Egoist okur

Günde bir avokadonun sayısız faydaları

Bilirsiniz, “Günde bir elma doktoru uzak tutar,” derler. Fakat anlaşılan bu cümledeki özne, yerini yavaş yavaş avokadoya bırakıyor. Yeni yapılan bazı araştırmalara göre, avokado hem çok lezzetli bir besin hem de eşsiz bir vitamin, mineral, yağ asidi ve antioksidan deposu.

“Avokado” temalı Alanya Tropikal Meyve Festivali

Geçtiğimiz hafta sonu “Avokado” temalı Tropikal Meyve Festivali sebebiyle Alanya’daydım. Kasım ayı kapıya dayanmışken bile hâla yaz mevsimini yaşayan bu güzel ilçemizde neler öğrendim neler… Her şeyden önce Alanya’da sadece avokado ve muz değil, mango, pitaya, papaya, ejder meyvesi, kivi, çarkıfelek, kumkuat gibi tam 32 çeşit tropik meyvenin yetiştiğini, dahası bu meyvelerin on iki ülkeye ihraç edildiğini… Sonra tropikal meyvelerin müthiş birer vitamin ve mineral deposu olduğunu, her birinin başka başka sağlık sorunlarına iyi geldiğini…

Hele avokadonun faydaları saymakla bitmiyor. En iyisi öğrendiklerimi kısaca özetleyeyim…

Günde bir avokadonun sayısız faydaları

Bilirsiniz, “Günde bir elma doktoru uzak tutar,” derler. Fakat galiba bu cümlenin öznesi yerini yavaş yavaş avokadoya bırakıyor. Yeni araştırmaların gösterdiği üzere, avokado hem çok lezzetli bir besin hem de eşsiz bir vitamin, mineral, yağ asidi ve antioksidan deposu.

Beslenme ve diyet uzmanı Yeşim Temel Özcan’a göre alkali ürünler arasında ilk sırayı alan bu mucizevi meyve, içerdiği fligram maddesi sayesinde akciğer, bağırsak ve cilt dokularının yenilenmesini sağlıyor. Üç ay boyunca günde bir avakado yenirse bağırsak duvarı onarılıyor, vücutta zararlı bakteriler hızlıca yok olurken yararlı bakterilerin sayısı artıyor, bu da metabolizmanın kendini kolayca yenilemesi anlamına geliyor.

(Bağırsak sağlığının önemiyle ilgili bir yazıya buradan bakabilirsiniz.)

“Altın puding” ya da hem leziz hem besleyici bir meyve

Bunların yanında avokado, kanserle savaşıyor. Yapılan birçok araştırma “altın puding” lakaplı avokadonun, içerdiği oleik asit sayesinde kanseri önlediğini, dahası kemoterapinin etkilerini azalttığını gösteriyor. Ayrıca bu leziz meyve, sindirim sistemini düzenliyor, zengin besin içeriği sayesinde de son derece doyurucu. Bu da onu kilo kontrolü konusunda benzersiz hale getiriyor. İçerdiği folat sayesinde kalp sağlığını korumak, güçlendirmek konusunda da etkili olan avokadonun sayısız faydasından biri de kusursuz bir antidepresan olması. Uyku konusundaki olumlu etkileri de biliniyor. A, B1, B2, C ve E vitaminleri ve magnezyum gibi mineraller sayesinde cilt ve saç sağlığını koruyor, zararlı güneş ışınlarının etkisini azaltıyor.

Diğer bazı tropikal meyvelerin faydalarına gelince…

Vitamin ve mineral deposu ejder meyvesi, kumkuat ve çarkıfelek

C vitamini  bakımından zengin olan kumkuat, kabuğuyla yenirse gribal enfeksiyonları önlüyor. A, B1, B2, B3 ve kalsiyum da içeren bu narenciye türü mayhoş meyve, sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor, yağların parçalanmasına, dolayısıyla kilo kontrolüne yardımcı oluyor.

İçerdiği potasyum, kalsiyum, magnezyum ve C vitamini gibi vitamin ve mineraller sayesinde ejder meyvesinin göz sağlığı konusunda mucizevi etkileri var. Ayrıca yüksek oranda kalsiyum içerdiğinden iskelet sistemi ve kemikler için de çok yararlı. Vücudun nem dengesini kontrol altında tutuyor.

Çarkıfelek, C, B1, B2, B5, kalsiyum, fosfor ve protein açısından çok zengin bir meyve. Flavon, glisosit ve sterol adlı maddelerin yanı sıra harmin, harmol, harman ve pasiflora adı verilen alkaloitleri içeriyor. Bolca tüketilirse cildi canlandırıyor, saç dökülmelerini azaltıyor.

Diyet listelerinin vazgeçilmezi kivi

Kivi, C vitamini açısından zengin antioksidanlarla tıka basa dolu bir meyve. Bu sayede de hem cilt sağlığını destekliyor hem de vücuttaki dokuların gelişmesini ve onarılmasını sağlıyor. K vitamini, folat, potasyum, bakır ve lif de içerdiğinden kemikleri, sinirleri ve bağışıklığı güçlendiriyor. Çok besleyici olduğundan diyet listelerinin vazgeçilmezi.

Meyvelerin kraliçesi mango

Bazı kültürlerde “meyvelerin kraliçesi” denen mango, bolca A, B ve C vitamini içeriyor, lif bakımından da olağanüstü zengin.

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments