Egoist okur

Çocuk, Köstebek, Tilki ve At: Kalbe dokunan sıcacık bir öykü

Elimizde, içinde saf sevgiyi, sıcacık dostlukları ve şahane bir mutluluk formülünü barındıran bir kitap var ve 7’den 70’e her okuru sarıp sarmalıyor. Çocuk, Köstebek, Tilki ve At, şimdiden rekor satış rakamlarına ulaşmış durumda.

KÜÇÜK PRENS: Yazarının çölde gördüğü halüsinasyonlardan doğdu

Çocuk, Köstebek, Tilki ve At

Charlie Mackesy ve kitabından bir sayfa

Çocuk, Köstebek, Tilki ve At: Kalbe dokunan sıcacık bir öykü

İngiliz karikatürcü ve çocuk kitapları ressamı Charlie Mackesy, üç yıl önce Instagram hesabına küçük bir çocuk ve tombul bir köstebek resmi yükledi. Bugün tüm dünyada satış rekorları kıran Çocuk, Köstebek, Tilki ve At adlı tatlı mı tatlı çizgili romanının hikâyesi de işte tam olarak o gün başladı. Mackesy her gün yeni bir resim yayınlıyor ve resimlerin altlarına kısacık öyküler yazıyordu. Çocuk, kırlarda dolaşırken umutlarını, zayıflıklarını, korkularını, üzüntülerini arkadaşlık ettiği hayvanlarla, yani köstebek, tilki ve atla paylaşıyor, onlarla zihnini kurcalayan derin meseleleri konuşuyordu. İnsanın okulda değil, sadece yaşayarak ve başkalarıyla iletişim kurarak öğrenebileceği cevapları vardı çocuğun sorduğu soruların. Mesela en güçlü olduğu zamanı soruyordu ata bir sayfada, o da “Zayıflığımı göstermeye cesaret ettiğim zaman” cevabını veriyordu.

Pandeminin ve küresel ekonomik krizin yarattığı zor zamanlarda dünyanın dört bir yanından insanlar bu çocuğu ve arkadaşlarını öyle sevdi ki, çok geçmeden Mackesy’nin Instagram postları bir kitaba dönüştü. Başarı inanılmazdı. Aylarca çok satanlar listesinin üst sıralarında kaldı, 34 dile çevrildi, ödüller kazandı… Çocuğun “Çok tuhaf değil mi? Sadece dışımızı görebiliyoruz, oysa hemen her şey içimizde oluyor,” cümlesi o dönem dünyada en çok paylaşılan kitap alıntısı oldu.

Winnie the Pooh ve Martı’nın izinden

Kitabın bu hızlı yükselişini, Antoine de Saint-Exupéry’nin Küçük Prens’ine, A.A. Milne’nin 1926 tarihli Winnie the Pooh’suna ve Richard Bach’ın 1970 tarihli Martı’sına benzetenler oldu. Küçük Prens’ten söz etmeye gerek bile yok, herkes neredeyse ezbere biliyor çünkü. Diğerlerine bakalım… Tıpkı Çocuk, Köstebek, Tilki ve At gibi ilk Winnie the Pooh kitabı da küresel bir kaosun hemen arkasından yayınlanmıştı. Birinci Dünya Savaşı çoktan geride kalmıştı ama güvensizlik ortamı ve ekonomik kriz olanca ağırlığıyla devam ediyordu. 7’den 70’e her yaştan insanın, iyilik, sevgi, umut, dostluk aşılayan güvenli bir sığınağa ihtiyacı vardı ve bu sığınak adeta bir kitap formunda gelmişti. Martı’ya gelince… Amerikalı emekli pilot Richard Bach, Vietnam Savaşı henüz sürerken, tüm o kayıpların ve umutsuzluğun ortasında bir dergi için küçük yazılar kaleme almaya başlamıştı. Bu köşe yazıları öyle sevilmişti ki, kısa sürede kitaplaştırılmış ve milyonlarca okura ulaşmıştı.

Tek ihtiyacımız olan şey belki de…

Charlie Mackesy’nin yazıp resimlediği ve Tankut Baler’in çevirdiği Çocuk, Köstebek, Tilki ve At da yukarıda sözünü ettiğim kitaplar gibi hiçbir kasırganın sonsuza kadar sürmeyeceğini, zor zamanların ancak sevgi ve iyilikle atlatılabileceğini anlatarak tüm okurların kalbine dokunuyor. Kim bilir, ihtiyacımız olan şey şimdilik sadece budur belki de.

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments