Egoist okur

Safranbolu Hatırası ve SORUMLU TURİST MANİFESTOSU

Bir süredir Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes, işbirliğiyle sürdürülen bir proje var: “Gelecek Turizmde: Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu” adıyla Türkiye’nin çeşitli yerlerinde sürdürülebilir turizm modelleri oluşturan projenin amacı, yerel kalkınmaya destek olmak.

Aşağıda, iki günlüğüne de olsa Safranbolu ayağına katıldığım “Gelecek Turizmde” projesiyle ilgili bilgiler yer alıyor. Başka? Sorumlu Turist Manifestosu… “Yaşasın Sırt Çantası: Gezginin El Rehberi” adlı kitabın tanıtımı… Bir de Safranbolu Hatırası Projesi ve Yarışması’nın ayrıntıları… Okuyun lütfen ama Gelecek Turizmde” projesinin adresine girip geçmiş projeleri, video ve fotoğrafları incelemeyi de ihmal etmeyin.

Gülenay Börekçi

gelecek turizmde safranbolu sorumlu turist manifestosu egoistokur

“Gelecek Turizmde” projesi tam olarak ne yapıyor?

“Gelecek Turizmde” kapsamında her yıl 3 sürdürülebilir turizm projesine destek veriliyor. 2014 için seçilen bölgeler Mardin, Misia ve Seferihisar olmuştu. 2015 projeleriyse, Göbeklitepe, Arslantepe ve Safranbolu…

Peki “Sürdürülebilir turizm” ne demektir?

Bunu, doğal, ekonomik, kültürel kaynakların korunmasını, devamlılığını gözeten, kaynakların değerlendirilmesi için fırsatlar yaratan ve bu kaynaklardan elde edilen gelirin ait olduğu yerde kullanılmasını sağlayan bir turizm yaklaşımı olarak özetleyebiliriz. Bir amacı da “sorumlu turist” kavramını yaygınlaştırmak, Sorumlu Turist Manifestosu’nu herkesin bilmesini sağlamaktır…

gelecek turizmde safranbolu sorumlu turist manifestosu egoistokur 1

Sorumlu Turist Manifestosu nedir?

Sorumlu Turist Manifestosu, turizm dendiğinde ille o bezdirici deniz-güneş-kum üçlüsünü anlamamak gerektiğini, yeni yerler tanımak için aslında gerçekten de sınırsız seçeneğimiz bulunduğunu hatırlatıyor bize. Şahsen altına imzamı düşünmeden atarım. Maddelerine gelince…

• Sorumlu Turist, doğa dostu ulaşımı tercih eder.
• Doğal ve yöresel yemekleri seçer.
• Doğayı korur, yerel ekonomiye destek verir.
• Enerji kaynaklarının verimli kullanımına dikkat eder.
• Kültürel varlıklara, insanlara ve geleneklere saygılıdır.
• Çevresini bilinçlendirir.
• Yöre halkının beklenti ve değerlerine saygı gösterir.
• Gereksiz atık üretmez!

gelecek turizmde safranbolu sorumlu turist manifestosu egoistokur 2

İki günlük Safranbolu seyahatimiz sırasında ünlü Gülevi Otel’de kaldık.

Safranbolu Hatırası Projesi’nin amacı ne?

Başta dediğim gibi, “Gelecek Turizmde” projesinin tabiat güzellikleri ve mimarisiyle nefesimi kesen Safranbolu’daki ayağını takip edebildim ben.

Başdöndüren vadileri, zarif su kemerleri, kaya mezarları, çok başka türlü bir estetik ve mimari anlayışı temsil eden cumbalı konakları, arnavut kaldırımlı kuytu sokakları, sıcak saatlerde uykuya dalan Yemeniciler Çarşısı, çok eski bir geleneği yaşatmaya çalışan bakırcıları, demircileri, boncukçularıyla geçmişi M.Ö. 3000’e kadar uzanan Safranbolu’da görülecek çok şey vardı…

Mesela altından şırıl şırıl dere akan bir camiye ilk kez burada rastladım. Hemen aşağısında 150 metrelik bir uçurum bulunan ve her baktığımda gözlerimin kararmasına sebep olan bir odayı da doğrusu daha önce hiç görmedim. Eh, zaten Safranbolu tam da bu muazzam özellikleri sebebiyle UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmış durumda.

İşte “Gelecek Turizmde”nin halihazırda yürümekte olan ayaklarından biri de Safranbolu Hatırası Projesi… Projeyi, Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksekokulu ile Safranbolu Esnaf ve Sanatkârlar Odası temsilcilerine sordum, anlattılar:

“Gezdiğimiz, gördüğümüz yerlerden kendimize ve sevdiklerimize küçük küçük hediyeler alırız. Bunlar da çoğu zaman en geleneksel, en klişe haliyle magnet, kartpostal ya da anahtarlık falan olur. Halbuki başka seçenekler de olmalı… İşte Safranbolu Hatırası Projesi, hediyelik eşyaların turistlerin beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilip üretilmesini sağlamak için oluşturuldu.”

gelecek turizmde safranbolu sorumlu turist manifestosu egoistokur 4

“Safranbolu Hatırası” projesine  katılmak için son başvuru tarihi 6 Kasım 2015…

Safranbolu Hatırası Yarışması’na nasıl katılabiliriz?

“Gelecek Turizmde”ciler sloganı “Fark göremiyorsan, farkı sen yarat!” sloganlı bir de yarışma düzenlemişler Safranbolu için. Yarışmaya, bu güzel yeri ziyaret eden turistlerin seveceğini, beğeneceğini, dönerken yanlarında götürmek isteyeceklerini düşündüğünüz hediyelik eşya projelerinizle siz de katılabilirsiniz. Bunun için 6 Kasım 2015’e kadar bu adrese tıklayarak karşınıza çıkacak başvuru formunu doldurmanız yeterli. Sonrası, tasarımcı Derin Sarıyer başkanlığındaki jüriye kalmış.

Ayrıntılı bilgi için: Gelecek Turizmde ve Dünyalar Senin adreslerine bir göz atın.

gelecek turizmde safranbolu sorumlu turist manifestosu egoistokur 5

Tavsiye

Yaşasın Sırt Çantası: Gezginin El Rehberi

Kolektif Kitap’tan Okan Okumuş imzasıyla çıkan “Yaşasın Sırt Çantası: Gezginin El Rehberi”, yeni yerler keşfetmek isteyen ancak yolculuğa nereden, nasıl başlayacağını bilmeyenlere ayrıntılı bir harita çıkarıyor. Bütçe, ulaşım, konaklama, faydalı kaynakları, sağlık, güvenlik, yemek, alışveriş, iletişim, festivaller; engellilere, eşcinsellere, çocuklu ailelere özel seyahat önerileri; hem çalışıp hem de gezebileceğiniz sosyal sorumluluk projeleri ve dünyayı tek biletle dolaşabileceğiniz iki rota örneği de dahil pek çok konuda faydalı bilgiler sunuyor. Yazarın deyişiyle, “Yıllardır 9-5 çalışmaktan bunalarak boyun bağlarını biraz olsun gevşetmek isteyenlere, deniz-kum-güneş tatillerine kültürel alternatifler arayanlara, bir acente rehberinin peşinde dolaşmaktan yorulanlara ilham vermeyi, dünyayı gezip yeni yerler keşfetmenin sanıldığı kadar zor olmadığı gerçeğini örnekler ve deneyimlerle anlatmayı amaçlıyor.”

Gülenay Börekçi

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Leave A Comment