Egoist okur

Dave Eggers ve başka ünlü yazarlar size mektup yazsın ister misiniz?

Posta kutunuzu açtığınıza sizin de içinize fenalıklar mı geliyor. Hadi Facebook ve Twitter notification’larının gelmesini bir şekilde önlediniz diyelim. Peki ama ya diğer saçma sapan e-postalar? Bankalardan, firmalardan gelen promosyonlar. Faturalar. Zincir mektup felaketleri? Hapishanenin dijital stili…

Şahsen ben bunlardan feci şekilde sıkılıyorum. Haksızlık etmeyeyim, güzel, ilginç, okumaya değer şeyler de geliyor elbette ama sayıları her geçen gün azalıyor. The Rumpus adlı edebiyat sitesi bu duruma bir çözüm düşünmüş ve Letters in the Mail adlı bir proje başlatmış. Kağıda yazılmış mektuplar almayı ne kadar özlediğini fark eden editör Stephen Elliott’un başlattığı proje, belirli aralıklarla sevdiğiniz yazarlardan mektuplar almanıza olanak tanıyor. E-posta yoluyla gelen değil, gerçek mektuplardan bahsediyorum. Zarfı açıyor ve içindekini okuyorsunuz…

Dave Eggers ve başka ünlü yazarlar size mektup yazsın ister misiniz?

Ünlü bir yazar ve yönetmen de olan Stephen Elliott projeyi gerçekleştirmek için tanıdığı, röportaj yaptığı bütün yazarlara gitmiş. Bazıları ilgilenmemiş, Dave Eggers (Ne Nedir, Müthiş Dahiden Hazin Bir Eser, Vahşi Şeyler… Hepsi Siren Yayınları’ndan çıktı) Marc Maron, Stephen Elliott, Janet Fitch (Beyaz Zakkum. Epsilon Yayınları’ndan çıktı), Nick Flynn, Margaret Cho, Cheryl Strayed, Wendy MacNaughton, Emily Gould, Tao Lin ve Jonathan Ames (Gece Gibi Geçiyorum. İletişim Yayınları’ndan çıktı) gibi bazılarıysa ikna olmuş.

Letters in the Mail’e üye olmanın yıllık bir ücreti var. ABD’de yaşıyorsanız 5 dolar, başka bir ülkede yaşıyorsanız 10 dolar. Tabii mektuplar size özel değil. Öte yandan başka hiçbir yerde yayınlanmıyorlar. Yani nasılsa daha sonra internette okurum diye düşünmeyin. Her biri özel olarak sadece Letters in the Mail üyeleri için yazılıyor. Bir iyi haber daha… Hepsi değil ama yazarlardan bazıları kendi adreslerini de zarfa ekliyor. Böylece onlara cevap yazmanız, bir nevi edebi mektup arkadaşlığı başlatmanız da mümkün olabiliyor.

Gülenay Börekçi

Subscribe
Notify of

3 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
11 years ago

Ne kadar güzel bir uygulama! Tebrik etmeli dusunen kısıyı.
Ben de çok ısterım katılmayı.

Burcu Yıldızer
11 years ago

Müthiş bir şey. Yani içinden ne gibi cümlelerin çıkacağını, neyin anlatıldığını bilmiyoruz öyle mi? “Tabii mektuplar size özel değil.” derken sanırım bunu söylemek istediniz. Denesek mi acaba diye düşünmüyor değilim. :)

11 years ago

Gerçekten şahaneymiş… Peki yok mudur bizim memleketimizde şu işe girişebilecek bir babayiğit? Güzel olmaz mıydı Latife Tekin’le, Engin Geçtan’la, Buket Uzuner’le mektuplaşmak?