Egoist okur

Emily Dickinson’ın gizli bahçesi

Bir kadının kendi iç bahçesine iyi bakmasının yolları nelerdir? Nasıl olur da orada çiçekler yeniden açar, otlar serpilir, büyür? Şair (ve bahçıvan ve daha bir sürü şey) Emily Dickinson‘un bahçesiyle ilgili birkaç parça bilgiyle beraber bakalım o yollardan birine… Ardından Colette yazısına tıklarsanız, onu da okursunuz.

Gülenay Börekçi

Colette’in bahçesi: “Şu gülden başka hiçbir şey beni artık avutamaz!”

Solda Emily Dickinson’un bahçesinin bugünkü halini görüyorsunuz, hâlâ canlı ve bereketli…

Emily Dickinson’ın gizli bahçesi

Emily Dickinson’ın bahçesi güzel ve bereketliymiş. Aileden gelen bir tutkuymuş bu onun için. Annesi -onun da adı Emily- incir ağaçlarına olan düşkünlüğü, önüne gelen yere incir ağacı dikmesiyle bilinirmiş. Abisi Austen da usta bir bahçıvanmış. Şairin bağ bahçe işlerindeki en büyük yardımcısıysa kızkardeşi Vinnie’ymiş.

Şairin yazı masasından görünen bahçesi

Emily Dickinson dedesinin kurduğu Amherst Academy’de yedi yıl kalmış ve botanik hocası Edward Hitchcock’tan bahçecilik dersleri almış. “Tarih ve botanik çalıştım, güzel çiçekler yetiştirdim” diyor bir arkadaşına yazdığı mektupta. 30’undan sonra ailesinin sahip olduğu evin bahçesini olağanüstü bir yer, adeta bir sanat eseri haline getirmiş. Bahçeyi evin ve ailenin bir parçası sayıyormuş. En sevdiği çiçek gülmüş. Şiirlerinde bahçe ve bitkilerle ilgili imgelerin bolluğu boşuna değil yani… Bir şiirinde şöyle yazıyor: “Bir çiğ damlası. Bir veya iki arı. Ağaçların arasında dolanan rüzgar ve ben; bir gül…”

Dickinson’ın elleriyle hazırladığı devasa bir çiçek ve yaprak albümü var, bugün hala onun adını taşıyan müzede duruyor ve ziyaretçiler tarafından görülebiliyor. Bahçesinde yetiştirdiği 424 bitkiyi burada tek tek sınıflandırmış Dickinson; bulduğu her yeni bitkinin yaprağını, çiçeğini kurutup preslemiş ve bu deri kaplı albüme yapıştırırmış. Bir aile dostunun yazdıklarına bakılırsa zambak ve menekşeden halılarla kaplı gibiymiş evinin bahçesi. Sümbül, nergis ve diğer çiçeklerinden oluşan tepeciklerle doluymuş her yer. Baharat kokularından insanın başı dönermiş.

Gülenay Börekçi

4
Leave a Reply

2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Dilek V.T.

Bayıldım ya, o bahçeyi seyrede seyrede şair de olunur yazar da :)

Selahattin Özpalabıyıklar

Merhaba Gülenay,
Emily’nin albümü yayımlandı, maalesef pahalı geldiği için alamadım, hala içim gidiyor:
http://www.hup.harvard.edu/catalog.php?isbn=9780674023024