Egoist okur

“Keşke hep bir adada yaşayabilsem”

Reneta Sibel Yolak çok ilginç bir kadın. Öğretmen, sporcu, müziyen, besteci, yazar, çiftçi. Çiftçilikte ödülleri bile var. Besteci olarak da birçok uluslararası organizasyonda ödüller almış. Kitapları da aynı şekilde. Ben de hazır yakalamışken bu hiperaktif karaktere, “Büyülü Ada Masalları” adlı yeni kitabına dair birkaç soru sordum.

Reneta Sibel Yolak: “Keşke hep bir adada yaşayabilsem”

Coğrafi tanımının ötesinde bir kavram olarak “ada” sizin için ne anlama geliyor?

Ada benim için masmavi bir deniz, iyot kokusu, martıların şarkıları, güzel arkadaşlıklar, dostluk, püfür püfür esen rüzgar, spor, çocukluğum ve gençliğim, kısacası “nostalji” anlamına geliyor. Çocukluğumda orada çok güzel anılarım oldu. Anneannem, babam ve dayım hayattaydı. Keşke hep bir adada yaşayabilsem. Ben zaten deniz insanıyım, bir yerde deniz varsa her şeyi bırakıp uzaklardan gelen havasını içime çekerim, seyre dalarım, sahilinde yürürüm, hatta vapurdaysam mesela atlayıp yüzmek isterim. İstanbul denizi var diye hâlâ en sevdiğim şehir.

Büyülü Ada Masalları kitabınızda farklı dinlerden, farklı ırklardan yazarlar adalara dair anılarını aktarıyorlar.

Kitabımda dünyanın farklı ülkelerindeki adalarda yaşamış ya da oralara seyahate gitmiş Rum, Ermeni, Yahudi ve Türk insanların anıları, tanıklıkları yer alıyor. Mutlu anılarını yazsınlar istedim, okuyanlar da güzel vakit geçirsin, adaları tanısın, eski zamanlara dair yaşanmışlıkları hissetsin ve hayallerinde canlandırsın… Böylece ortaya yazarların da, okurların da çocukluk ve gençlik yıllarına gitmesini sağlayan değerli bir anı kitabı çıktı.

Biraz da kendinizi, önceki kitaplarınızı anlatın…

İspanyolca, Arapça, İbranice, Almanca, Fransızca ve İtalyanca dersleri aldım. İngilizce öğretmenliğinin yanı sıra İspanyolca öğretmeni ve spor hocası olarak da çalıştım., Şalom gazetesinde röportajlar yaptım, spor, din ve gelenekler hakkında öyküler yazdım. Hayatımda tiyatro ve müzik hep oldu. Japon ve Türk öğretmenlerden eğitimler alarak Usui Reiki Master, Kundalini Master ve Karuna Master oldum, tamamlayıcı tıp uzmanı olarak çalıştım. Kitaplarım arasında, Mutlu Olmanın Yolları, Masal Gibi Aşklar, Yahudi Hikâyeleri, Holokost: Bir Avrupa Soykırımı, Nazilerin Gölgesinde Çölde Açan Çiçekler sayılabilir. Şimdi aşk öykülerinden oluşam bir antoloji üzerinde çalışıyor ve Tokat şehriyle ilgili bir roman yazıyorum. Anneannemin memleketi olan Tokat, göremediğim halde çok sevdiğim bir yer. Müzsyenim aynı zamanda, kısmet olursa yakınlarda bir single çıkaracağım.

 

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments