Egoist okur

Alice’in iPod’unu karıştırdım!

Alice 19. yüzyılda, muhafazakar Victoria dönemi İngilteresinde yaşamasaydı da bugüne ait biri olsaydı hangi şarkıları dinlerdi?

Şarkıları seçerken iki kritere uydum. Bir, Alice’in anlatan şarkılar. İki, Alice günümüzde yaşasa sevme ihtimali olan şarkılar…

Aralarında Jefferson Airplane’den Ask Alice gibi klasikler ve favori grunge grubum Alice in Chains’ten Would var. The Red Paintings ve Marilyn Manson şarkıları gibi daha acayip olanlar da mevcut. Hafiflemek isteyenlere ise Man Man’i tavsiye ediyorum.

Hemen mutfağa gidip kendinize güzel bir çay demleyin ve önümüzdeki bir saatinizi Alice’in seveceği şarkıları dinlemeye ayırın :)

Gülenay Börekçi

Alice’in iPod’unu karıştırdım!

Konsept açık: Alice 19. yüzyılda, muhafazakar Victoria dönemi İngilteresinde yaşamasaydı da bugüne ait biri olsaydı hangi şarkıları dinlerdi?

Streets Fell into My Window, The Red Paintings

The Red Paintings müthiş bir grup. Konser alanlarında değil, sokaklarda konser veriyorlar. Ama öyle iki keman bir bavul değil, koskoca orkestraları, komik ama görkemli makyajlarıyla konser boyunca şehir sokaklarını dolaşıyor ve tanık olan herkesi performanslarının bir parçası yapıyorlar. Bu şarkıda, içinde özgür kalmak isteyen bir ruh gizli olan Alice’i anlatıyorlar. Lewis Carroll’ın Alice’ini…

Would, Alice in Chains

If I would, could you? Rock tarihinin en güzel, en çarpıcı, en etkili cümlesi… Alice’le bir alakası yok mu diyorsunuz? Grubun ismine bir kez daha bakın derim, ilham kaynağı benim sevgili Alice L. Carroll’ım değilse, kimdir sizce? Zincire vurulmuş olması onu daha az Alice yapmaz!

The Ballad of Butter Beans, Man Man

Rabbit Habits albümünden bu şarkı için ben ne diyeyim ki. Alice’in Deli Şapkacı’sıyla bu topluluğun hassasiyetleri tamamen aynı. Ve şarkı şa-ha-ne!

White Rabbit, Jefferson Airplane

Jefferson Airplane’in kült şarkısı. Çok seviyorum. 19. yüzyılın muhafazakar İngiltere’sinde ruhunu hiç değilse rüyalarda özgür bırakmayı deneyen ama onu da başaramayıp her seferinde evinin oturma odasında uyanan Alice’in çeşit çeşit kimyasalla ayılma çabaları. Belki bizim de işimize yarar diye yazmışlar bu şarkıyı. Güzel şarkı! Bana inanmıyorsanız gidip Alice’e sorun.

Eat Me, Drink Me, Marilyn Manson

Hayır tabii ki ilk kez yapmıyor bunu, Marilyn Manson bana yakın seviyede ve tam benim tarzımda bir Alice in Wonderland hayranı. Filmini bile çekti, baksanıza. Ama ondan söz etmenin zamanı bugün değil. Şimdilik kitaptan ödünç alınmış “ye beni, iç beni” konseptiyle idare edin.

Home, Edward Sharpe and the Magnetic Zeros

Amanın, bu ne tatlı şarkı. Tam Alice’lik.İnsana gerçek evinin nerede olduğunu hatırlatan cinsten. Sağ elini göğsünün sol tarafına götür. evet, tamam, işte orası…

The Strangers, St. Vincent

Alice’in çayırlıktaki tavşanı izleyerek daldığı deliğin onu götürdüğü saykodelik labirenti andıran bir müziği var şarkının.

Her Name is Alice, Shinedown

Bunu anlatmayacağım. şarkı her şeyi anlatıyor zaten.

Aqueous Transmission, Incubus

Alice’in birtakım kimyasallarla farkında bile olmadan kafa bulma halinin müziği… Bu arada Incubus ne kadar iyi gruptur çoğu zaman.

Mushaboom, Feist

Şarkının adını bir kez daha okuyun: Mushaboom! Bu kadar.

Alice, Tom Waits

Tom Waits’in Alice’i. Eh, herkes ister kendisi hakkında yazılmış şarkıları dinlemeyi…

Alice, April Lavigne

Şarkı başka, sebep aynı.

The Naming of Things, Andrew Bird

Andrew Bird ve Alice tamamen başka iki evrende birbirinin aynı iki deneyimi yaşıyorlar. Belirsizliğin, bilinmeyenin, saçma olanın içinde tuzağa düşmüş olma hissi…

Subscribe
Notify of

4 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nikki
11 years ago

Avril Lavigne’in oraya uyduğunu düşünmüyorum,onun dışında mükemmel olmuş,Alice’in karışık ruhunu yansıtıyor şarkılar.Bir de ben günümüzdeki Alice’i hep uyuşturucu bağımlısı olarak düşünürdüm yalnız değilmişim :D

Duygu
8 years ago

Gülenay merhaba,
Alice delisi biri olarak niyet ettim Lewis Carroll’un iki kitabını (2.si through the looking glass) orijinal dilinde okumaya.
Bir de güzel bir çevirisinden Türkçe’sini de okumak istiyorum tekrar. Kopup gitmek istiyorum anlayacağın :)
Tavsiye edebileceğin çevirmen, yayınevi var mı?