Egoist okur

Ne yani, hep sizin aşkınızı mı konuşacağız?

Acayip bir kitap tavsiye edeceğim size bugün. Edebi Şeyler’den çıktı. Dr. Tatiana’nın Tüm Canlılar Âlemine Seks Tavsiyeleri, adı üstünde, aşka ve sekse dair bir kitap. Künyeye bakıp kimi öveceğimi şaşırdım. Yayınevi olan Edebi Şeyler’i mi, kapağı tasarlayan Ozan Erdoğan’ı mı, illüstrasyonları çizen Çetin Ural’ı mı, yoksa hayvanlar âlemini ve Dr. Tatiana’yı mı…

Hayvanlar her daim en sevdiğim elbette, birinciliği kaptırmazlar. Dr. Tatiana da aslında yok. Yani var ama yok. Eh, o halde? En iyisi, okuyun, bu şahane kitapla tanışmanın tadını çıkarın.

Bu arada… Kitapta sadece hayvanlar yok, kendi içinizdeki bazı sırları çözmeniz için de müthiş ipuçları var.

Ne yani, hep sizin aşkınızı mı konuşacağız?

1952’de “Cinsel Bilgiler Ansiklopedisi” diye bir kitap yayınlanmış ve büyük bir fenomene dönüşmüş, yok satmış. Esrarengiz yazarı Dr. A. Costler de bu sansasyonel başarıdan cesaret alarak yazdıklarında gerçek adını kullanmaya başlamış. Meşhur Arthur Koestler’den bahsediyorum. Hani şu “Gün Ortasında Karanlık”, “Ölüm Hücresi”, “Militanlar” gibi karanlık kitapların yazarından… Şaşırtıcı ama onu özgürleştiren bir bakıma cinsellik olmuş.

Dr. A. adında başka bir sansasyonel doktor daha var, 1970’lerde Şehvetli Kirli İhtiyar diye bir kitap yazarak şöhreti yakalamış. Daha sonra da gerçek adıyla dünyanın en ünlü bilim kurgu yazarı olmuş. Bildiniz; Isaac Asimov. Bundan şunu anlıyorum ben: Cinsellikten söz eden bir yazar, ancak isminin başına “Dr.” ünvanını koyunca ciddiye alınıyor, insanlar onun yazdıklarını bir tek o zaman pür dikkat kesilerek okuyor.

Şimdi elimdeki kitabın adı “Dr. Tatiana’nın Tüm Canlılar Âlemine Seks Tavsiyeleri”. Cinselliğin karanlık labirentlerinde kendilerini kaybeden canlılar; kedi, zebra, fil, aslan, tavşan, sincap, meyve sineği, balarısı, örümcek, akbaba, solucan, peygamberdevesi gibi türlü çeşit mahluk güya Dr. Tatiana’ya mektup yazarak kimselere açamadıkları dertlerini anlatmış. Ama ne şeker, ne dokunaklı mektuplar! O da üşenmemiş hepsine teker teker cevap vermiş. Biz niye okuyalım bunu? Çünkü çok eğlenceli. Olabilecek en geniş kapsamlı seks kitabı. Kıskançlığın, iktidarsızlık korkusunun, orgazm olma güçlüğünün, depresyonun, anksiyetenin, gecenin bir vakti “ıslak” rüyalardan tek başına uyanmanın sırf biz insanlara özgü şeyler olmadığını öğrenmek içinizi rahatlatır mı bilmem. Neticede hayvanlarlardan bahseden ve bir TV dizisine de dönüşmüş olan bu çok güzel kitabın içinde insan cinselliğine dair de her şey var.

Ha bu arada Dr. Tatiana diye biri yok elbette, hayvanların Gönül Ablası aslında ünlü evrimsel biyolog Olivia Judson.

Gülenay Börekçi

 

Dr. Tatiana’nın albümü

dr tatiana egoistokur edebi seyler 3 dr tatiana egoistokur edebi seyler 4 dr tatiana egoistokur edebi seyler 5 dr tatiana egoistokur edebi seyler 6 dr tatiana egoistokur edebi seyler 7 dr tatiana egoistokur edebi seyler 8

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments