Egoist okur

Çocuklar için harika bir macera: En kahraman kirpi bizim KİPRİ

Bazı kitapları karıştırmaya başladıktan sonra bir bakmışsınız ki son sayfaya gelivermişsiniz. İşte Kipri benim böyle bir vapur seyahati sırasında aşık olduğum kitaplardan.

Lumpi Lumpi: Mavi ejderhanın sırtında

Yunuslara özgürlük!

Anlatayım… Mahallede bütün kirpilerin gitmeye can attığı bir park vardı. Parkın önündeyse vızır vızır işleyen bir cadde… Ah ne zordu caddeden karşıya geçmek! Arabalar, bisikletler, kamyonlar, hepsi kirpiler için hayati tehlike taşıyordu. Bizim küçük kahraman yavru kirpimizse karşıdan karşıya geçmek için güvenli bir yöntem bulabileceğine inandı. İnsanları izledi, azmetti ve sonunda önce trafik canavarını yendi, sonra da Azmi adını alarak bir efsaneye dönüştü.

Kitabın adının niçin Kipri olduğuna gelince, işte onu söylemeyeyim. Sürpirizi kaçmasın.

Hayy Kitap’tan çıkan Kipri dünyanın en ünlü çocuk kitabı yazarlarından Dick King-Smith’in çok genç okurlar için yazdığı bir roman. Dick-Smith’i beyazperdeye de uyarlanan hatta Oscar’a falan aday olan Babe adlı filmden hatırlayacaksınız. Hani şu küçük,akılıl ve çok şeker domuzcuğun filmi…

Kipri onun bol resimli, bol eğlenceli kitaplarından biri. Gökçe Ateş Aytuğ’un harika çevirisiyle yayınlandığını da eklemek isterim.

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments