Egoist okur

Efkâr Karması / Zehra Çelenk: Esrar-ı aşk şarkıları

Senarist, yazar Zehra Çelenk tanımasam da etrafta olduğunu hissetmeyi sevdiğim insanlardan. Hem yakında tanışacağız sanırım, çünkü ilk romanı Ruhumun Aynası çıkmak üzere. Ocak sonu, şubat başı gibi raflarda olacak.

Artemis Yayınları’ndan çıkan kitapla ilgili birkaç ön bilgi: Sıcak hikayesi, şeker mi şeker karakterleri ve inandırıcı diyaloglarıyla herkesin kalbini fetheden Ruhumun Aynası dizisinin romanı… Senarist Zehra Çelenk, Ruhumun Aynası apar topar yayından kaldırılınca, çok sevdiği bu hikayeyi bir romana dönüştürmüş. Yanlış anlaşılmasın; birbirinin kopyası iki eserden söz etmiyoruz. Romanla dizinin çıkış noktası, ana hikayesi ve esas karakterleri aynı olsa da tam olarak aynı şeyleri anlatmıyorlar. Bir kere diziyi hiç seyretmemişseniz bile, okuyup zevk alabileceğiniz bir roman bu. Üstelik ek olarak yeni aşklar, sürprizler ve elbette karakterlerin arka planları, bir de dizide hiç yer almamış bir hikaye var. Okumadım ama kuşlar söyledi; çok çok güzel olmuş.

Anlayacağınız hem Ruhumun Aynası’nın çıkmak üzere olduğunu size duyurmak istedim hem de Zehra’nın ilk kez 2014 eylülünde yayınladığım Esrar-ı Aşk Karması’nı hatırlatayım dedim.

Huzurlarınızda Zehra Çelenk ve Esrar-ı Aşk Karması. Dinleyiniz, bekleyiniz…

Gülenay Börekçi

Esrar-ı Aşk Karması: “Aşkta belirsizlik, öldüğünden emin olunamayan tehlikeli bir katile benzer”

“Aşk hikayesindeki esrarın, polisiye bir hikayedeki esrardan geri kalır yanı yok bana göre. Yaşanırken de muammadır çoğu kez, bittiğinde de. İki kişilik bir hikaye gibi görünür, oysa kaç kişinin hayaleti ya da gölgesi oradadır, kim bilir… “Şu anda, şimdi” yaşanır ama geçmişin çoktan dokuduğu ilmekler saymakla bitmez, belirsiz geleceğin soluğu da hep ensededir. Aşkta belirsizlik, öldüğünden emin olunamayan tehlikeli bir katil gibidir. Aynı zamanda aşkın en güzel kısmı, merakı, heyecanı, ateşi de o belirsizliktedir.”

“Aşkın saptanabilir bir sonu yok aslında. Aşk hikayelerine biçtiğimiz “geçerli” sonları düşünelim: Evlilik, ayrılık, ölüm… Mutlu veya mutsuz tüm bu sonların, aşkın kendisiyle doğrudan bir ilgisi yok.”

“Bitimsiz bir hikayenin güzel ve elbette tekinsiz hayaletleri, şarkılar. Şarkıların bizi hiç beklemediğimiz anlarda kıskıvrak yakalamalarına şaşırmamalı.”

Zehra Çelenk

The Sweetest Embrace, Nick Cave, Barry Adamson

Lazarus Heart, The Walkabouts

I Want You, Elvis Costello

Nick Cave & P.J. Harvey, Henry Lee

My Oblivion, Tindersticks

Famous Blue Raincoat, Leonard Cohen

Windmills Of Your Mind, Noel Harrison (Thomas Crown Affair filminden, 1968)

Take Me, The Walkabouts, Tindersticks

I’m Deranged, David Bowie (Lost Highway filminden, 1997)

To Let Myself Go, Ane Brun

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments