Egoist okur

Bir yazar bir deftere âşık olursa

Egoist Okur’un güzel yanı insanın daldan dala sekebilmesi. Bir meşe dalına konuyorsun, sonra yandaki elma ağacının üst dallarından birine uçuyorsun, oradan hooop gene meşe ağacına ve sonra kim bilir nereye…

Geçenlerde bir vesileyle Peter Straub’dan söz etmişken; yazarımın o janjanlı, oyuncaklı sitesine rutin ziyaretimi yapmamak olmazdı.

Aşağıda kendisinin bir deftere aşık oluşuyla başlayan bir macerasını okuyacaksınız. Epeyce makas ve uhu kullanmayı gerektiren bu macera, en sevdiğim korku romanları yazarının alışılmadık bir kitap yaratmasıyla son bulmuş.

Gülenay Börekçi

peter straub defter egoistokur

Bir yazar bir deftere âşık olursa

“2004 yılının eylül ayında, In the Night Room (Gece Odasında) adlı romanımı sayısını hatırlayamayacağım kez yeniden yazmayı bitirdikten sonra, hazır ellerim biraz boşta kalmışken, yani yeterince vaktim ve enerjim varken, Lincoln Center yakınlarında bir el sanatları fuarına gittim ve oradan kendime yumuşak deri kaplı, kalın yaprakları olan el yapımı bir defter aldım. Öyle güzeldi, öyle ‘Bak bana, karıştır sayfalarımı’ diyen bir hali vardı ki, yanından geçip gidemezdim. Nasıl olsa içine yazacak bir şeyler bulurum, dedim.”

“Eve döndüğümde kalın ve pürüzlü fildişi rengi kağıdının aslında yazarların değil, ressamların seveceği türden olduğunu fark ettim. Evet, bu bir çizim defteriydi. Fakat heyhat, bende resim yeteneğinden eser yoktu. Oturup düşündüm, bu deftere dergilerden kestiğim kelimeleri ve resimleri yapıştıracaktım. Hem zaten öteden beri yazdığım bütün romanların taslaklarını bu şekilde kolajlarla kaplamıyor muydum? Çalışmaktan sıkıldığımda başvurduğum bir erteleme yöntemiydi bu normalde. Fakat bu defter sayesinde yüzlerce sayfa boyunca sadece bunu yapacak ve belki de çok eğlenecektim.”

“Önce kan donduran seri katil Albert Fish hakkında yazılmış pek dehşetengiz bir kitaptan pasajlar kestim. Bazı lafları fosforlu kalemle işaretledim, bazı laflarıysa oyarak çıkardım… Ardından gene aynı kitaptan çeşitli fotoğraflar, çizimler seçtim. Birkaç gün sonra bu malzemeyi Albert Fish ve en ünlü kurbanı Mary Budd hakkında bir hikaye haline getirmeye karar verdim.”

“Gitgide sayfaları dolan ve artık eskisi kadar boş görünmeyen defterim beni çok eğlendiren bir etkinlik keşfetmemi sağlamıştı. Bazı cümle ve deyişleri edepsiz anlatımını leziz bulup bayıldığım bir kitaptan aldım, diğerleriniyse okuduğum için asla utanç duymayacağım korku antolojilerinden. İki ayımı bu zevkli uğraşla geçirdim. Ne eğlenceliydi, bilseniz. Bu sitede o defterin bazı yapraklarını siz de görün istedim. Umarım bakarken benim yaparken aldığım kadar zevk alırsınız.”

Peter Straub
New York, July 2005

Peter Straub’un defterinden birkaç sayfa

9_full

19_full

55_full

Subscribe
Notify of

3 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
şükriye
13 years ago

Bence çok güzel ve yaratıcı olmuş…

12 years ago

Gerçekten harika bir fikir, oldukça ilham verici, daha önce scrapbook yapmış ve çok keyif almıştım, bunun daha da keyifli olacağını düşünüyorum, denemeye değer:) Üstelik benim de çok severek aldığım ve ne yapacağımı bilemediğim defterlerim var:))