Egoist okur

Bir kartalın kanat çırpışı eşliğinde ANADOLU BREAK

İstanbul’dan Kars’a doğru yola çıkıyoruz. Orada dünyaca ünlü dansçı ve koreografımız “Amigo” lakaplı Kadir Memiş ve yönetmen Taylan Mutaf‘la buluşacak, çok özel bir projeyi konuşacağız. İkili bir süredir yanlarına kalabalık bir ekibi de alarak Anadolu’yu dolaşıp çeşitli yörelerden breakdance’la harmanlayabilecekleri halk oyunlarını belirliyorlar. Daha sonra dünyanın en ünlü birkaç breakdance yıldızını davet ederek projeyi bir belgesele dönüştürecekler…

Gülenay Börekçi

kadir memis taylan mutaf red bull gulenay borekci egoist okur 1

Sağda görkemli bıyıklarıyla Taylan Mutaf, solda yöresel müzisyenler eşliğinde dans eden “Amigo” Kadir Memiş

Kars’ın gizemli Ani Harabeleri‘nde duruyoruz. Ayasofya’nın kubbesini ikinci kez inşa eden mimar Trtad‘ın imzasını taşıyan 989 tarihli Katedral’in hemen arkasında, tarihi Arpaçay Köprüsü‘nün önündeyiz… Geçmişin ticaret rotası İpek Yolu üzerindeki bu köprü çoktan yıkılmış, daha doğrusu tam ortadan ikiye ayrılmış. Bir bölümü Türkiye sınırları içinde, bir bölümü Ermenistan’da… Tıpkı ruhu iki kıta, iki ülke, iki kültür arasında bölündüğü için bir zamanlar çok acı çektiğini anlatan dünyaca ünlü B-Boy, yani breakdance’çımız “Amigo” Kadir Memiş gibi…

“AMİGO” KADİR MEMİŞ

Ruhu breakdance’ı keşfettiği gün şifa buldu

Bilecik doğumlu Amigo, bugün Almanya’nın en ünlü dansçı ve koreograflarından biri. 10 yaşındayken ailesiyle Almanya’ya göçmen olarak ilk geldiklerinde dil bilmemesi ve bu yeni ülkenin kültürüne uyum sağlayamaması yüzünden çok acı çekmiş. Breakdance’ı keşfettiği gün sakinleşmeye başlamış. Hele çocukluğundan bildiği Ege’nin zeybek dansıyla breakdance’i harmanlayarak oluşturduğu Zeybreak’i yarattığı gün ruhu tamamen şifa bulmuş.

“Zeybreak, iki kültürü, Doğu’yu ve Batı’yı birleştirmemi sağlayan bir köprü oldu” diyor. Hal böyle olunca; küratörlüğünü yaptığı projeyi ikiye bölünmüş Arpaçay Köprüsü önünde konuşmamız bana daha da anlamlı geliyor… Dans konusunda ne kadar önemli ödül varsa hepsini kazanan Amigo, şaman bir kültürün izini sürüyor ve Anadolu danslarında figürlerin aslında hep kartalın kanat çırpışını gösterdiğini düşünüyor. Bunu bir gün ayrıca konuşmaya karar veriyoruz. Orhan Pamuk’un “İstanbul” kitabından ve oradaki “hüzün” kavramından yola çıkarak gekleştirdiği ilginç çalışmasını da konuşacağız. Şimdi en iyisi, Amigo’nun Red Bull BC One Anadolu Dans Turnesi kapsamındaki projesine yoğunlaşmak.

LILOU, NEGUIN, ROXRITE

Şampiyon dansçılar yolda

Proje, 1970’lerin başında New York’ta siyahi ve hispanik gençler arasında doğan ve dünyaya yayılan breakdance’i Türkiye’nin yöresel halk oyunlarıyla buluşturacak. Şimdi aralarında Ege Üniversitesi Türk Halk Oyunları Bölümü öğretim üyelerinden ünlü zeybek üstadı Abdurrahim Karademir’in de bulunduğu kalabalık bir ekiple beraber Anadolu’yu ve danslarını keşif turundalar. Turu tamamladıktan sonra Amigo, dünyaca ünlü üç şampiyon dansçıyı Türkiye’ye davet edecek ve hep birlikte Aydın, Alanya ve Kars’a doğru yeniden yola çıkacaklar. Yaz boyunca belirledikleri halk oyunlarını yeniden ama bu kez breakdance’le harmanlayarak yorumlamak üzere… Red Bull sponsorluğunda gerçekleştirilecek proje, eylül ayında Taylan Mutaf yönetmenliğinde bir belgesele de dönüşecek.

Benim için işin en güzel yanı, Aydın, Alanya ve kısmen şahit olduğum Kars seyahatlerinde köy ve kasabalarda insanlarla uzun uzun konuşarak, düğünlere ve kutlamalara katılarak her şeyi yerinde görmeleri, yerel folklorcularla buluşup dansları yerinde incelemeleri, halk oyunlarında çalan müzisyenlerle tanışıp onlardan ilham almaları oldu. Karslı halk dansçılarının, Ani harabeleri önünde 10-15 farklı dansı Amigo’ya öğretmelerini, onun da olanca ciddiyetiyle çalışmasını seyretmek öyle zevkliydi ki.

TAYLAN MUTAF

İşini aşkla yapıyor, sihire inanıyor…

Sinemaya Fatih Akın’ın öğrencisi olarak başladı. The Salon (2011), Time Wont Wait For You (2012) ve Lady Windermere (2011) gibi filmleri var. Türkiye’de de Bedük’le Heartbreaker ve Ceza’yla Sabah Bastı Geceyi gibi klipler çekti. Kars gezisinde onunla iki gün geçirdik. Görkemli bıyıklarına rağmen dünyanın en sakin insanı gibi görünüyordu ama öyle olmayabileceği hissi de vardı açıkçası. Kendi yazdığı şeker mi şeker biyografisinden öğrendiklerime gelince; çifte kavrulmuş fıstıklı lokum yemeği, salyangozları seyretmeyi, tehlikeli birilerini çaya çağırmayı, filmlerde ağlamayı seviyor, sihire inanıyor. Başka? İşini aşkla yapıyor, rüya görmek için sabırsızlanıyor, en çok içindeki çocuğu eğlendiriyor… Bir de hâlâ aşk mektupları yazıyor.

Fransa, Brezilya, Amerika’dan üç ünlü B-Boy

LILOU: Daha önce iki kez İstanbul’a gelen Lilou sahne adıyla tanınan Ali Ramdani, Cezayir kökenli bir Fransız dansçı. Pokemon Crew üyesi olan Lilou, 1999’dan beri dans ediyor. Ayrıca Kung Fu’da siyah kuşak sahibi. Arapça, Fransızca ve İngilizce bilen Lilou en yetenekli ve nevi şahsına münhasır B-Boy’lardan biri kabul ediliyor. Red Bull BC One’da iki kez şampiyon olmuş tek dansçı.

NEGUIN: Madonna, Xzibit, Marcelo D2, Charlie Brown isimlerle çalışan Neguin, 1999’da Sao Paulo’nun arka sokaklarında hip hop’la tanıştığında 14 yaşındaydı. Çeşitli dansların ardından 2003’te breakdance’la tanışıp B-Boy’luğa adım attı. Gösterişli bir stili olan, inanılmaz zeki ve agresif bir dansçı. Sahneye çıktığında rakibinin gözlerinin içine bakarak üstünlüğünü hissettirmeyi seviyor.

ROXRITE: San Fransisco’dan çıkan efsanevi Amerikan ekolü Renegrades’in üyesi. Dans etmeye 12’sinde başladı. Yarışmalarda 77 birinciliği var. Renkli hareketleri ve seyircisini bir saniye bile sıkmadan dans etmesiyle tanınıyor. Gerçek üstü sayılabilecek bir hareket kabiliyeti ve benzersiz bükme hareketleri göz kamaştırıyor.

Gülenay Börekçi

Red Bull BC One Anadolu Dans Turnesi projesinin müziklerini Türkiye’nin en ünlü beatmaker’larından biri olan ve Anadolu ezgilerini hip hop’la harmanlayan Da Poet yapıyor.

 
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments