Egoist okur

Hayaletli BBG evleri ve burç aldırma operasyonları

“Malleus Maleficarum, abi. Eskiden, taa ortaçağda felan, cadıları öldürmek için kullanılan bi tür çekiçe derlermiş. Cadı Balyozu. Aynı zamanda bu kitabın da adı. Yani eskiden böyle cincilik yapanların kullandığı el kitabı felan gibi bi şey abi. İşte cadıları şuyundan buyundan tanırsınız, şöyle mıhlarsınız falan gibi muhabbetler var kitapta.”

Siz tabii cadı avcısı Alamancı Demir Usta’yla tanışmadınız. Ben yeni tanıştım. Yazarı Murat Başekim’le de… İletişim Yayınları’dan çıkan Hayal Et Hikayeleri adlı kitabı okuyorum. Kitapta, Doğu’lu cadılar, ifritler, kem gözler ve beddualar var… Yok bu eksik oldu, şöyle anlatmalı… Hayaletli BBG evleri; ruhunu satmaya çalışan huzurevi çalışanları; ameliyatla burç aldıranlar; ifritlerin ve devlerin gezindiği gece masalları; mutsuz kızıllıklar, çekmeceli Pazartesi; Birgün sineği ve Goya’nın güzelleri, 80 günde devr-i ölüm…

Kitap arkasında şöyle demişler: “Murat Başekim, karanlık, cayırtılı, cin böğürten ve komik hikayeler yazıyor. Şîr’in pençesini vurduğu Şark gotiğini resmediyor. Hayal Et Hikayeleri, esrarlı, dumanlı, zifirî yerleri, çok uzakları ve çok yakını anlatıyor.”

Henüz bitirmedim gerçi ama sizinle şimdiden paylaşmak istedim. Murat Başekim’in Stephen King’in Shining’de yarattığı meşum Overlook Oteli’ne, Hamlet’in babasına ve siyah göz boyama kalemi yerine siyah yazı kalemi kullanan tüm Gotiklere ithaf ettiği kitabının önsözünü okuyun. Tatlı birine benziyor ama sakın ona soyadııyla ilgili “Başhekim” esprisi yapmayın. Sonra karışmam …

Gülenay Börekçi

Siyah beyaz fotoğraflar işlerine hayran olduğum Allison Scarpullo‘ya ait.

Murat Başekim’in teşekkür listesi

Nice değerli destekleri ve güvenleri için Levent Cantek’e, Kerem Erdal’a, Korkut Öztekin’e

Sevgili eşime, aileme, dostlarıma

Bu çalışmanın yazılmasında bana yardımcı olan:

Konusunda uzman, kıymetli akademisyen, sayın Dr. Abraham Van Helsing’e; Miskatonic Üniversitesi’ndeki değerli hocalarıma; İçki problemi ile uğraşan Transilvanyalı aristokrat büyüğümüze; Kuduz aşısı yaptırmadığı için her ay mutlaka gümüş-alerjisi ve kıl dönmesi yaşayan talihsize; Ruhani destekleri için Hamlet’in babasına ve Overlook Oteli sakinlerine; Zehirli elmalar getiren süpürgeli teyzelere; Botoksu abartıp, bandaja feci sardıran Mısırlı yaşlı uykuculara; Dr. Victor Frankenstein’ın intihal ile toplayıp yamadığı o yavaş ilerleyen doktora projesine… ve siyah göz boyama kalemi değil de, siyah yazı kalemi kullanan tüm Gotiklere 13 UĞURSUZ ÖYKÜ.

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments