Egoist okur

BİR ZAMANLAR YOUTUBE: 19. yüzyılda çekilen komik kısa filmler

Maru the Cat tarzı saçma ama çok eğlenceli kısa filmleri seyredebileceğiniz en iyi yer neresi? YouTube mu? Eh, elbette. YouTube, zamanımızın sosyal medya fenomenlerinin neredeyse en önemlisi. Ama aslında o bile yeni sayılmaz.

Güneşin altında yeni bir şey olmadığını ve Twitter, Facebook, YouTube gibi sosyal medya araçlarının aslında hiç de yeni sayılamayacağını çeşitli vesilelerle yazdım, okudunuz.

O halde şunu da okuyun: Thomas Edison olmasaydı YouTube da olmazdı. Sırf elektrik ve ampul faaliyetlerinden ötürü değil… Edison 1800’lerde çektiği, çektirdiği yüzlerce komik kısa filmle YouTube’un ilk provalarını da yapmış aslında.

Gülenay Börekçi

Thomas Edison, ilk hareketli görüntü kaydetme aracını, yani Kinetoscope’u, başka bir deyişle en ilkel film kamerasını icat ettikten sonra icadının kitle iletişim alanında çok önemli bir şey olduğunu kanıtlamak ve elbette yaratıcılığını sergilemek için yardımcılarıyla beraber -1894 yılında- pek acayip, hatta neredeyse YouTube’umsu kısa filmler çekmiş. Hem de yüzlerce…

Edison ve ekibinin çektiği kısa filmler arasında boks yapan kediler bile var. Boks yapan kadınlar filmi daha da garip.

O yüzlerce kısa filmden bulabildiklerimi seyrederken kendimi kelimenin tam anlamıyla YouTube keşmekeşinde hissettim. (Zaten videolar da çoktan YouTube’e yüklenmiş durumda.)

Otantik bir eğlence için size de tavsiye ederim. Bu adreste daha fazlasını bulabilirsiniz.

Ve diğerleri

7 ayıcık

Fırıncının marifeti

Subscribe
Notify of
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
zeynep
9 years ago

çok harika bilgiler bunlar! edison benim gözümde sadece lamba demekti =) harika bir site, emeğinize sağlık.