da dolaşan Occupy Gezi fotoğraflarından bir kısmını aldım. Çekenlerin çoğu arkadaşım, bazılarıysa hiç tanışmadığımız halde arkadaşımmış gibi hissettiğim insanlar. Kullanmak için izin istemedim hiçbirinden, adlarını da yazmadım. Bu direniş, bu protesto hepimizin ortak eylemi olarak geçsin tarihe diye düşündüm. (Adları belirtilsin isteyenler veya fotoğraflarının çıkarılmasını talep edenler egoistokur@gmail.com’a yazarlarsa, istediklerini hemen yaparım.)
 
gezi parki egoistokur 2 gezi parki egoistokur occupygezi egoistokur 1 occupytaksimgezi egoistokur 13 occupytaksimgezi egoistokur 12 gezi parki egoistokur 3 occupytaksimgezi egoistokur 10 Turkey Protest occupytaksimgezi egoistokur 8 occupytaksimgezi egoistokur 6 occupytaksimgezi egoistokur 5 occupytaksimgezi egoistokur 4 occupytaksimgezi egoistokur 3 occupytaksimgezi egoistokur 2 occupytaksimgezi egoistokur 1 occupytaksimgezi egoistokur occupytaksim egoistokur 9 occupytaksim egoistokur 8 occupytaksim egoistokur 7 occupytaksim egoistokur 6 occupytaksim egoistokur 5 occupytaksim egoistokur 4 occupytaksim egoistokur 3 occupytaksim egoistokur 2 occupytaksim egoistokur 1 occupytaksim egoistokur occupygezi egoistokur 9 occupygezi egoistokur 8 occupygezi egoistokur 7 occupygezi egoistokur 6 occupygezi egoistokur 5 occupygezi egoistokur 4 occupygezi egoistokur 3 occupygezi egoistokur 2 occupygezi egoistokur direngezi egoistokur 9 direngezi egoistokur 7 direngezi egoistokur 6 direngezi egoistokur 5 direngezi egoistokur 4 direngezi egoistokur 3 direngezi egoistokur 2 direngezi egoistokur
 
 
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Comments
2 Responses to “Gezi Parkı fotoğrafları: Bahçemizi koruyorduk!”
  1. Elinize emeğinize sağlık. Ben de blog sayfamda buradaki birkaç fotoğrafı paylaşmak istiyorum yazılarımın altında. Daha çok yazmak ve daha çok anlatmak istiyorum. Uzakta olmak böyle anlarda daha zor ama aklım, kalbim hep orada sizinle.

Leave A Comment