Egoist okur

Fotoğrafçı Vincent Alvarez’in gözünden Dorian Gray’in Portresi

Oscar Wilde’ın Dorian Gray’in Portresi romanını, daha ilk sayfasını, hani şu Lord Henry Wotton, ressam Basil Hallward ve güzeller güzeli genç Dorian Gray arasındaki konuşmanın başlangıcını okuyup almıştım. Ortaokulda falan olmalıydım ve o gün bugün roman benim için sihrini, güzelliğini yitirmedi. İçinde Dorian Gray geçen ne varsa, üzerine atlamam bundan. Şu fotoğrafı görünce de ilgilendim haliyle.

Fotoğrafçı Vincent Alvarez’in gözünden Dorian Gray’in Portresi

Fotoğraf moda fotoğrafçısı Vincent Alvarez’in Soon International için Dorian Gray’in Portresi’ne ithafen gerçekleştirdiği çekimdendi.Başka kareler de vardı. Karanlık, kasvetli ve tehditkâr bir çekim olmuştu. O romana da ancak böylesi yakışırdı.

Bu arada Alvarez Dorian’ı erkeksi  değil androjen bir figür olarak yorumlamış, bu yüzden de model olarak bir kadını, Anna Gushina’yı kullanmış. Ortaya bir görsel şölen çıkmış. Zevkini çıkarın :)

Gülenay Börekçi

Çekimden birkaç kare

Dorian-Gray-1

Dorian-Gray-3

Dorian-Gray-2

Dorian-Gray-4

Dorian-Gray-6

Subscribe
Notify of

1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
ŞULE TÜZÜL
11 years ago

Merhaba Gülenay,
Kitabın bendeki etkisi de senin yazdıklarına benzer ve fotoğraflar müthiş. Kitabı okurken hissettiklerimi hissettirdiler bana. Kitaba dair notlarıma baktım şimdi, iki alıntı ne kadar da uygun bu fotoğraflara:

“Sanatın aynasında yansıyan, aslında yaşam değil seyircidir.”

“Bir hüznün resmi gibi,
Kalbi olmayan bir yüz.”

Selamlar.