Egoist okur

Mechthild Glaser: “Hikâyeye karışamazsınız!”

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali başladı. 11 Mayıs’a kadar sürecek olan İTEF’in konuklarından Mechthild Glaser’la da bir söyleşi yaptım. Glaser, Altın Kitaplar’dan çıkan “Kitap Gezgini”nin yaratıcısı. Size şahane bir teklif sunuyor: Kitabını okuduktan sonra, “Harikalar Diyarı”na kaçıp Alice’le 5 çayı içebilir, “Orman Kitabı”nda Mowgli’yle maceradan maceraya koşabilirsiniz. Tabii bazı kurallara uymak koşuluyla…

Gülenay Börekçi

mechthild glaser kitap gezgini egoistokur altin kitaplar

Mechthild Glaser’a göre Harikalar Diyarı’nda Alice’le ve Deli Şapkacı’yla 5 çayı içmenin tek yolu bir kitap gezgini olmak.

“Muhteşem aşk hikâyelerindeki karakterlerin her zaman muhteşem sevgilileri vardır”

Alexis Lennox, yıllar önce terk ettiği ailesinin yanına döndüğünde, yanında küçük kızı Amy vardır. Amy ne annesinin bir zamanlar niçin buralardan ayrılmak zorunda kaldığını biliyordur, ne de sahip olduğu şaşırtıcı yetenekten haberi vardır. Bu yetenek sayesinde, kitaplar âleminin anahtarını elinde bulundurduğunu bir süre sonra öğrenir. Artık dilediği kitabın içine girebilecek, dilediği karakterle tanışabilecektir.

“Alice Harikalar Diyarında”ya kaçıp Kupa Kraliçesi’yle 5 çayı içmek, “Orman Kitabı”nda Mowgli’yle maceradan maceraya koşmak başta çok güzel gelir. Fakat ne yazık ki tıpkı bildiğimiz dünya gibi kitapların dünyası da karmakarışıktır. Amy bütün masalların niçin yarım kaldığını bulmak ve bu sorunu bir an önce çözmek zorundadır, yoksa yakında artık kimse kitap okumayacaktır.

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali için mayısta ülkemize gelecek olan genç Alman yazar Mechthild Glaser’la gençler için kaleme aldığı fantastik macera “Kitap Gezgini”ni konuştuk…

Kitapların içine girip orada heyecan verici maceralar yaşama fikri nasıl ortaya çıktı?

Çocukluğumdan beri sevdiğim hikâyelerin içine atlayıp aradaki kötülerle savaşmanın hayalini kurardım hep. Sonunda bu hayalimi bir romana dönüştürmeye karar verdim.

Seçme şansınız olsa, siz hangi kitapların içine girerdiniz?

Ah, içine girip dolaşmayı çılgınca isteyeceğim öyle çok kitap var ki. Kahramanım Amy gibi, ben de başlangıçta seçim yapmakta zorlanırdım. Ama bence kesinlikle Çılgın Şapkacı’yla bir fincan çay içmek için “Alice Harikalar Diyarı”na seyahat eder, “Aşk ve Gurur”daki Lizzy ve Bay Darcy’nin peşine takılıp kırlarda yürüyüşe çıkar ve Harry Potter’ın Hogwarts’taki arkadaşlarından hiç değilse biriyle bütün bir gün geçirirdim.

İçine girdiğiniz kitapları değiştirmek var mıydı hayalleriniz arasında?

Hayır, hayır… Romanımda anlattığım gibi, kitap gezginlerinin en önemli kuralı şudur: Hikâyeye karışamazsınız. Tam tersine, onu değiştirmeye kalkacaklara engel olmak durumundasınız. Kitabı değiştirmeye cüret eden kişi, karakterlerin başının derde girmesine sebep olur ve sonuçları çok vahimdir. Hatta bir kitabı değiştirirseniz sonradan yazılmış başka birçok kitabın da değişmesine yol açarsınız. O yüzden ben uslu bir ziyaretçi olmayı tercih ederdim.

Hastası olduğunuz bir karakterin aklını çelmek hiç mi geçmezdi aklınızdan?

Size kötü bir haberim var: Ne yazık ki muhteşem aşk hikâyelerindeki karakterlerin her zaman muhteşem sevgilileri vardır. Eh, mükemmel bir çiftin mutluluğunu tehlikeye atarsam, hikâyenin gidişatına karışmama kuralını ihlal etmiş olurdum, öyle değil mi?

Anladım. O halde şunu soruyım: Bu romana nasıl hazırlandınız?

Önce aklıma gelen fikirleri toparladım. Nereye gidersem gideyim, yanımda taşıdığım küçük renkli bir defterim var. “Kitap Gezgini” için önce klasik edebiyatın en iyilerinden oluşan bir liste hazırladım. Romanımın farklı ülkelerden ve dönemlerden eserlere göndermeler içermesini istiyordum. Önümdeki en büyük zorluk, aralarından Amy’nin maceralarına uygun olanları seçmekti.

mechthild glaser kitap gezgini egoistokur altin kitaplar 1

“Yazın! Başka bir tavsiyem yok, yazın…”

Nasıl yazıyorsunuz, kurallarınız var mı?

Her gün sekiz saat çalışıyorum ve en az beş sayfa çıkarmaya özen gösteriyorum. Ve zamanımın çoğunu halk kütüphanesinde geçiriyorum, çevremde kitap okuyan insanlar görmeyi çok seviyorum çünkü.

Yazar olmak isteyen gençlere ne tavsiye edersiniz?

Yazın! Başka bir tavsiyem yok, yazın. Biliyorum, kulağa çok basit geliyor. Ama genç bir yazar için en önemli şey bu. Ben böyle yaptım. Yazar olmaya karar verdikten sonra tam 10 yıl boyunca delicesine ter akıttım. Sonrasında da işler kolay değildi; sayısız kez yayınevleri tarafından reddedildim hatta yeteneğimden şüphe ettiğim oldu. Yine de yazmaya devam ettim ve her yeni hikâyenin öncekinden iyi olması için elimden geleni yaptım. Bir de okudum, sevdiğim kitapları bu kadar özel ve güzel yapan şeyi anlamaya çalıştım.

Gülenay Börekçi

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Leave A Comment