Egoist okur

Hiçbir kitap satış sitesinde bulamayacağınız bir çocuk kitabı

Kitap satış sitelerinin ve kitapçıların satmayı reddettiği bir çocuk kitabından bahsedeceğim. Şimdilik onu satın alabileceğiniz tek yeri internet pazarı Etsy. Peki ama neden?

Gülenay Börekçi

Belki okumuşsunuzdur; İran asıllı Amerikalı eğitimci yazar Golbarg Bashi’nin alfabe kitabı ve sebep olduğu kasırga hakkında çeşitli haberler bizde de çıkmıştı. “P is for Palestine” (Filistin’in F’si) güzel kitaptı, ayrıca çocukların Filistin tarihi ve kültürü açısından çok önemli bazı kavram ve kelimeleri öğrenmesini sağlıyordu. Mesela bayramlardan söz ediyor, yas geleneklerini hatırlatıyordu. Aşağıda görüyorsunuz; küçük şeker kahramanı babasıyla yaprak sarma bile sarıyordu. (Darısı bizim çocuk kitaplarının başına.) Üstelik İsrail’in ve her durumda İsrail’i desteklemekte kararlı davranan Batı medyasının itirazlarına ve yazarının ölüm tehditleri almasına rağmen kitap ikinci baskıyı yapabilmişti.

Bunları öğrenince, hadiseye ben de dahil olmaya karar verdim ve dünyanın en büyük satış sitesi Amazon’a baktım. Kitap orada yoktu. Aradım taradım, başka kitap satış sitelerinde de durum aynıydı. Anlaşılan, işi kitapları okuyuculara ulaştırmak, yani onlara kitap satmak olan insanlar ismiyle Filistin’i bir devlet olarak kabul ettiğini, hikayesiyle de Filistin direnişini desteklediğini açıkça söyleyen, yani tarafını belli eden bir çocuk kitabını raflarında bulundurmak istemiyordu.

İyi ama bu durumda nasıl okuyacağız biz bu kitabı? Meğer Golbarg Bashi birçok yayınevi tarafından reddedilen kitabını bizzat kendi bastırmak zorunda kalmış, sonra da şahsi ürünlerin alınıp satıldığı dev internet dükkanı Etsy üzerinden sunmuş. Merak edenler bu linkten temin edebilir.

Gülenay Börekçi

 

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments