Egoist okur

Efkâr Karması / Cüneyt Cebenoyan: Kızıl yıldızlı şarkılar

Çok eski arkadaşım Cüneyt Cebenoyan sinema ve müzik eleştirileriyle tanınan bir yazar. Birgün’de köşesi var, zaman zaman Bir+Bir gibi bağımsız dergilerde de rastlıyoruz.

Onunla yapılmış bir röportajda, Türkiye’nin en özgür film eleştirmeni olduğunu söylemiş. Doğrudur… Ayrıca sağlam kalemdir. Filmlere dair girişi, gelişmesi, sonucu belli yazılar kaleme almaz. Yazılarını bağlarken de o sinir bozucu yüzeysellikteki “sevdim-sevmedim, beğendim-beğenmedim, olmuş-olmamış” yargısıyla yetinmez. Vicdanlı, komik ve iyi kalpli biridir; okuyanın ufkunu açmayı, zihnini harekete geçirmeyi, kasvete boğmadan düşündürmeyi seçer.

İşte Cüneyt Replikas grubunun aylar önce Egoist Okur için hazırladığı Efkar Karması’nı görmüş geçenlerde. Güzel bi’şeyler söyledi. En hoşuna giden de listede Bonnie “Prince” Billy’ye rastlamak olmuştu. Kaçırır mıyım fırsatı, başladım hemen “hadi, hadi” ısrarlarına… Böylece içinde Bonnie “Prince” Billy’den de iki şarkı bulunan nefis bir liste geldi.

Ama hepsi o değil. Kendi adıma Rage Against the Machine’i, Gnarls Barkley’i, Portishead’i, ne bileyim en kıyağından bir Led Zeppelin’i ve diğerlerini görünce havalara uçtum. İlk kez dinlediğim şahanelikler de var listede ayrıca… Epey bir süre idare eder sizi. Fakat sonra Cüneyt’ten başka bir liste daha isteyebilirim, haberi olsun :)

Gülenay Börekçi

cuneyt cebenoyan egoistokur efkar karmasi

Efkâr Karması / Cüneyt Cebenoyan: Kızıl yıldızlı şarkılar

I See A Darkness: Bonnie “Prince” Billy

All Your Woman Things: Smog

It’s a Wonderful Life: Sparklehorse

Crazy: Gnarls Barkley

In The Cage: Genesis

Family and the Fishing Net: Peter Gabriel

Immigrant Song: Led Zeppelin

Glory Box: Portishead

West Palm Beach: Palace Music

So, everyone: Bonnie “Prince” Billy

Killing in the Name: Rage against the Machine

Royals: Lorde

Station to Station: David Bowie

Cuccurucucû Paloma: Caetano Veloso

Death of a Party: Blur

Out of Time: Blur

Delikanlı: Yıldız Tilbe

Badlands: Bruce Springsteen

Subscribe
Notify of
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Billy’den bir doğum günü şarkısı, Ergûvanî İstimbot’tan son bir solukla uğurluyoruz. Açık Deniz programında, Ömer Madra ve Beysun Gökçin […]