Egoist okur

9 KİTAPLIK ZOR SORU: La Fontaine mi, Leyla Fonten mi?

Redhouse Kidz’in gizlediği nice esrardan biri olan Leyla Fonten epey enteresan bir şahsiyet. Meşhur fabl yazarı La Fontaine’ın torununun torununun torunu olmakla övünüyor! Ve tıpkı onun gibi hayvanlarla arası çok iyi. Evinde kediden kirpiye, köpekten fareye, kurbağadan örümceğe ne ararsanız var hatta balık, kuş ve sinek de…

Tülin Kozikoğlu ve Sedat Girgin‘in konuyla alakası nedir diye soracak olursanız, bütün ayrıntılar aşağıda. Gökçe Gökçeer’in kaleminden.

La Fontaine’den Leyla Fonten’e, hayvanlar evimizde!

Leyla Fonten, son dönemde duyduğum en güzel isimlerden, yaratıcılığın en iyi örneklerinden biri. Bu tatlı mı tatlı masalcı Leyla Hanım, La Fontaine’ın torununun torununun torunu olmakla övünüyor! Tıpkı onun gibi hayvanlarla arası çok iyi. Evinde kediden kirpiye, köpekten fareye, kurbağadan örümceğe ne ararsanız var. Balığı, kuşu ve sineği de unutmayalım! Redhouse Kidz’in yayımladığı dokuz kitaplık Leyla Fonten’den Öyküler serisi Tülin Kozikoğlu imzası taşıyor. Serinin henüz üç kitabı masamın üzerinde olsa da, bu heyecan daha devam edecek, biliyorum. Mutluluğumda, hiç şüphesiz, Sedat Girgin’in muazzam çizimlerinin de büyük payı var.

Evde dokuz hayvan olur mu demeyin. İnsan hayvanları severse, istediği kadar hayvan besleyebilir. Bir sineğe kıyamayıp evinde misafir edebilir. Ya da bir kirpinin tüm inatçılığına tahammül etmeyi seçebilir. Leyla Fonten de böyle biri… Birini diğerinden ayırmadan bütün hayvanlarını seviyor ve tüm huysuzluklarına ve garip davranışlarına rağmen onlarla aynı evi paylaşıyor. Tıpkı büyük büyük büyük dedesi gibi öykülerini de onlar üzerinden kurguluyor. Aslında tesadüfen Leyla Fonten’in evine giren dokuz hayvan, belli ki bu evden bir daha hiç çıkmayacak.

Öfkeli Örümcek Rıza, Mutsuz Kedi Dila, İnatçı Kirpi Mina… İlk üç kitap bu adları taşıyor. Daha sonra Utangaç Köpek Kaya, Bilmiş Fare Tuna, Kıskanç Kurbağa Eda, Sabırsız Sinek Feza, Tembel Balık Sefa ve Korkak Kuş Sema’yı tanıyacağız. ‘’Merhaba! Benim adım Leyla. Size bir hikaye anlatacağım. Beğenirseniz ne âlâ!’’ Her kitap böyle başlıyor ve evet, çok beğeniyoruz Leyla’yı da öykülerini de… Çocuklarda görülen bazı davranış bozukluklarını hayvanlar üzerinden anlatmaya çalışan ve nefis çözüm önerileri sunan seri; mutsuzluk, inatçılık, sabırsızlık, utangaçlık gibi sorunları dokuz başlık altında inceliyor.

Daha önce Bir Tanecik Oğlum, Lili ve Yedi Çocuğu adlı serilerinden tanıdığımız Kozikoğlu’nun Meraklı Gezginler Serisi’nde; Yemeğini Arayan Tırtıl, Özgürlüğünü Arayan Kelebek, Kelebeğini Arayan Ayşe ve Bulutunu Arayan Su Damlası kitapları Redhouse Kidz tarafından yayımlandı. Dilini, kalemini çok sevdiğimiz Kozikoğlu, klasik masalların izinden giden şiirsel metinleri ve harika karakter isimleriyle yine zekasını ve kalemini konuştuyor. Sedat Girgin ise, bir çocuk kitabında yer alacak çizimlerin önemini bir kez daha hatırlatmış bize. Çizimlerini Sabit Fikir dergisinden de hayranlıkla takip ettiğimiz Girgin’in imzasına; TUDEM, Can Yayınları, Redhouse Kidz ve birçok yayınevinin 50’yi aşkın kitabından aşinayız. Özgün tarzını nerede görsek tanırız.

Leyla Fonten, hayvanları seven herkese iyi gelecek. Tabii öykü dinlemeyi ve anlatmayı sevenlere de…

Gökçe Gökçeer

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments