Egoist okur

Efkar Karması: Frédéric Beigbeder’den hüzün veren hit parçalar

Çağdaş Fransız edebiyatının “yaramaz çocuğu” Frédéric Beigbeder reklamcılıktan gelme yazarlardan. Onu ilk olarak Aşkın Ömrü Üç Yıldır adlı kitapla tanıdık. Bir evliliğin, kendi evliliğinin bitiş sürecinde yaşananları anlatıyordu. “Her şeyi bilen adam” tavrıyla yazan Beigbeder’e göre aşk bitmeye mahkumdu ve çiftlerin yapacağı hiçbir şey onu diriltmeye yetmezdi.

Birçok dile çevrilen kitap dünyanın dört bir yanındaki âşıkların sonsuz mutluluk hayallerini darmadağın etti. Sonra o her şeyi bilen adam birazcık değişti, daha doğrusu kendi iddialarına göre değişebileceğini sandı, yani yeniden âşık oldu. Tabii ki bunu da yazmadan duramazdı, bu kez Aşkın Ömrü Evde Uzar diye bir kitap yazdı. Sanki Beigbeder artık eskisinden biraz daha iyimserdi, aşk hakkında sivri sözler etmekten vazgeçmiş görünüyordu.

Frédéric Beigbeder’den hüzün veren hit parçalar

Ama ben onu Aşkın Ömrü Üç Yıldır adlı ilk kitabının bayıldığım bir bölümüyle hatırlamak istiyorum. Kendine özel bir “efkâr karması” yaratarak, terk edilmenin tesellisini müzikte bulduğunu anlattığı bölüm…

Ama bu şarkıları dinlemeden önce şu üç cümleyi sık sık kendi kendimize tekrar etmemizi istiyor Beigbeder:

1. Mutluluk diye bir şey yoktur.

2. Aşk imkansızdır.

3. Hiçbir şey vahim değildir.

Ve ekliyor: “Gülmeyin, salakça gelebilir ama dibi gördüğüm sıralarda hayatımı belki de bu reçete kurtardı. Bir sonraki depresyonunuzda deneyin, tavsiye ediyorum.”

Denemeye değer mi?

Gülenay Börekçi

Not: Sizden ricam kendi “hüzün veren hit şarkılar” listenizi, efkâr karmanızı yapıp bana yollamanız. Söz veriyorum, ilk fırsatta kendiminkini de burada yayınlayacağım. Bugünlerde kendimi pek efkârlı hissetmesem de.

Subscribe
Notify of

4 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
12 years ago

listeye tam not veririm :)))
çok zevkliydi dinlemek
teşekkürler

b.
12 years ago

‘efkar’ deyince bir gülden karaböcek şarkısı düşer aklıma.. ‘efkarım birikti sığmaz içime’ der şarkıcı, içli içli devam ettiği parçasında.. ilk gençlik son düzlük fark etmez bize, o şarkıyı es geçemez bünye.. kolay mı, az efkar dağılmamıştır onunla.. yaşlı gözler saklanmamıştır eş dosttan ve bittabi o hain sevgiliden.. yokluğu da varliğı da ayrı dert olan ve kadere edilen bin sitemde adı geçen.. huzursuz sabahların kısa rüzgarına, sade kahvenin acı tadı ve buruk bir yara olan tüm sevdiklerimize gelsin o zaman.. * U2 – with or without you * umay umay – hareket vakti * gülden karaböcek – dilek taşı * chavela… Read more »

tolgasahbaz
12 years ago

öyle şarkılar vardır ki içine geçen sözlerden kendimize bir dünya yarattığımız, mutluluğu , acıyı , aşkı içinde bulduğumuz . Bunlarda benim efkar parçalarım içinde kendimi bulduğum :

Cibelle _ Green Grass ( bıkmadan usanmadan dinlenmeli )
http://www.youtube.com/watch?v=0yPMdWxSxUg

Koop _ Island Blues ( sayısını siz bile takip edemeyeceksiniz )
http://www.youtube.com/watch?v=qTTGX27fsA4

Adele – Someone Like You ( son zamanların en iyisi )
http://www.youtube.com/watch?v=qemWRToNYJY

Pink Martini – Ninna Nanna
http://vimeo.com/11443938

Chris Isaak – Wicked Game ( son olarak )
http://www.youtube.com/watch?v=UAOxCqSxRD0