Egoist okur

Fotoğrafçı Vincent Alvarez’in gözünden Dorian Gray’in Portresi

Oscar Wilde’ın Dorian Gray’in Portresi romanını, daha ilk sayfasını, hani şu Lord Henry Wotton, ressam Basil Hallward ve güzeller güzeli genç Dorian Gray arasındaki konuşmanın başlangıcını okuyup almıştım. Ortaokulda falan olmalıydım ve o gün bugün roman benim için sihrini, güzelliğini yitirmedi. İçinde Dorian Gray geçen ne varsa, üzerine atlamam bundan. Şu fotoğrafları görünce de ilgilendim haliyle.

İşte moda fotoğrafçısı Vincent Alvarez’in Soon International için Dorian Gray’in Portresi’ne ithafen gerçekleştirdiği çekimden kareler. Karanlık, kasvetli ve tehditkâr bir çekim. O romana da ancak böylesi yakışırdı.

Bu arada Alvarez Dorian’ı erkeksi  değil androjen bir figür olarak yorumlamış, bu yüzden de model olarak bir kadını, Anna Gushina’yı kullanmış. Ortaya bir görsel şölen çıkmış. Zevkini çıkarın :)

Gülenay Börekçi

Dorian-Gray-1

Dorian-Gray-3

Dorian-Gray-2

Dorian-Gray-4

Dorian-Gray-6

1
Leave a Reply

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
ŞULE TÜZÜL

Merhaba Gülenay,
Kitabın bendeki etkisi de senin yazdıklarına benzer ve fotoğraflar müthiş. Kitabı okurken hissettiklerimi hissettirdiler bana. Kitaba dair notlarıma baktım şimdi, iki alıntı ne kadar da uygun bu fotoğraflara:

“Sanatın aynasında yansıyan, aslında yaşam değil seyircidir.”

“Bir hüznün resmi gibi,
Kalbi olmayan bir yüz.”

Selamlar.