Egoist okur

İran minyatürlerinde Hitler ve Naziler

Sedirde uyuyan korkunç adam Adolf Hitler’miş. Firdevsi’nin eski İran efsanelerini derleyerek yazdığı Şehname’sinin şeytani hükümdarı Zahhak’ın bedenini, yüzünü ve kıyafetlerini ödünç almış.  Omzunda iki iri yılan var, onların da biri İtalyan Mussolini and Japon Tojo’ymuş. Hitler efsaneye göre onu öldürmeye gelecek üç kralı görüyormuş rüyasında, yani Churchill, Stalin, and Roosevelt’i. Tuhaf olduğu kesin.

Gülenay Börekçi

kem marengo egoistokur hitler minyatur

Peki bunun benim ilgimi çekmesinin sebebi ne? Çok güzel çizilmiş, ondan olabilir mi? Bir de yaratıcısı yarı Yunan yarı Mısırlı bir İngiliz’miş ki bu onları daha enteresan kılıyor. Evet, bu minyatür bir dönem politik mesaj içeren işleriyle tanınan İngiliz grafik tasarımcı ve çizer Kimon Evan Marengo’ya aitmiş.

kem marengo egoistokur hitler minyatur 1

1907-1988 yılları arasında yaşayan Marengo eserlerini Kem adıyla imzalıyormuş. Marengo geleneksel İran sanatından fazlasıyla etkilenmiş, sadece görsel alanlarda değil, İran şiiri ve edebiyatında da muazzam bilgi sahibiymiş. II. Dünya Savaşı sırasında 3000 küsur kartpostal ve poster hazırlamış, savaşta olup biten her olayı Nazi karşıtı bir sanatçı olarak resmetmiş. Her zaman bu İran minyatürleri gibi çizdiği söylenemezmiş tabii, başka ve daha modern işleri de varmış. (Google’da küçük bir arama yaparsanız, görürsünüz.)

kem marengo egoistokur hitler minyatur 3

“Neden böyle” diye sormaya gerek yok bence. Kem, ister Firdevsi’nin Şehnamesi’nde yani İran’da, ister 1940’ların Almanya’sında yaşasın, bütün diktatörlerin fena halde birbirine benzediğini anlatıyor, hepsi bu.

kem marengo egoistokur hitler minyatur 2

Ha, şu aşağıdakini mi soruyorsunuz? O gene Kem’in gözünden Superman’in Hitler’i deviriş anı. Bir hayal bile olsa güzel.

kem marengo egoistokur hitler

Sonuçta İranlı efsaneler ve süper kahramanlar da direnir, öyle değil mi?

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments