Egoist okur

Penguin’in en iyi 75 kapağı arasında bir Türk yazarın kitabı var

Kanadalı Domatesler adlı sitenin gerçek adını bilmediğim sahibi, “Mehmet Murat Somer’in ‘Türk Lokumu başlıklı polisiyelerini’ bilmiyordum” diye anlatıyor. Şahsen ben de bilmiyordum, çünkü o seri Türkiye’de Hop Çiki Ya Ya adıyla çıkmıştı.

Domates, yani sitenin sahibi, Penguin Yayınevi’nin 75. kuruluş yıldönümünü kutlamak için yayınladığı Penguin 75 adlı kitap sayesinde öğrenmiş Hop Çiki Ya Ya polisiyelerini. Somer’in kitabı Penguin’in gelmiş geçmiş en iyi 75 kapağından biri seçilmiş.

İllüstrasyonu yapan Tomer Hanuka şöyle anlatmış romanı: “Aynı zamanda bir bilgisayar sihirbazı da olan Türkiyeli sırım gibi bir erkek dedektifsiniz. Siyah kuşak dövüşçü olmanız yetmezmiş gibi Audrey Hepburn’e tıpkısının aynısı denecek kadar benziyorsunuz. Hepsinden önemlisi de transsınız. İşlettiğiniz gece kulübünde oturup yolunuza çıkanı usulca yumrukluyor yahut öldüresiye öpüyorsunuz. Her iki şekilde de bu, o kişinin sonu oluyor.”

Bunları okuyunca, Tomer Hanuka’nın şahsi bloguna girip baktım. Hanuka, The Kiss Murder (Buse Cinayetleri) ve The Gigolo Murder (Jigolo Cinayetleri) adlı romanların kapaklarını hazırlama sürecini adım adım gösteren çizimleri de bizlerle paylaşmayı ihmal etmemiş. Bir kitap kapağının nasıl hazırlandığına dair gayet aydınlatıcı görsel malzemeler var.

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments