Egoist okur

Şehirde M.A.P. zamanı: MAMUT’a gittim, gelicem!

Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı ‘ulaşılabilir sanat’ etkinliği Mamut Art Project (M.A.P.) dördüncü yılında. Her geçen yıl daha da gelişerek, büyüyerek, içerik açısından zenginleşerek… Üstelik bu yıl, seçici kurulda Ömer M. Koç, Fatoş Üstek, Ali Şimşek, Banu Gündoğdu ve Erinç Seymen gibi isimler yer alıyor. Gittikçe acımasızlaşan sanat piyasasının genç ve deneyimsiz sanatçıların işlerine kolay kolay yer açmadığı düşünülürse, MAP kuşkusuz desteklenmesi gereken bir proje.

Bu heyecan verici sanat etkinliğini, 21-24 Nisan 2016 tarihleri arasında KüçükÇiftlik Park’ta görebilirsiniz. Unutmadan; etkinliğin bu yılki sloganı başlıkta yer alıyor: “Mamut’a gittim, gelicem!”

Kendi adıma 21-24 Nisan arasında KüçükÇiftlik Park’a her gün uğramayı düşünüyorum. Orada görüşemezsek, eh ben yine buraya gelicem!

Gülenay Börekçi

Mamut Art Project’le ilgili ayrıntılı bilgi ve program için buraya bakabilirsiniz.

mamut art project egoist okur

Sergileri, atölyeleri ve özel performanslarıyla Mamut Art Project ya da kısaca M.A.P.

Gelecek vaat eden genç sanatçıların farklı disiplinlerden özgün çalışmalarını sergiledikleri Mamut Art Project 2016’nın seçici kurulu, Banu Gündoğdu, Ömer M. Koç, Erinç Seymen, Ali Şimşek ve Fatoş Üstek’ten oluşuyor. Jürinin 1000’e yakın başvuru arasından seçtiği sanatçıların eserleri 21-24 Nisan tarihleri arasında, mekan sponsoru KüçükÇiftlik Park’ta sergilenecek. Bu yıl ayrıca hem kimlik temalı iki günlük bir atölye çalışması gerçekleştirilecek hem de etkinlik bünyesinde bir dizi özel performans gerçekleşecek.

Mamut Art Project’e bu yıl Türkiye dışından da geniş katılım oldu. ABD, İran, Almanya, İsveç, İngiltere, Polonya ve Ukrayna’dan sanatçıların seçilen işleri arasında yeni medya, enstalasyon, performans, illüstrasyon, fotoğraf, ses yerleştirme, sokak sanatları, heykel, video, baskı, resim ve bio-art işler, dijital ve interaktif projeler de yer alıyor.

mamut art project egoist okur seren kohen

Seren Kohen: “İddialı geliyoruz”

Bu yıl da Akkök Holding sponsorluğunda gerçekleşen ve katılımcılara daha geniş bir kitleye ulaşabilme fırsatı sunan Mamut Art Project’in geçmişini, bugününü ve geleceğini Seren Kohen’den dinleyelim:

“Sanat piyasasının üretim ve sergileme koşullarındaki engellere takılan genç yetenekler için Mamut Art Project’te yer almak, karma sergilere katılıp galerilerden teklif almanın, kişisel sergi açmanın veya bir bienale çağrılmanın önünü açan aşamalardan oldu. Katılan tüm sanatçılarımızı devamında da takip etmeye gayret gösteriyoruz; başarıları bize sevinç ve gurur veriyor.”

“Sanatçılar portfolyo hazırlarken bize birebir danışma fırsatı buldular. Okul seminerlerine katıldık. Anadolu’daki okullara da Mamut’u gidip anlatmak istiyoruz. Böylece oradaki genç sanatçıları da İstanbul’a getirmemiz mümkün olur. Bu yıl bir de atölye çalışmamız olacak; kimlik üzerine… Bir yenilik de şu: Sitemizde, her sanatçımızın kendine özel bir sayfasını oluşturduk, çünkü bize sürekli koleksiyonerler, küratörler, sanatçılar geliyor, iletişim bilgileri talep ediyor. Yenilenen sitemiz bu konuda harika bir çözüm sunuyor.”

“Seçici kurulumuz ve sanatçılarımızla iddialı geldik bu yıl. Çok iyi bir seçki oluştu. Sanatçılar ve eserleri olmazsa bu iş de olmaz kuşkusuz. Öte yandan tanıtımın faydasını göz ardı edemem. Seçici kurul çok önemliydi; başvurularda bile işlerin seyrini değiştirdi. Kurul üyelerine baktığımızda bu yıl, koleksiyoner bakış açısını da görüyoruz, küratör bakış açısını da… Eserlerin ağırlıklarına bakan bile oldu. Biliyorsunuz, aralarında Ömer Koç vardı. Onunla iki dakika geçirebilmek hem bizler hem de sanatçılarımız için büyük şans, adeta lüks… Kendisi hakikaten çok titiz davrandı, zaman ayırarak her eseri tek tek inceledi, kimseyi harcamadı. Başvurular, portfolyo sunumları ve değerlendirmeler yaklaşık iki aylık bir sürece yayıldı. Açıkçası, 1000’e yakın başvuru arasından seçim yapmak hiç de kolay değildi. Başvurular yaratıcılık ve özgünlük, teknik düzey ve iletilen mesajın gücü gibi farklı kriterler açısından tek tek değerlendirildi; genç sanatçıların kariyer açısından devamlılığı ve gelecek vizyonu da dikkate alındı.”

“Amacımız, senelik fuar olmaktan çıkıp sanatçıları destekleyen bir kuruma dönüşmek. ‘Okul’ demek istemiyorum ama Mamut, içinde eğitimlerin de olduğu, sürekliliği olan bir etkinlik haline gelmeli.”

mamut art project egoist okur 1

Akkök desteğiyle sanata gençlik aşısı

“Geleceğin sanatçılarına ve sanatçıların geleceğine” sahip çıkan Mamut Art Project (MAP), geçen yıl olduğu gibi yine Akkök Holding sponsorluğunda hayata geçiriliyor.

Ağırlıklı olarak kimya, enerji ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren Akkök Holding, “geleceğe yatırım” stratejisi doğrultusunda Mamut Art Project’i bu yıl ikinci kez destekliyor. Yönetim Kurulu Üyesi Raif Ali Dinçkök, kültür ve sanatın toplumsal gelişimin en önemli ateşleyicilerinden biri ve eğitimin ayrılmaz bir parçası olduğunu her zaman göz önünde bulundurduklarını şu sözlerle dile getiriyor: “Gençlerin yaratıcılıklarını, kalıpların ötesinde özgürce düşünme becerilerini, toplumla, yaşamla, dünyayla bütünleşebilme yeteneklerini geliştirmeleri için sanatın enerjisine ihtiyacımız var. Mamut Art Project hem sanatı erişebilir kılıyor, hem de gençlik enerjisi aşılıyor.”

mamut art project egoist okur 2

Mamut Art Project’in genç sanatçılara kazandırdıkları

Mamut Art Project, sanatçılara kendilerini tanıtmak ve eserlerini sanatseverlerle buluşturmak adına yeni bir fırsat yaratıyor:

Bağımsız sanatçılara katılım olanağı

Sanatçı eserlerini, kimseye bağlı olmadan, fuar çapında bir sergide, üstelik galeri standartlarında, her biri 10 metrekarelik özel sunum alanlarında sergileyebilecek.

Sanatçılara danışmanlık desteği

Başvuru sürecinden sergi sonuna kadar tüm sanatçılara Mamut Art Project ekibi tarafından danışmanlık desteği sağlanacak.

Sanatseverlerle direkt iletişim

Sanatçılar, sanatseverlerle birebir iletişim halinde olacak, eserleriyle ilgili soruları, yorumları kendileri cevaplayabilecek.

Düşük komisyon + PR ve pazarlama

Düşük komisyon bedeli alındığından, satış gelirinin çoğu sanatçıya kalacak. Ayrıca sergi için yapılacak PR ve pazarlama çalışması sanatçıların kendilerini tanıtması için müthiş bir fırsat yaratacak. En önemlisi, seçilen sanatçılar ve eserleri sergi kataloglarında, yazılı medyada, ayrıca dijital ve sosyal mecralarda yer alacak; sanatçılara, sanatseverlerle tanışabilme imkânı yaratılacak.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Leave A Comment