Egoist okur

“Piyasada bir şebeklik var. Kırılıyor muyuz? Hayır…”

Peyk için fazla şey söylemeyeceğim. Şahsen adlarını biliyordum ama tanımıyordum, dünya tatlısı, hiperaktif enerji yumağı Ece Ulusum’dan bu liste gelene kadar şarkılarını pek dinlememiştim. “Peyk bnim arkadaşım” dedi geçen gün. “A, o zaman onlardan bir Efkar Karması istesene” dedim. İrfan Alış’tan istedi listeyi, bu geldi.

Fakat arkadaşlar, Peyk o kadar güzel bir grupmuş ki iki gündür takıntı halinde onları dinlemeye başladım. Bir kere Ece’nin yazdıkları çok güzeldi. Adamların hayatlarını esnaflıkla kazanması, havalı değil “gerçek” tipler olmaları falan… Şimdi Ece’den bir de beni sıradaki ilk Peyk konserine götürmesini isteyeceğim… O zamana kadar Azrail’e bu listeyle gülümseyelim…

Gülenay Börekçi

peyk irfan alis ece ulusum egoistokur

Peyk’ten “Don Kafa Don” şarkıları 

1991 yılında kuruldu Peyk. Her grup üyesi hem müzisyen hem de esnaf… Dünyadan en çok da Türkiye’nin gündeminden etkileniyor yaptıkları şarkılarda. Peyk‘in parçalarını İrfan Alış yazıyor. “Müzik yapıyoruz ama bu ülkede kısırlaştığımı düşünüyorum. İzin vermiyor piyasa. Yaptığına ve yazdığına pişman oluyorsun. Esnaf olmak, müzisyen olmaktan daha gerçek bir şey aslında. Piyasada bir şebeklik var. Kırılıyor muyuz? Hayır… Ama şaşırıp kalıyoruz. İyi müzik dinleyerek ve yapmaya çalışarak usulca yürüyoruz yolumuzda” diyor.

Bu yolda ilerken dinlediği sadık dostları diye andığı müzik listesinden 10 parçayı da bizimle paylaştı…

Ece Ulusum

Dee Moo Woo, Orchestra Baobab

Albatros, Peter Green

Dance Me To The End Of Love, Leonard Cohen

These Boots Are Made For Walkin’, Nancy Sinatra

Stuck In The Middle With You, Stealers Wheel

Sugar Man, Rodriguez

Yegelle Tazeta, Mulatu Astatke

Strawberries in a gunfight, Agency

Hurt, Johnny Cash

Bulma miin, Orchestra Baobab

Bonus tracks from PEYK

Halim Yok

Don Kafa Don

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Leave A Comment