Egoist okur

Camilla Lackberg’den Polisiye Okulu 6: ARAŞTIRMA

Evet bir polisiye roman yazmak için gereken birçok unsuru hızlıca gözden geçirdik. Ama tabii kimse her şeyi bilemez. İşte burada devreye araştırmanın önemi giriyor. Bilmediğiniz konularda araştırma yapmalı, işi şansa bırakmamalı, hikayenizin gidişatını kumar oynar gibi yazı tura atarak belirlememelisiniz.

camilla lackberg polisiye okulu egoistokur 1

Araştırma

Almanız gereken ilk önemli ders şu aslında: Kitabınızda anlattığınız her şeyin doğru olması gerekmiyor. Ama inandırıcı olması kesinlikle gerekiyor. Polisiye romanınızı yazarken,  konuya dair sahip olduğunuz bilgileri gözden geçirin. Takıldığınız noktaları araştırmanız gerektiğini de bilin.

Alıştırma

Aşağıdaki iki konudan birini seçin ve okurunuz olarak beni ikna edecek şekilde yazmak için araştırmaya başlayın. Tabii bunu sonuçta bir polisiye romanın bir bölümü diye düşünün, bilimsel makale değil. Dolayısıyla bütün bilgiyi önüme dökmeniz gerekmiyor, konuya hakim olduğunuzu ayrıntılarda gösterin yeter. Araştırmanızı hangi yöntemle yapacağınız size kalmış. kütüphaneye gidebilir, internete bakabilir, konunun uzmanlarıyla görüşebilirsiniz… İşte size iki senaryo:

1. Adli tıp uzmanı, bir kadın cesedi üzerinde otopsi yapmaktadır. Kimse kadının nasıl öldürüldüğünü bilmiyordur, bu sorunun cevabını uzman bulacaktır. İki A4 uzunluğunda bir metin yazın.

2. Hannukah bayramını kutlayan bir Yahudi, kutlamaların tam ortasında ailesinden brinin öldürüldüğünü fark eder. İki A4 uzunluğunda bir metin yazarak kutlamaları ve karakterinizin cinayeti keşfetmesini yazın.

Tavsiye:

Bir adli tıp sözlüğü edinmeniz işinize yarayabilir.

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments