Egoist okur

Stephen King’den yazar adaylarına 7 tavsiye

Yazmak Üzerine adlı bir kitabı da olan ünlü korku ve gerilim romanları yazarı Stephen King’in, yazar adaylarına birkaç tavsiyesi var…

Gülenay Börekçi

stephen king yazma dersleri egoistokur

1. Olay örgüsünü, hikayenin başladığı ana nasıl gelindiğini bir kenara bırakıp duruma odaklanın.

2. Metaforlara özen göserin. Benzetmeye yapmaya uğraşırken, inandırıcı olamazsanız, komik olursunuz. Dil oyunlarından elbette yararlanın ama onlar sanki aslında yokmuş gibi kendiliğinden dahil olsun yazdıklarınıza.

3. Diyaloglarda röntgenci bir tavrı benimseyin. Okurunuzla elbirliği edip karakterlerinizi en özel anlarında gizlice dinliyormuşsunuz gibi…

4. Bütün karakterlerinizi eşit ederecede sevin. Yazar için “kötü karakter” diye bir şey yoktur.

5. Ritim duygunuzu geliştirin. Yazarken aksamayın, yavaşlamayın.

6. Yazacağınız hikaye için gereken ön araştırmayı yapın ama bunu okurun gözüne sokmayın.

7. Masanın başına oturmaktan asla vazgeçmeyin ve yazmaya bir gün bile ara vermeyin. Benim ilkem günde hiç değilse 2000 kelime yazmaktır.

Subscribe
Notify of
4 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
9 years ago

Açıkçası bugüne dek çok fazla türevini okudum bu başlıktaki yazıların. Başka başka yazarlar, başka başka öneriler… Birçoğunda ya sıkıldım, ya da önerileri sıradan buldum. Lakin bu az ve öz King tavsiyeleri gerçekten altın gibi. İnsan durup bi’ düşünüyor, yaptığı hataları alelade görüyor. Stephen King’e baştan savma önerilerle beyinleri bulandırmak yerine gerçekten altın değerinde samimi öğütleri için… Size de bunları paylaştığınız ve buraya kadar ulaştırdığınız için teşekkür ederim.

ErtuğrulK
9 years ago

EN GÜZEL YEMEK BENİMKİ Kral ne zamandan beridir aşçılığıa soyunmuş? Anlamak mümkün değil. İyi yazmanın sırları olmaz. Kendinizi kural ve öneri duvarlarının içine hapsederseniz, o kitabı asla bitiremezsiniz. Yazının tam ortasında başkasının yemek tarifini, tadını beğenmediğiniz de bir başkasınınkini, ondan da sıkıldığınızda -ki bir yazar için en ölümcül andır, daha da başkalarınınkini okur durursunuz. Öyküme dilediğim (top benim oynatmam) gibi başlarım. Bazen olayın öncesi olaydan çok daha etkileyici ve işlevseldir. Bütün karakterlerimi eşit derecede de sevemem. Eğer ondan nefret etmezsem, nasıl olur da onu, annesinin 27. balayı gecesi küvetin içindeki kan banyosuna sokabilirim? Ya da hani şu sarı saçları iki… Read more »

8 years ago

Belirli alanlarda başarılı ya da kariyer sahibi olanların bu tür tavsiyelerine hep rastlarım ve yüzümde bir gülümseme oluşur her seferinde… Bilirim ki, bazı işler yetenek işidir ve tüm başarılı insanların tavsiyelerine rafine edip uygulasanız bile değişen hiçbir şey olmaz. Yalnızca daha iyi yazdığınızı düşünür ya da kendinizi kandırarak avunursunuz.

Kaldı ki Stephen King’in tavsiyelerinin neredeyse hepsi yeteneği geliştirme ilgili ve gerçekleştirmesi hiç de yazması kadar kolay değil.