Egoist okur

Çocuklar için 11 kitap

Çocuklar için 11 güzel kitap, 11 şahane macera…

cocuk kitaplari egoistokur gulenay borekci

Büyümeden Önce Yapman Gereken 101 Şey, Laura Dower, Redhouse Kidz Yayınları

Laura Dower’ın yazdığı kitapta dokumacılıktan fen deneylerine, yemek tariflerinden origamiye kadar adeta yok yok! Bu ve daha birçok etkinliğin ayrıntıları, görsellerle desteklenerek anlatılıyor. Çocuklar hem pusula yapmayı, kendi gazetelerini hazırlamayı öğrenecek hem de yıldızları seyretmek, uçurtma uçurmak gibi etkinlikler sayesinde “dışarıda” eğlenmenin yollarını keşfedecek.

Gökkuşağı Yazı, Sevim Ak, Günışığı Kitaplığı

Çocuk edebiyatının sevilen yazarı Sevim Ak, yeni romanında, otizmli kardeşini yaşamının merkezi kılan küçük Melis’in narin kalbine dokunuyor. Modern zamanların işi başından aşkın yetişkinleri ile çocukların naif dünyası arasındaki farkı ustalıkla vurgulayan yazar, genç okurları, sorumluluk duygusu üzerine de düşündürüyor. Üstelik gökkuşağının yedi rengini hatırlatmayı ve gülümsetmeyi ihmal etmeden…

Masal Kurma Oyunu, Cemil Kavukçu, Can Çocuk Yayınları

Edebiyatımızın önemli isimlerinden Cemil Kavukçu, “Bir Öykü Yazalım mı?” ile kalbimizi fethetmişti. Sırada, yine çocuklar için kaleme aldığı “Masal Kurma Oyunu” var. Çocuklara yaratıcı yazma dersleri veren kitap, teyzesinin yanına doğayla iç içe birkaç gün geçirmek için tatile giden Bora’yı anlatıyor. Bir akşam elektrikler kesilir ve eniştesi “masal kurma oyunu” oynamayı önerir. Çünkü herkesin bildiği gibi masallar karanlığı ve sessizliği sever…

Küçük Cesur Kalp, Daniella Carmi, Pena Yayınları

“Öteki” konumuna düştüğümüz anlar, hepimiz için önemli keşif anlarıdır aslında. Filistinli Samir, bir İsrail hastanesinde yapayalnız kalmıştır, üstelik yaralıdır. Çok geçmeden cesur küçük İsrailli Yonatan’la tanışacak, üstelik kendisinin de sandığı kadar ürkek olmadığını fark edecektir. Büyükler kolayca savaş çıkarırken dost olmayı başaran bu çocukların barışa dair öyküsünü seveceksiniz.

Ada Bale Gösterisinde, Tan Sağtürk, Doğan Egmont Yayınları

Tan Sağtürk’ün Doğan Egmont etiketiyle yayımlanan “Ada Bale Gösterisinde” dizisi, küçük okurları “Fındıkkıran”, “Uyuyan Güzel” ve “Don Kişot” gibi klasik balenin başyapıtlarıyla tanıştırıyor. Her kitapta perde açılıyor; rengarenk çizimler, sesli öyküler ve müzik eşliğinde bu büyülü eserler bir kez daha hayat buluyor.

Kudüs’te Bir Gün, Zeynep Sevde Paksu, Profil Çocuk

Zeynep Sevde Paksu, “Kaplumbağa Battuta’nın Günlükleri”ni yazmaya devam ediyor. Profil Çocuk’tan çıkan serinin yeni kitabı “Kudüs’te Bir Gün”. Kaplumbağa Battuta bu kez Kudüs’e doğru yola çıkıyor. Ama tabii İstanbul’dan Kudüs’e gitmek kaplumbağa hızıyla aylar süreceğinden, tatlı kahramanımız güneye Hacı Leylek’in sırtında gidiyor. Bu arada da ne maceralar yaşıyorlar, sormayın!

Tavşan Terliklerim, Ayla Çınaroğlu, Sarıgaga Yayınları

Tavşan biçimli yumuşacık bir çift terlik, bir gece evden kaçar. Ama işe bakın ki ormanda kaybolurlar. Pembe solucanlar, eflatun sincaplar, lacivert kirpiler, mor salyangozlar ve yeşil kurbağa tamam da ortalıkta hiç de dost canlısı olmayan başkaları da yaşamaktadır. Ayla Çınaroğlu’nun Sarıgaga’dan çıkan “Tavşan Terliklerim” adlı neşeli öyküsü, Mustafa Delioğlu’nun çizimleriyle canlanıyor.

Farklı, Andreas Steinhöfel, Tudem Yayınları

Andreas Steinhöfel’in Tudem’den çıkan kitabı “Farklı”, adı gibi çok farklı bir kitap. Kitap, geçirdiği ağır bir sağlık sorununun ardından bambaşka bir çocuk olarak uyanan Felix Winter’ın öyküsünü anlatıyor. Belleği sıfırlanan Felix için tekinsiz bir yolculuk başlamak üzeredir. Unutmak ve hatırlamak kavramları, sadece onun için değil; çevresindeki herkes için bir hesaplaşma ve değişim sürecinin tetikleyicisi olacaktır. Yetişkinlerin de ilgisini çekebilir.

Şato Macerası, Enid Blyton, İş Bankası Kültür Yayınları

Enid Blyton’a sevgim, herkesin malumu. İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan “Şato Macerası” adlı kitabını kaçıramazdım, çocuklara tavsiye bahanesiyle önce kendim okudum. Blyton, Philip, Dinah, Lucy-Ann ve Jack’in tatil maceralarını anlatıyor. Bu muhteşem dörtlünün yanında çılgın papağan Kiki de var. Cevabı bulmaları gereken soruysa şu: Acaba tepedeki şatonun duvarları arasında hangi karanlık sırlar yatıyor? Maceraseverlere ilaç niyetine…

Babaannemin İçine Uzaylı Kaçtı, Sevgi Saygı, Günışığı Kitaplığı

“Çocukların hayal dünyası, uzaydan geniştir!” diyen senarist, yazar Sevgi Saygı, Günışığı Kitaplığı etiketli “Babaannemin İçine Uzaylı Kaçtı!” romanıyla kırşımızda. Saygı, “Uzaylılarla Yakın Temas” (UYT) topluluğunun üyesi ilginç karakterleri, temposu hiç düşmeyen kurgusu ve neşeli diliyle heyecanlı bir okuma vaat ediyor. Üstelik yetişkinler için bile zorlu bir süreç olan Alzheimer hastalığının iç karartıcı olmadan ele alınabileceğini kanıtlıyor.

Bulutlar Prensi: Blueberry, Christophe Galfard, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık

YKY’nin Doğan Kardeş’ten çıkardığı “Bulutlar Prensi”nin ilk kitabı “Blueberry” çok tatlı bir macera. Christophe Galfard’ın yazıp Vincent Dutrait’nin resimlediği kitap, okyanusun 2000 metre üzerindeki Blueberry bulutunda yaşayan bir çocuğun maceralarını anlatıyor. Acımasız Tiran’ın işgal ettiği Kuzey Bulutları Krallığı’nın müstakbel prensesi Myrtille de hayatını aynı bulutta sürdürmektedir. Ama Tiran’ın ordularının bu gizli sığınağı bulması uzun sürmeyecektir. Sonrasını kitaptan öğreneceğiz…

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments