Egoist okur

Asu Maro: “Akşamlar ağlatır, eski bir şarkı gibi”

Asu Maro’yla trende tanışmış, Kars senin, Erzurum benim, Erzincan bizim diyerek dolanırken çok sohbet etmiş, çok eğlenmiştik. Bana öyle gelmişti ki ben Asu’yu sanki çocukluğumdan beri tanıyormuşum, çok iyi arkadaşmışız, sonra işte bir gün karar verip Anadolu’yu gezmeye karar vermişiz… O küçük seyahatte fotoğraflar çekmiş, kasaba kahvelerinde çaylar içmiş, gizli saklı dükkanlar bulup leziz peynirler, ballar almıştık. Sonra döndük tabii. Neyse ki arkadaşlığımız şehirde de sürdü. Sabah yürüyüşleri ve zamansız kahvaltılarla… Asu gazeteciliğinin yanı sıra birkaç yıldır Asmalimescit’in gözde mekanlarından Off Pera’da DJ’lik de yapıyor. Yani Egoist Okur’a bir “Efkar karması” hazırlamak için şahane bir seçim. Sonuç olarak ben istedim, o hazırlayıp yazdı… Çok güzel oldu!

Gülenay Börekçi

Asu Maro: “Akşamlar ağlatır, eski bir şarkı gibi”

“Hayatımın muhtelif dönemlerine damgasını vuran şarkıları aklımdan geçirdikçe değil 10, 100 şarkılık bir listenin bile beni çok zorlayacağına karar verdim. O yüzden önce kendime kolaylaştırıcı bir sınır koydum: Türkçe şarkılar arasından bir seçme yapayım dedim. Zaten ‘efkar’ da galiba başka herhangi bir dilde birebir karşılığı bulunamayacak bir sözcük. En azından ben bilmiyorum. Benim için efkar, Türkçe yaşanır.”

Unutulduk Bak Sevgilim, Hümeyra

Birinciliği, bu memleketin yetiştirdiği, bana en çok dokunan seslerden birine verdim. O ne söylese yüreğimi dağlıyor da, bunun bir de sözlerini Yıldırım Türker yazmış, geçmiş bir aşka zarafetle seslenmiş, “Akşamlar ağlatıyor, eski bir şarkı gibi” demiş. Efkarlanmayıp ne yapacağız?

Hareket Vakti, Umay Umay

Zamanı gelince gitmeyi bilmek çok iyidir ya, bu şarkı benim için o zamanlı gidişlerin tetikleyicisidir. Gidemeyecek gibi olduğunda insanı yüreklendirendir. En çok da Umay’ın sesinin çatladığı bir ‘el sallarsın, yeter’ bölümü vardır, iyi ki yeniden kaydedilmemiştir, işte oradaki çatlamayı severim.

Yüzün, Feridun Düzağaç

Evet, tabii işin içinde efkar olunca önce sözler geliyor. Bu şarkı da benim için bilerek-bilmeyerek birilerinin içine fazlaca ayna tutarsanız içinde kalakalacağınız efkar duygusunun dile gelmiş halidir. Tecrübe edilmiş, onaylanmış, “Özlesen de, arasan da, kendine sakla / Herkes, her şey senin olsun, bir beni yasakla” bölümü araba kullanırken yüksek sesle söylenmiştir.

Sarılsam Üşür Müsünüz?, Zuhal Olcay

Allah Allah, bu bir tesadüf olamaz. Yine çok sevdiğim bir ses, yine Yıldırım Türker. Sadece adı bile yetmiyor mu?

Biliyorsun, Sezen Aksu

Bu şarkıyı Sezen Aksu’nun oynadığı “Minik Serçe” filminde duymuştum ilk. O kadar çok başa sarıp izlemişim ki, sahnede bu şarkıyı söylemeden önceki sözleri bile ezberimde. “Ayrı dünyaların insanıyız”ı bu kadar güzel anlatan başka şarkı duymadım. Ve bir şarkı her dinleyişte aynı yerden yakalar mı insanı?

Kelimeler Kâfi, M.F.Ö.

Bu albüm çıktığında ortaokul öğrencisiydim. Kelimelerin kafi olduğu bir mesleği seçeceğimi, hayatta insanı yanıltacağını bile bile kelimelere bu kadar bağlanacağımı tahmin etmiyordum tabii. Ama işte aradan yıllar geçince de insanı böyle eski yıllarda, eski yaşlarda, eski aşklarda dolaştıran, epey buruk bir şarkı bu. Bir de çok sade, süsü püsü yok, ondan herhalde bu kadar etkili.

Gördüğüme Sevindim, Gündoğarken

Gündoğarken’in bende izi olan çok şarkısı vardır ama bu galiba ‘efkar karması’na en çok yakışanlardan biri. Bazen olur ya… Bir yerde eski sevgilini görürsün, unuttuğumu sanmaktasındır, hop, birden canlanır her şey. ”Allah kahretsin, nereden çıktı karşıma da yaramı deşti?” demek yerine, onun yarattığı acıyı bile beğenir bir ruh halindeyseniz, bu şarkı o şarkıdır.

Unutama Beni, Esmeray

Gerçekten bir insana daha büyük bir beddua edilemez. ‘Unutma Beni ‘değil, ‘Unutama Beni’. O aradaki fark var ya, bazen sayfalarca yazsanız anlatamayacağınız her şeydir.

Aldım Başımı Gidiyorum, Erol Evgin

Çiğdem Talu-Melih Kibar ikilisinin birçok şarkısı bu listede olmayı hak ederdi. Ama bu galiba, o insanın kendisine acımak istediği dönemlere denk düşen ruh haliyle ‘efkar’a en uygunlarından biri. Hani hem kendinize bir üzülürsünüz, hem de kuyruk dik durmalıdır bir yandan… Fena halde dokunur bu şarkı bana. Hele hele ‘bu dünyadan, aşktan sevdadan payını alıp’ 44 yaşında alıp başını giden Çiğdem Talu’yu düşününce…

Dertler Benim Olsun, Orhan Gencebay

Eh herhalde Orhan Gencebay’sız efkar listesi düşünülemez. Ama hangisi olsun? Tamam… Dertler benim, çile benim, ömrüm senin, senin olsun…

Subscribe
Notify of

1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
fatmabeyza
12 years ago

Umay’ın Hareket Vakti’si tekrar kaydedildi maalesef. Emre aydın tarafından. Hatta benim kuşağımdaki diğer gençler büyük ihtimalle bu şarkının ona ait olduğu yanılgısına düşüyor..