Egoist okur

Kafabindünya’dan farklı bir halet-i ruhiyenin şarkıları

Obi adını verdikleri ilk albümlerini yayınlayan Kafabindünya’yla ilgili her yazıda karşıma postrock ibaresi çıksa da, grup üyeleri sanırım yaptıkları müziğe etiket aramaya pek meraklı değiller.

Ben de meraklı değilim. O yüzden müziklerini başka türlü tarif etmeyi deneyebilirim. Mesela parçalarının sözlere ihtiyaç duymaksızın uzayıp gittiğini söylerim. Halet-i ruhiyenizi karıştırdıklarını; kimi zaman yumuşacık bir dokunuşla kalbinizi okşarken kimi zaman da sert ve agresif tınılarla sizi kendinize getirdiklerini… Her seferinde sizi kendi içinizde yahut uzay boşluğunun derinliklerinde bir keşif yolculuğuna davet ettiklerini…

İşte böyle. Yetmez derseniz, Kafabindünya’nın Myspace sayfasına göz atın. Yahut daha iyisi Anger Circus, Binlerce Özür, İlk Buluşma, Kapanış Konuşması, Moongazing, Mutlu Son, Nightwalk, Platonik Aşk, Wake up to a Brand New Day, When We Were Young ve Yapılabilecek Bir Şey Yoktu adlı 11 parçadan oluşan Obi’yi edinin. Oradaki parçalar emin olun grubu size benden daha iyi anlatacaktır.

Peyote etiketli Obi adlı albümleriyle herkese “Nihayet!” dedirten Burç Tuncer, Emrah Bekdikli, Doğan Aydın ve Korgün Akgün, yani Kafabindünya bu hafta Egoist Okur için bir güzellik yaptı. Dört kişiden ortak bir “Efkâr Karması” hazırlamalarını isteyemezdim. Ben de dinledikleri, etkilendikleri, sevdikleri parçaları göndermelerini istedim. Slint, Silverchair, Mr. Bungle, Meshuggah, Opeth, Defeater, Caspian, A Swarm of the Sun, Russian Circles ve Propagandhi  gibi gruplardan seçilmiş şahane bir liste geldi.  Bazıları benim de şahsi favorilerimden. Ha bir de… İlk parça olan Good Morning Captain’ın İngiliz şair S.T. Coleridge’in The Rhyme of Ancient Mariner adlı muhteşem şiirinden uyarlandığını söylemezsem, içim rahat etmez. Zamanınız var, dinleyin.

Gülenay Börekçi

Kafabindünya’dan farklı bir halet-i ruhiyenin şarkıları

Good Morning Captain, Slint

Across the Night, Silverchair

My Ass is on Fire, Mr. Bungle

Bleed, Meshuggah

Harlequin Forest, Opeth

At Peace, Defeater

Malacoda, Caspian

Zenith, A Swarm of the Sun

When the Mountain Comes to Muhammad, Russian Circles

Hailie Selassie up Your Ass, Propagandhi

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments