Egoist okur

TATLI SANAT: Mondrian keki, Damien Hirst pastası

San Fransisco Modern Sanatlar Müzesi’nin (SFMOMA) üstündeki Blue Bottle Cafe’nin hamurişleri şefi Caitlin Freeman muhteşem Modern Sanat Tatlıları projesini şöyle anlatıyor: “Sanat ve yemek denen iki dünyayı alıp nasıl bir araya gelebileceklerine baktım. Bir sanat eseri yaratmak istemiyordum. Benim istediğim sanatı yiyeceklerle yorumlamaktı…”

TATLI SANAT: Mondrian keki, Damien Hirst pastası

Caitlin Freeman, aşçı olmaya ressam Wayne Thiebaud’nun leziz görünümlü pasta-kek tablolarına vurulunca karar vermiş. Aşçılık konusunda öğrenebileceği her şeyi öğrendiğine kanaat getirdikten sonra Miette adında bir pastane açmış ve orada Thiebaud kekleri yapmaya başlamış. Bu işte o kadar başarılıymış ki bir süre sonra SFMOMA’nın üst katındaki Blue Bottle Cafe onu pasta şefi olarak işe almış. Freeman bir süre sonra içindeki sanat aşkını dizginleyemez hale gelmiş ve başka ressamların yapıtlarını da pastalarına uyarmaya başlamış. Anlayacağınız Blue Bottle’da yıllardır Piet Mondrian’ın çizgileri, Damien Hirst’ün noktaları, Jeff Coons’un kitsch tutkusu, fotoğrafçı Richard Avedon’un arıları, Rothko’nun şafak hatları, Josef Anders’in kareleri ve diğer birçok modern sanatçının yapıtı “tatlı olarak” sunuluyormuş. (Jeff Coons’un tatlısında kullanılan ince belli çay bardağı ve çay kaşığı da dikkatimi çekmedi değil hani. Altın işlemeli olarak hem de… Ve Robert Mapplethorpe’un Banana adlı yapıtından ilhamla hazırlanan çikolata kaplı muzun üzerinde “Herkesin görmesi uygun olmayabilir” yazan bir pakette sunulması da şahane fikir.) Neyse, sonunda Freeman yıllar içinde yarattığı sanatkârane pastalarla kekleri, tariflerini de vererek, Modern Art Desserts adıyla kitap haline getirmiş.

Önce yukarıdaki videoyu, Caitlin Freeman’ın şahane görünen Mondrian Keki tarifini seyredin, sonra da diğer tatlılarına ve ilham aldığı sanatçıların yapıtlarına göz atın. Ardından Blue Bottle Cafe’nin sitesinde bu tatlılara ayrılan ayrıntılı bloga da bakabilirsiniz. (Bu adreste) E, tabii keki yaparsanız bana bir dilim gönderemeyeceğinize göre fotoğrafını çekip yollamayı unutmayın…

Gülenay Börekçi

Wayne Thiebaud, Display Cakes

Wayne Thiebaud egoistokur Display Cakes

Jeff Koons, Michael Jackson and Bubble

Jeff Coons egoistokur Michael Jackson and Bubble

Luc Tuymans, St.Valentine

Luc Tuymans egoistokur St.Valentine

Rineke Dijkstra, De Panne

Rineke Dijkstra egoistokur de panne

Mark Bradford, Strawberry

mark bradford egoistokur strawberry

Richard Avedon, Ronald Fisher Beekeper

avedon egoistokur beekeeper

Marc Rothko, No5-No22

marc rothko egoistokur no5no22

Josef Albers, Hommage to Square

josef albers egoistokur hommage to square

Robert Mapplethorpe, Banana

robert mapplethorpe egoistokur banana

Ellsworth Kelly, Orange White

ellsworth kelly egoistokur orange white

Donald Judd, Untitled

donald judd egoistokur untitled

Damien Hirst, Spots

damien hirst egoistokur spot

Subscribe
Notify of

2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
11 years ago

Mmmmmmm hem göze hem de damağa hitap ediyor bunlar… Bayılıyorum bu blog’a bizi bambaşka dünyalara götürdüğü için :) Yazarının klavyesine sağlık :)