Egoist okur

Çevreci ateş ejderhası KOKOSNUSS

“Kokosnuss, mini minnacık bir ateş ejderhası. Daha önce bu kadar sevimli bir ejderhayla tanıştığınızı sanmam. Üstüne üstlük bir de iyi kalpli, arkadaş delisi ve sağlığına çok düşkün. Öyle her bulduğunu yemiyor; yulaf ezmesine hayır demiyor, hindistancevizli kurabiyeye bayılıyor ve çevreci. En yakın arkadaşı Oskar da, bir obur ejderha olduğu halde et yemiyor.”

“Bir vejetaryen olarak, kitabın vejetaryen mesajlarını görmezden gelmem ve bahsetmeden geçmem mümkün değil. Yazar Ingo Siegner bunu fazlasıyla hak ediyor. Vejetaryenliğin, sadece ‘hayvanları çok seviyorum, bu yüzden onları yemiyorum’ anlamına gelmediğini, bir moda ya da can sıkılmışlığı sorunu olmadığını, ekolojik dengeyi korumak için atılacak en önemli adımlardan biri olduğunu çoktan kavramış biri belli ki.”

Kokosnuss: Ateş Kayaları’nda Okul Partisi

Küçük Ejderha Kokosnuss, Türkiyeli çocuklarla ilk kez buluşalı neredeyse iki sene olacak. Haziran’da çıkan Ateş Kayaları’nda Okul Partisi kitabı, Kokosnuss’la iki yıllık birlikteliği kutlamak için şahane bir kitap. Kokosnuss Okula Başlıyor kitabıyla birlikte başlayan serüvenler, bu kez ders yılı sonundaki partiyle taçlanıyor.

Kokosnuss, mini minnacık bir ateş ejderhası. Daha önce bu kadar sevimli bir ejderhayla tanıştığınızı sanmam. Üstüne üstlük bir de iyi kalpli, arkadaş delisi ve sağlığına çok düşkün. Öyle her bulduğunu yemiyor; yulaf ezmesine hayır demiyor, hindistancevizli kurabiyeye bayılıyor ve çevreci. En yakın arkadaşı Oskar da, bir obur ejderha olduğu halde et yemiyor. Burada kısa bir mola: Bir vejetaryen olarak, kitabın vejetaryen mesajlarını görmezden gelmem ve bahsetmeden geçmem mümkün değil. Yazar Ingo Siegner bunu fazlasıyla hak ediyor. Vejetaryenliğin, sadece ‘hayvanları çok seviyorum, bu yüzden onları yemiyorum’ anlamına gelmediğini, bir moda ya da can sıkılmışlığı sorunu olmadığını, ekolojik dengeyi korumak için atılacak en önemli adımlardan biri olduğunu çoktan kavramış biri belli ki. Ne mutlu ona. Bunu en naif haliyle çocuklara da aktarmaya çalışması, duyarlı ve misyon sahibi yazarların varlığını ispatlayıp derin bir oh çektiriyor insana.

Dönelim Kokosnuss’a… Her kitapta bambaşka heyecanların peşinden giden kahramanımız; korsanlar, mumyalar, cadılar, vampirler ve nicesiyle maceradan maceraya koşuyor. Bu kitapta uçmayı iyice öğrenmesi gerek, yoksa partiye salla gitmek zorunda kalacak. Uçan bir ejderha olduğunu ispatlamak için de, oraya uçarak ulaşması şart! Bulunduğu yerde uzun boyunlu ejderhalar, cüce ejderhalar, büyük ejderhalar, şişgöbek ejderhalar, obur ejderhalar, deniz ejderhaları ve ateş ejderhaları var ama bunlar arasında şüphesiz en tatlısı Kokosnuss! Bazen bir ormanda, bazen uçsuz bucaksız bir denizin ortasında ya da bir kayalığın tepesinde bulabilirsiniz onu. Yerinde duramayan bu zeka kumkumasının maceraları bugüne kadar birçok dile çevrildi. Türkçe olarak serinin 13 kitabını birden okuyabilmek büyük kazanç. Hikayeleri kadar çizimleriyle de dikkat çeken Kokosnuss’un yaratıcısı Ingo Siegner, hem yazıp hem çizenlerden. İlk okuma kitapları arasındaki yerini çoktan alan bu tatlı ateş ejderhasının bir de sinemaya aktarılacağı gelen haberler arasında. Gönül ister ki, Almanya’nın en çok satan çocuk kitaplarından biri olan, oyuncakları elden ele dolaşan Kokosnuss’u daha çok çocuk okusun, onu ve arkadaşlarını yakından tanısın. Her zaman bas bas bağıranlar değil, kendi halinde iyi iş yapanlar da görülsün. Bu anlamda gayet başarılı bir iş çıkaran ABM yayınevinin çocuk kitapları konusuna daha fazla eğilmesini ve yolunun açık olmasını dilerim.

Gökçe Gökçeer

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments