Egoist okur

Vecihi

Anneme çok güzel bir kırmızı cep telefonu seçtiğimiz ama dangalak bir satıcı yüzünden binbir zorlukla alabildiğimiz Bahariye Moda turumuzda (uzun hikaye) bütün hediyelik eşya dükkanlarının vitrininde Vecihi’li minderler, kül tablaları hatta masa lambaları falan gördük. Vecihi benim kahramanım. Pilot olan değil ama… Yani benim Vecihi’m de pilot fakat gerçek biri olan ve hazin hayat hikayesiyle tanıdığımız Vecihi Hürkuş değil.

Benimki, Ertem Eğilmez‘in en sevdiğim filmi Gülen Gözler‘in -bana göre- esas karakteri. Şener Şen canlandırıyor. Ayşen Gruda’nın canlandırdığı Fikret’e âşık ama onu isteyip isteyip bir türlü alamıyor. Fikret’i bir dakika görebilmek için uçağıyla evin çevresinde dolaşırken ha bire balkona, pencereye dalıyor, sakız gibi yıkanmış çamaşırları uçağının pervanesine takıyor, başına dert üstüne dert alıyor. Lakin sonunda da o çok kıyak hareketi yapıp bütün hikayenin tatlıya bağlanmasını, gözlerin hakikaten gülmesini sağlayan da o oluyor. Kahramanım işte; vazgeçmiyor. (Ha bu arada, Ertem Eğilmez’in ona bu ismi Vecihi Hürkuş’tan ilhamla verdiği kesin. Çünkü o da, kıymeti bilinmeyen bir sürü yeteneği olan ve her türlü heves kırıcılığa rağmen asla vazgeçmeyen tutkulu adamlardanmış.)

Her neyse, sözünü ettiğim minderleri, lambaları görünce, ben daha önce nerede rastlamıştım bu illüstrasyonlara diye düşündüm.  Taa ne zaman önce Behance’te Aykut Aydoğdu’nun sayfasında bulmuş, herkes görmüştür nasılsa diyerek de bloga almamıştım… Baktım Vecihi sırf benim aşkım olmaktan çıkıp herkesin olmuş, size de göstereyim istedim. Bu şapşahane tişört tasarımlarını biliyorsanız zararı yok, bilmiyorsanız çok seveceksiniz.

En aşağıda Gülen Gözler’i YouTube’da izleyebileceğiniz bir link var. Bir de Kardeş Payı dizisinde Vecihi Hürkuş’u anlattıkları giriş bölümü. Ve Vimeo’da bulduğum Hürkuş Olmak adlı Vecihi Hürkuş belgeseli…

Gülenay Börekçi

pilot vecihi egoistokur 2 pilot vecihi egoistokur

Gülen Gözler

Kardeş Payı

Extraordinary Life of Vecihi Hürkuş – Kardeş Payı from Artista Mixed Media Animation on Vimeo.

Belgesel: Hürkuş olmak

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Leave A Comment