Egoist okur

Feylesof yazar Mark Vernon’a göre mutluluğun tarifi: Düşünmeyin, nefes alın!

Sel Yayıncılık’tan çıkan pek leziz “Mutluluk için Felsefe”yi okuduktan sonra yazarı Mark Vernon’a bir mail attım. Onda mutluluğun daha kısa ve net bir tarifi var mı diye? Bu gayet salakça soruma son derece akıllıca bir cevap verdi Vernon. Buyurun, okuyun…

Feylesof yazar Vernon’a göre mutluluğun tarifi: Düşünmeyin, nefes alın!

“Benim tavsiyem mutluluğu unutmanız. Daha doğrusu mutlulukla ilgili olarak endişelenmeyi bırakmanız. Hatta daha iyisi John Stuart Mill’e kulak vermeniz… Kendisi bir vakitler mutluluğun peşinde koşulacak bir şey değil, hayatın bir yan ürünü olduğunu yazmış; bir de iniyor muyum, çıkıyor muyum, mutlu muyum, mutsuz muyum diye düşünerek canınızı sıkmak gibi bir alışkanlığınız varsa acilen terk etmenizi salık vermişti. ‘Mutluluğu aldığınız nefesle elde edersiniz, üzerinde çalışarak veya kara kara düşünerek değil’ mealinde bir şeyler de söylemişti. Bilirsiniz, yaşamışsınızdır; mutluluk gelir, mutluluk gider… Ama hepsi hayatın bir parçasıdır ve iyidir!”

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of

1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
11 years ago

Bunu başarmanın sırlarını da ben mi sorsam? :) Yani bu hangi dönemde neleri hissettiğine bağlı olarak elbette değişiyor. Her ne kadar söylediklerini bilsek de birçok şey de olduğu gibi bazı şeyleri bilmek gidiştı da her zaman değiştirmiyor. Mutluluk böylelikle daha çok rulete benziyor.