Egoist okur

Huzurlarınızda Hayal Kumanyası

Ramazan ayı, çılgın kalabalıktan değil belki ama koşuşturmacasından biraz olsun uzaklaşmak, çevremize her zamankinden biraz daha uzun ve sakin bakmak ve birbirimizi daha çok sevmek için bir fırsat. Peki ya çocuklar? Zeynep Sevde ve Taze Kitap’ın onlara güzel, renkli ve neşeli sürprizleri var…

Gülenay Börekçi

zeynep sevde taze kitap egoistokur gulenay börekci

Taze Kitap’ın hazırladığı ve havalı bir paketin içinde sunulan “Hayal Kumanyası”, Ramazan’ı bir çocuğun neşeli, hayalperest, kreatif bakış açısıyla yorumluyor.

Bu rengârenk, oyuncaklı ve neşeli paketin çıkan 4 şirin sürprize gelince… İlki, “Ramazan Ajandası”. Ajandanın sol sayfaları, Ramazan’ın her günü için ayrı bir bir tavsiye, oyun, yaratıcı fikir önerisinde bulunuyor; sağ sayfalar ise okurun kendi günlüğünü tutabilmesi için boş bırakılmış. (Bir itiraf: Epeydir kendime bir Ay Takvimi almayı istiyordum, işte bu ajanda tam da o çok sevdiğim Ay takvimleri gibi tasarlanmış. Her sayfada, o gün ayın gökyüzünde hangi şekli aldığını görebiliyorsunuz.)

zeynep sevde paksu taze kitap egoistokur

İkinci sürpriz, “Ramazan Atölyesi”. Çocukların elişi kabiliyetini geliştirmelerini sağlayacak, bunu yaparken de içinde bulunduğumuz ayın ruhunu hissedebilecekleri aktivite önerileri yer alıyor. Türlü çeşit oyuncak yapımı ve origami tasarımı gibi… Fakat ben en çok yapımı kolay ama leziz yemek tariflerini sevdim.

Projenin fikir annesi olan Zeynep Sevde Paksu’nun yazdığı ve genç kuşağın yetenekli çizerlerinden Mert Tugen’in resimlediği “Kayıp Oruç Balığı” adlı kitaba gelince; o gökyüzünde geçen bir çocuk masalı, kahramanlarıysa Ay ve yıldızlar… Oruç tutmanın gökyüzünde balık tutmak anlamına geldiğini sanan ve soru sormadan duramayan meraklı küçük yıldızı çok seveceksiniz.

Bir de “Hayal İmsakiyesi” var. Bir hilalin çevresinde dönen bu oyuncaklı çarkın her bölümü ayrı bir güne tekabül ediyor ve her günün içinde tek satırlık şeker mi şeker bir dua yer alıyor. Bu dualar çocuklara iyilik, şefkat, yardımseverlik ve güleryüzlülük gibi kavramları anımsatan küçük notlar aslında. Kafa ütülemeyen bir dille yazıldıkları için de bir kenara fırlatıp atmak istemiyorsunuz. Ben çocuk olsam, severdim.

Gülenay Börekçi

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Leave A Comment