Egoist okur

Elif Bereketli: “Sonunda bu şarkıyı herkes sevsin!”

Sabit Fikir dergisinin yayın yönetmeni Elif Bereketli’yle pek az tanışıyoruz. Tanışıklığımız ara sıra telefonda sohbet edip birbirimize kahve içme sözü vermekten ibaret. Ama Egoist Okur’u sevdiğini biliyorum. Egoist Okur da onu seviyor. Elif’ten bir Efkar Karması, yani aşıkken dinlenecek hüzünlü şarkılar listesi isteyeli bir buçuk ay oluyor. Önce onun işleri vardı, erteleyip durduk. İş dediysem, şahane bazı sosyal faaliyetler, mesela akşamları çocuklara kitap okumak… Vakit bulup gönderdi listeyi. Bu sefer de benim işlerim çıktı. İş değil aslında koca bir hayat planı değişikliği… Neyse sular durulmaya başladı ve ben Elif’in Lola Jesus, Brian Eno, M83, Trentemöller, Peggy Lee, Grizzly Bear, Ane Brun, Koop ve the Smiths gibi gayet alternatif isimlerden oluşan sıkı listesini nihayet siteye girebildim. Onun her şarkı için yazdığı küçük notlarla birlikte… Tadını çıkararak dinleyin…

Gülenay Börekçi

Elif Bereketli: “Sonunda bu şarkıyı herkes sevsin!”

Trust Me, Zola Jesus

“Metin unutsun Hülya’yı, ben seveyim. Çölü değil de evimizin karşısındaki gölü göstereyim ona. Yeşilli, kızıllı dalgaların kıyıya nasıl vurduğunu, böceğin, yılanın nasıl kıvrandığını anlatayım. Sazan çıkar, levrek iner dibe. Sonra bıyıklı, güngörmüş bir balık suyun kabuğundaki sineklere diker gözlerini. “Tanrım,” der. “Suyun öbür yüzü de bu kadar delidolu mu?” Hülya istese beni daha çok sever Metin’den.” (Ahmet Büke – Ekmek ve Zeytin)

Zola Jesus söylüyor ve ben, Hülya Metin’i unutsun istiyorum.

By This River, Brian Eno

Seni seviyorum deyip durmak kolay tabii sevgili! Zor olan, hızlı hızlı on kere dalıp çıkmak bu şarkıya, ama nefessiz kalmamak. Üzerine çullanan gökkubbeyi korkmaksızın buyur etmek; ikinizin tam arasına.

Wait, M83

Biz detaylara boğuladuralım: Geldi mi, gitti mi? Bana niye öyle baktı, neden dün aramadı… Bağırıp duruyor asıl adam: “No time!”

Moan, Trentemöller

Bu şarkı çalınca önce gözlerinizi kapıyor, bir sağa bir sola salındığınızı hayal ediyorsunuz uzay boşluğunda. Suratınıza da derin mi derin bir ifade takındınız mı, havaya girdiniz demektir. “Takıldım kaldım sana” demenin, bir modern yolu.

He Hit Me (And It Felt Like A Kiss), Grizzly Bear

Yeri gelmez mi? Gelebilir. Bir tarafta hayat olur hani, bir tarafta da sevgilinin kokusu… Bilir misiniz? Bilen bilmeyene anlatsın, sonunda bu şarkıyı herkes sevsin! (Ama lütfen Grizzly Bear’dan.)

Don’t Smoke in Bed, Peggy Lee

Her gün dünyanın dört bir yanında, yarısı boşaltılmış odalarda; ellerinde sigaraları, süzülen makyajlarıyla pek çok kadın bu şarkının klibi çekiyor. Ya da bana öyle geliyor.

My Lover Will Go, Ane Brun

Her insan ölümü, her aşk ayrılığı tadacak. Geriye kalansa boş bir kırmızı şarap şişesi olacak. – diyor Ane Brun.

Koop Island Blues, Koop

Güzel yaz, güzel kış. Güzel bir veda. Güzel özleyen ve güzel özlenen. Fonda kötü zamanlardan güzel bir aşk şarkısı. İşte o şarkı, bu şarkı.

Last Night I Dreamt That Somebody Loved Me, The Smiths

Smiths hayranları! Hâlâ hayatta olduğunuza göre içten içe hep biliyorsunuz değil mi? Bugünün, ‘yarının dünü’ olduğunu yani…

Subscribe
Notify of

3 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
11 years ago

Yine beğendiğim bir liste. Merakla bekliyordum yeni kişiyi. Gerçekten ruha dokunan seçimler yapmış. Bana da keyifle dinlemek kalıyor. :)

tolgasahbaz
11 years ago

liste son 4 şarkı dışında zorlama olmuş gibi geldi, farklılık içermek için kasılmış gibi , tabi bu benim fikrim . Buarada Peggy Lee ve Koop çok iyi seçimler :)

Emine Sema
11 years ago

Elif Hanım’ın müzikten zevk aldığı belli. Eline sağlık, keyifli bir liste…