Egoist okur

Efkâr Karması / Arzum Uzun: UYUDUN MU?

Arzum Uzun tanıdığım en enteresan yazarlardan biri. Bu aralar maviyi deniyor olsa da kendisi benim için sarışın doğmuşlardan. Ortayı bulamayanlardan bir bakıma; komik, hüzünlü, hiperaktif, çalışkan, fazla zeki ve epeyce çatlak… Bu yüzden de sürprizli ve eğlenceli.

Arzum’la “99 Yazı” röportajımız benim için zevkti. Onu zaman zaman buraya konuk etmek planlarım arasında, ne der bilmiyorum. İkimizin de uykusuz olduğu gecelerden birinde ona yazıp bir Efkar Karması istedim. O da gayet duruma uygun bir şey yaparak “Uyusana” dedi. sonra da buradan yola çıkıp bir geceyarısı dinlenecek şarkılar listesi hazırladı; “uyudun mu şarkıları”…

Kendi adıma uyumadan dinledim dün gece. En sevdiklerimden Mete Özgencil’le başlayarak kırık bir aşk hikayesi yazmış bu şarkılarla Arzum, siz de dinleyin, okuyun…

Gülenay Börekçi

“Basit bir hayat süren disiplinli bir edebiyat işçisiyim”

  egoistokur arzum uzun efkar karmasi destek yayinlari

Gece yarısından sonra dinlenecek şarkılar

Uyumuyorum, çalışıyorum.

Öncelikte poptan rock’a çorba gibi bir müzik zevkim var. 90’ların grunge’ı, 2010’ların melankoliğiyim. Elimden geldiğince, sarih bir liste düzenlemeye gayret ettim. Elbette ki kelimelerle uğraşan her insan gibi benim için de sözler müzik kadar önemli. Genellikle her şarkının bir cümlesi vurur beni. Oradan yakalar, çarpar. Bu da öyle bir liste. Bazı insanlar güzel söz yazıyorlar.

Listeme gelince… Gece yarısından sonra keyifle dinleyiniz.

Arzum Uzun

Bir Bana Vurulmuş Ol, Mete Özgencil

“Nasıl söylesem, zor anlatmak, hem huzurluyum hem huzursuz”

Aşkın arada kalma halini son derece net anlatıyor. Bu aralar bu şarkıya takıldım. Çalışırken sık sık tekrara alıp dinliyorum.

Soyunma, Çiğdem Erken

“Son bir şansın varsa, soyunma başka yataklarda.”

Çiğdem’in müziğinin ve sözlerinin bendeki yeri ayrı. Günlerden Salı, Çakmak, Ölürsen Haber ver, yazarken sıklıkla dinlediğim şarkılarından. Bu şarkının duygusu bambaşka. İnsan dinledikçe ağlamış kadar oluyor. Bu şarkının bu cümlesini den yazmadım diye çok kıskanıyorum. Nasıl ki ben birilerinin söyleyemediği sözleri söylüyorsam, Çiğdem de benim hissettiğim birçok duyguyu harika sözlerle notalara döküyor. Hastasıyım.

Av, Sibel Alaş

“Hakkını vere vere ağla, avcıyken av oldum diye diye”

Sanırım Bitli Pileyboy’un şarkısı bu. “Isındı mı ellerin bu sefer kimin cebindeler?” Of! Çok fena be! Tam kapak şarkısı. Bu arada bilmeyenler için Sibel, ciddi bir Sylvia Plath hastasıdır. O kadar ki, Extra Orchestra’nın karma albümü için yazdığı ve seslendirdiği “Herkes Gibi” şarkısında şu sözler geçer: “Seni ben uydurdum mısra mısra yazdım ama galiba herkes gibisin.” Plath’in Mad Girls Love Song şiirini hatırlayalım: “I think i made you up inside my head.”

Allahın Varsa, Sezen Aksu

“Bu akşam adres defterinde, S harfinin olduğu yerde, bulup ya çiz ya da yak adımı ya da sessizlik koy yerine.”

Yani diyor ki, canımı daha fazla yakma, çık hayatımdan. Ben çıkaramıyorum. Sen çık. Bu akşam aklına gelirsem de beni arama. Bi zahmet sil adımı. Kurtar bizi.

Renkli Rüyalar Oteli, Teoman

“Sarhoş olsak ya ikimiz unutsak ya, bu dolu bir şişe bardaktan boşalsak ya.”

Gelmiş, geçmiş, gelecek en sevdiğim Teoman şarkısı. Şarkının hikayesi, ruhu, o kadar bana yakın ki… Zaman makinesi gibi. Hangi cümlesini daha çok seviyorum bilmiyorum. Sanırım şarkıyı hikaye olarak çok seviyorum. Az tanıdığın, çok sevdiğin biriyle yollara düşme şarkısı.

Umurumda, Mehmet Güreli

“Ya kaybolup gidersen, bir de beni sevmezsen… Umurumda!”

Bu şarkıdaki kırgınlığı iliklerime kadar hissediyorum. Git derken kal demeler bizim işimiz. Kalan olmaz, o ayrı. Kalsa sever miyiz, o da tartışılır.

Saklanma, Yonca Lodi

“Bir de ben arkamdan ışık alırsam, beni olduğumdan büyük görürsün”

Ah ulan Aysel! Ulan Aysel! Nasıl baştan sona Aysel Gürel bir şarkı! Her kelimesi muazzam. Tehdidin böyle incesi, böyle naziği olabilir mi? Kaçma şerefsiz, yakalanırsın diyor. Ziyan etme diyor. Kesin karşısındaki kimse ziyan ediyor elbette. “Saklanma şarkılar içine sakın. Söylenir söylenir de bıkılırsın!”

Yakamoz, Deniz Seki

“Bana ne olur gücenme, bırak beni kendi halime”

Bu da gelmiş geçmiş gelecek en sevdiğim, tek sevdiğim Deniz Seki şarkısı. Nasıl naif, nasıl nazik bir vedadır bu. Dinledikçe güzelleşiyor. “Okudun beni gecelerce!” Şaka şaka yat uyu hadi.

Kar, Koray Candemir

“Düşündüm, sen de düşündün mü? Aramıza kar yağdı.”

Bir Harun Tekin şarkısı. Bazen aşık olmak, birlikte olmaya yetmiyor. Hatta çoğu zaman aşk, ilişki için yeterli olmuyor. O kadar çok şey etki ediyor ki hayatlarımıza, en kolay olan, en zor oluyor. Bu şarkıyı kar yağarken dinleyin. Daha iyi oluyor.

Çıkmaz Sokak, Işıl Yücesoy

“En çıplak ağaca asıp kalbimi, öldürdüm yavaş yavaş”

Ne muazzam bir ses. 70’lerde, yağmurlu bir sonbahar gününde, dev bir parkta yürümek gibi bu şarkıyı dinlemek. Yalnız. Üzerinde kahverengi maksi palto olan bir kadın düşünün. Üzgün bir kadın. O kadın olmak.

Hiç Canım Yanmaz, Bülent Ortaçgil

“Artık hiç canım yanmaz, çünkü kaptan denize açılmaz”

Acıdan yorulmuş, bezmiş, bezerek huzuru bulmuş, sahil kasabasına yerleşmiş, ılık bir akşamüstü güneşin batışına karşı rakısını içen insan konforu. Özgürlük affetmektir. Savaştan kaçmaktır da bir yerde. Kabullenmektir.

Vicdanın Rahat, Yüz yüzeyken Konuşuruz

“Madem umuttan bu denli yoksunsun, her şey şimdi şu an burada son bulsun”

En sevdiğim uzun isimli gruplardan biri. Hangimiz eski sevgilimiz için “Ama iyi bir insansın sevgilim sen de kendi özünde” diye düşünmedik ki? Kimin iyisi? Neyin iyisi? Kime göre iyi? Biri için en iyisi, diğerinin felaketidir.

Hüznün Kuşları, Mazhar Alanson

“Ben bütün hüzünleri denemişim kendimde, canımla besliyorum şu hüznün kuşlarını. Bir bir denemişim bütün kelimeleri”

Sanırım bu şarkı benden söz ediyor. Ayrıca Cemal Süreya candır! ’99 Yazı’nda dediğim gibi. Çok fazla rapçi var, çok az şair. Şiir seven birini bulursanız, onu öpün, ona sarılın, onu asla bırakmayın.

Kıyamadım, İzel

“Her defasında kapıdan döndüm, sen sevindin ben bin defa öldüm”

Bu da “Uyudun mu?” mesajının sabahı. Hissiyat aynı: Sen mutlu olasın diye ben acılar mı çekeyim?

Temenni, Grup Gündoğarken

“Ah yarim güller takıp gel, senden bu halim, ziller çalıp gel.”

Şair burada uyumadım diyor. Amcanın sesi ne muazzam ama. Hakikaten karşısında aşkın tamamının durduğunu düşünüyor insan.

Boşver, Birsen Tezer

“Boşver bizi boşver. Ben de öyle, yaptım zaten.”

Daha ne diyeyim?

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments