Egoist okur

Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun yeni sergisi: KARMA

Brieflyart, 4 Ağustos-18 Eylül 2022 arasında 27 uluslararası, 44 ulusal olmak üzere toplam 71 ödülü bulunan ressam Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun “Karma” başlıklı sergisini sanat severlerle buluşturuyor. Sergide Ekşioğlu’nun 30’u aşkın eser yer alıyor.

Brieflyart

Egoist Okur Tasarım

Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun yeni sergisi: KARMA

Gürbüz Doğan Ekşioğlu, söyleşilerinde maviden, yeşilden, elmadan söz eder. Mavi ile yeşilin birbirine girdiği, elmaların yetiştiği bir Anadolu kenti olan Ordu’da büyümüştür. Kuşlar, salt simgesel figürler değil, büyüdüğü koşullardan kalan imgelerdir. Renk ve biçim, çocukluğunun görsel belleğinden derledikleriyle ortaya çıkar.

Öyküsellik, keskin bir ironiyle kesişir onun yapıtlarında ve o bakışta anlam netleşir. Gürbüz Doğan anlatır hem de sadece birkaç çizgi, imge ve figürle… Kedilerin ironik bakışı, kuşların umudu, kitapların ağırlığı, zamanın saatlerle ortaya çıkan kaotik devinimi, merdivenlerin yukarıya sonsuza uzanışı, bazen yaşamımızda iz bırakmış kimliklere saygı duruşu; salt sanatçının değil bütün bunları içselleştirmiş diğerlerinin de seçimidir. Sanatçı malzemesini seçer, onu tekniği, birikimi, duyarlılığıyla harmanlar. Sonunda izleyiciye kalan, kendi seçimleriyle yüzleşmedir.

Çalışmaları 30’a yakın ülkede yayınlanmış olan sanatçının illüstrasyonları; The New Yorker Dergisi’nde 8 defa kapak olarak kullanılmıştır. Ayrıca Forbes dergisinde, New York Times gazetesinin Real Estate ekinin kapağında, op-ed sayfasında, Book Review ekinde de onun illüstrasyonlarına yer verilmiştir. UNICEF sanatçının iki çalışmasını kartpostal olarak yayımlamış, tüm dünyada 300 bin adet satışa sunmuştur.

Uluslararası ve ulusal birçok jüri üyeliği bulunan ve halen Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kadrosunda öğretim üyesi olan sanatçı üçü yurtdışında olmak üzere 37 kişisel sergi açmıştır.

Brieflyart Galeri Hakkında

Brieflyart 2020 senesinde sanatın her dalının ekonomik anlamda sürdürülebilirliğine hizmet etmeyi misyon edinerek; sanatçıyı ön planda tutan bir online müzayede platformu olarak yola çıktı. Süreç içinde online müzayedelerle eş zamanlı fiziki sergiler de düzenleyen Brieflyart, bu yönüyle hem müzayede, hem de galericilik faaliyetiyle bütünleşik bir sanat ortamı sundu. Baran Çuroğlu’nun yaratıcısı ve yöneticisi olduğu Brieflyart ,12 Mayıs 2022 tarihinden itibaren yeni yeri Gümüşsuyu’nda, düzenli olarak ev sahipliği yapacağı farklı disiplinlerden sergilerle sanatseverlere yeni bir alan yaratmak üzere kapılarını açtı.

Adres: Gümüşsuyu Mah. İnönü Cad. Ongan Apt. No:43 A Beyoğlu İstanbul

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments