Egoist okur

Deniz Durukan’ın kaleminden Teoman: “Vişne çürüğü kadife kumaşlar içerisinde”

Teoman’ın son albümü Aşk ve Gurur’da Ölüm Işığa Uzanmış adlı bir parça var. Sözleri Deniz Durukan’a ait. Daha doğrusu Teoman, onun Rugan adlı kitabından seçtiği dizeleri bir araya getirmiş ve ortaya şimdiden hit olmaya aday görünen bu şarkı çıkmış. Dinlemeniz lazım… Ama önce Durukan’ın gözünden Teoman’ı okuyun…

“Vişne çürüğü renginde kadife kumaşlar içerisinde, motosikletle”

“Teoman genel anlamda çizdiği rockçı kimliğinin dışında, zihnimde ikinci ve farklı bir resim de çizmiştir. Bir yanıyla asi, pervasız bir adam, bir yanıyla mağrur, romantik bir aşk adamı… Şarkıları da o iki farklı duygu durumunun çarpışmasını yansıtır. Onu dinlerken kendinizi hem vişne çürüğü renginde kadife kumaşlar içerisinde hisseder, hem de motosiklete atlayıp son sürat ıssız bir yolda gidiyor bulursunuz. Seçilmiş bir yalnızlıkla büyütür kendini ve huzursuzluğun şarkılarını yazar. Bu iyi! Çünkü söyledikleri bizim içimizdeki boşluklara tekabül eder. O nedenle yeni albümü Aşk ve Gurur olmak üzere tüm albümleri bu çağın bireyinin aşk ve hayat karşısındaki umut ve umutsuzluğunu anlamada önemli gösterge. Özellikle şarkı sözlerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bir çok kişi sizi dinliyor ve ne söyleyeceğinizi merak ediyor. Öyle ki dinleyici sizin söylediklerinizle bütünleşiyor. Böyle baktığınızda yazılan her sözün ciddi bir sorumluluğu olmalı. Bu anlamda Teoman bu sorumluluğun hakkını sonuna kadar veriyor.”

“Teoman’ın Aşk ve Gurur adlı çalışması benim için diğer albümlerinden daha özel bir yerde duruyor. Bunun nedeni albümde Rugan adlı şiir kitabımdan seçilmiş dizelerin olması. Teoman kitaptaki şiirlerden dizeleri alarak kolaj yaptı, derledi. İşin açıkçası benden bunun için izin istediğinde çok sevindim ve heyecanlandım. Ama en çok şaşırdığım şey, derleme bitip yazdığı sözleri bana gönderdiğinde, birbirinden bağımsız yazılmış dizelerin, bir bütün olarak karşıma çıkması oldu. Daha da önemlisi kendi kelimelerimle beni anlatmış olması. Bunu hiç beklemiyordum. Bir insanın kendine dışarıdan, başkasının gözüyle bakması her zaman sarsıcıdır. Ben de sarsıldım. Biz müzik yazarları yazılarımızda albümleri değerlendirirken bunu doğal olarak yapıyoruz, aynı şeyi şimdi Teoman yaptı. Bu anlamda da albümünü ve dizelerimden seçtikleriyle oluşturduğu şarkısı Ölüm Işığa Uzanmış’ı dinlemek benim için değişik bir tecrübe oldu.”

Deniz Durukan

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments