Egoist okur

Şahsa özel yazarlık kursu, hem de en sevdiğiniz yazardan!

Michael Chabon, “Eğer birinci tekil şahıs tarafından anlatılan bir roman yazmayı planlıyorsanız, ‘Lolita’ gerçekten de iyi bir ders metnidir” demişti. Yani gelecekte yazar olmak istiyorsanız Nabokov’dan ders almak hakikaten de iyi bir fikir sayılabilir. Bunun için yapacağınız şey basit diyemeyeceğim ama zevkli… En yakın kitapçıya gidip evinize cilt cilt Nabokov romanlarıyla ve onun harikulade ders notlarıyla döneceksiniz. İşte şahsınıza özel bir yazarlık kursuna başlamaya hazırsınız!

İşte bu fikirden doğan bir kitap var elimde: Danell Jones imzalı ‘Virginia Woolf’tan Yazarlık Dersleri’…

Gülenay Börekçi

Virginia Woolf’tan 7 ders

Danell Jones eğlenceli ve çok faydalı bir “yaratıcı yazarlık sınıfı” kurmuş kitabı için. Sınıfta, Ani DiFranco tişörtlü, rasta saçlı, fırlama öğrenciler var. Öğretmenleri de dantel yakalı, inci kolyeli, uzun dar etekli, zarif, soğuk ve nadiren güldüğü için güldüğünde özellikle büyüleyici göründüğünü hayal ettiğim Virginia Woolf. Sınıf, öğrenciler, Woolf, yaratılan durum, hepsi hayali elbette; kurmaca…

Gerçek olan sadece Woolf’un sözleri. Çünkü Jones bu küçük kitaptaki düşsel dersleri, Woolf’un günlük, mektup, deneme ve romanlarında yazdıklarını tarayarak oluşturmuş. Yazarlık kursu, ‘Yazma alışkanlığı kazanmak’, ‘Çalışmak’, ‘Üretmek’, ‘Yürümek’, ‘Okumak’, ‘Yayınlatmak’ ve  ‘Şüphe duymak’ başlıklı 7 dersten oluşuyor.

Yürüme dersine şaştınız mı? Kitabı okuyun, o zaman Virginia Woolf’un kutsal sırrı olan yürümenin bir yazar adayı için ne kadar mühim bir etkinlik olduğunu anlarsınız. Bakın, Woof’tan birkaç cümle:

“Bir kalemin peşinden tutkuyla ilerlemek… Bir yazar için bu her şeyden mühimdir. Bunu bahane edersek kendimizi gürleyen şehrin sokaklarında yürürken bulabiliriz. O sokakları avare avare gezmekten, çılgın kalabalığın içinde sıkışıp kalmaktan veya şehir yaşamının ahenkli seslerinden daha haz verici ne olabilir ki?”

Şahsi fikrim, yürümenin çok işe yaradığı. Ama bunları benden değil, ‘öğretmeninizden’ dinlemeniz daha iyi.

Yine de minik bir ipucu: Woolf’un en sevdiği oyunlardan biri insanları izleyip onlar için düşsel hayatlar kurgulamakmış. “Kalabalık bir yerde oturup yoldan geçen insanlar hakkında hikayeler yaratın” diyor, “Elinde pazar sepeti olan şu kısa boylu yaşlı kadın bir zamanlar Amerika Güzeli seçilmemiş miydi? Peki ya şurada duran ve ekose kumaştan bir takım giyen adam için ‘iflah olmaz bir kumarbaz’ demiyorlar mıydı?”

Ölü bile olsa, büyük bir yazardan edebiyat dersleri alınabileceği fikri çok şahane. Yeri gelmişken, ben John Irving’den de yazarlık dersleri almak istiyorum. Sadece tanışsak, o bile yeter.

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments