Egoist okur

Vampirler ve lunatikler için: Geceyarısı Karması

Beethoven’ın Ayışığı Sonatı ya da Debussy’nin Au Clair de Lune’unu biliyoruz elbette. Klasik Türk müziğinin içinde ay geçen şarkılarını da… Ama popüler müzik bize çok daha fazlasını sunuyor ayla ilgili olarak. İşte “Efkar Karması”nın lunatik versiyonu, yani birkaç ay şarkısı… Şarkıların sahipleri arasında Sezen Aksu, Sertab Erener, Şebnem Ferah ve İhtiyaç Molası da var, Pink Floyd, Duran Duran, Sting, Mike Oldfield, Louis Armstrong, Bonnie Tyler ve The Police de…

Gülenay Börekçi

Vampirler ve lunatikler için: Geceyarısı Karması

Kalbim Ege’de Kaldı, Sezen Aksu

“Cigaramı sardım karşı sahile, yaktım ucunda acıları. Ağları attım anılar doldu, ağlar hasretimin kıyıları. Yareme tuz diye yakamoz bastım. Tek şahidim aydı.”

Ay, Şebnem Ferah

“Ay ışığına vuruldum ben, başka dünyaya yansa da…” Özellikle konserlerde harikulade çığlıklarla sonlanan bu şarkı, Ferah’ın ay saplantısını gösteren şarkılardan biri. Aslında Şebnem Ferah’tan bir böyle şarkı daha var: Ay ışığında saklıdır. “Kalbimde bir gece ve yalnızlık.Işığı gizler karanlık, yok olmaz gölgeler..”

Ay, İhtiyaç Molası

Bu kendine has topluluğun Ay adlı şarkısının sözleri şöyle: “Hani bakardın ay yarım falanken, görürdün bir gölge öteki yüzde şaşırırdın. Birkaç gün sonra tamamlandığında ay, biraz canın sıkıldı, kaybettiğin gizemden.”

L’al, Sertab Erener

Hüzünlü, melankolik bir Sezen Aksu şarkısı. “Komşunun kızı çoban yıldızı. Yaz bahçeleri yeşil mor kırmızı. Ah şişede la’l, hem de ay hilal. Bir daha da görmedim öyle yazı.”

Dark Side of the Moon, Pink Floyd

Eğer hala dinlememişlerse tüm lunatiklere, bu albümün tamamını bir an önce dinlemelerini tavsiye ederim. 40 milyondan fazla satan bu albümde Pink Floyd, “Ayın karanlık yüzü yoktur, çünkü zaten tamamen kapkaranlıktır.” diyor.

Moon over the Bourbon Street, Sting

Sting’in Anne Rice’ın vampir Lestat’ının ağzından söylediği şarkı. En-fes!

New Moon on Monday, Duran Duran

80’lerin, Duran Duran’in ve yüzeysel görünüp derin takılmanın ruhuna uygun bir şarkı.

Moon River, Louis Armstrong

Tiffany’de Kahvaltı filminin şahane şarkısı.

Walking on the Moon, The Police

Sting’in sözleri ve bestesi ay yüzeyinde yürümenin sadece bilimsel bir deneyim olmadığını anlatıyor. Şarkıya göre ayda, yani yerçekimsiz bir ortamda ağır ama dev adımlarla yürümek aşık olduğumuz zaman hissettiğimiz halin bir eşi.

Total Eclipse of the Heart, Bonnie Tyler

Kötü giden bir aşkın geride bıraktığı yaraları örtme çabası, aşığın içine kapaması, bir başka deyişle ruhun ‘ay’ tutulması.

Moonlight Shadow, Mike Oldfield

The Exorcist (Şeytan) filminin müzikleriyle meşhur olan karanlık adam Mike Oldfield’ın şarkısı Moonlight Shadow müzisyenin kariyerindeki en hafif, en neşeli şarkı.

Subscribe
Notify of
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
efsun
10 years ago

dire straits on every street silvertown blues, nefis bir mark knopfler bestesi ve aynı albümden you and your friend