Egoist okur

Feyza Hepçilingirler soruyor: ANNE KİMDİR?

Hangi annelerin günü kutlu olsun? Peki ya anne kimdir? Bizi doğuran kadın mıdır, yoksa bakıp büyüten, bizimle gülüp bizimle ağlayan mı? Annelik, dünyaya getirmekten öte anaçlıkla yavrusuna kanat germek değil midir? Onunla doğup büyümektir. Asla pişman olmamaktır.

‘Anne Kimdir?’ kitabında Feyza Hepçilingirler, aynı mahallede yaşayan dört çocuğun, bir arkadaşlarının annesinin öz olmadığını öğrendiklerinde yaşadıklarını anlatıyor. Kitap, çocuk kötücüllüğünün nasıl bir yere varabileceğini de gösteriyor.

Bir çocuğu dünyaya getiren ya da dünyaya getirmediği çocuğuna yepyeni bir yaşam sunan tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun.

“Bir çocuğu dünyaya getiren ya da dünyaya getirmediği çocuğuna yepyeni bir yaşam sunan tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun…”

Bir insanın annesi ya da babası artık hayatta değilse, uzun zaman olmamışsa ya da onlarla hiçbir anı yaşanmamışsa, Anneler ya da Babalar Günü gibi özel günlerde yaşanan iç sızısı can yakabilir. O yüzden bu tip kutlamalarda biraz dikkatli olmakta fayda var. Hatta şu günler hiç ilan edilmeseydi, ne güzel olurdu… Canı isteyen bir gün değil her gün annesini, babasını kutlasaydı.

Anne kimdir? Feyza Hepçilingirler de bunu soruyor işte. Doğuran mıdır, yoksa analık yapan mı? Sadece doğurmakla anne olunmadığını biliyoruz. Annelik, dünyaya getirmekten öte anaçlıkla yavrusuna kanat germek değil midir? Onunla doğup büyümektir. Asla pişman olmamaktır. ‘Anne Kimdir?’ kitabında Hepçilingirler, aynı mahallede yaşayan dört çocuğun, bir arkadaşlarının annesinin öz olmadığını öğrendiklerinde yaşadıklarını anlatıyor. Çocuk kötücüllüğünün nasıl bir yere varabileceğini de gösteren kitap, öz annesi tarafından büyütülmeyen Özgür’ün arkadaşlarının suratına tokat gibi çarptığı gerçeğin altını ‘kırmızı kalemle’ çiziyor: ‘Bizi doğuran kadın mıdır öz annemiz? Yoksa bakıp büyüten, bizimle gülüp bizimle ağlayan kadın mı?’

Berkay, Salih, Mustafa ve Zehra dörtlüsünün en kötü karakteri Berkay… Özgür’ü üzmek ve ona annesinin öz olmadığını söylemek için çırpınıyor. Özgür’e kıyamayan Zehra, ne yazık ki olayların akışına engel olamıyor. Onu destekleyen Salih’e rağmen… Suç ortağı Mustafa’yla bir olup Özgür’ü ortama getirten ve büyük bir heyecanla ‘o senin öz annen değil’ diyen Berkay’ın mutluluğu ise kursağında kalıyor. Özgür’ün bunu bildiği ve önemsemediği ortaya çıkıyor çünkü. Onun gözünde ‘Aynur Teyze’ öz annesi aslında. Fısıltı ve hayal kırıklığıyla ‘biliyormuş’ diyen sinsi Berkay’a sırtımı dönüp Özgür’e sarılıyorum.

Kırmızı Kedi’nin Çocuk ve Gençlik Kitapları dizisinden çıkan ‘Anne Kimdir?’ hem öykü hem tiyatro oyunu olarak yazılmış kısacık bir hayat dersi. Başkalarının özel hayatının kimseyi ilgilendirmediğini, arkadaşlığın önemini, kötülüğün kimseye bir fayda sağlamadığını hatta rüzgarın bir anda tersine esebileceğini ‘kısa ve öz’ anlatıyor. Kitabın arkasında, tiyatro oyunundan hemen sonra, sorular ve etkinlikler bölümü var.

Feyza Hepçilingirler’in sadece büyükler için değil çocuklar için de yazması şans. Bu kitabı çocuklar ve anneler okusa, annelik hakkında biraz oturup konuşsalar keşke.

Bir çocuğu dünyaya getiren ya da dünyaya getirmediği çocuğuna yepyeni bir yaşam sunan tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun.

Gökçe Gökçeer

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments