Egoist okur

GalataPerform tiyatro atölyeleri başlıyor

GalataPerform’un Yeni Metin Projesi kapsamında düzenlediği Oyun Yazarlığı, Tiyatro Yönetmenliği ve Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı atölyeleri 15 Ekim 2022 tarihinde başlıyor. Yedi ay sürecek atölyeler, oyun yazarlığı, tiyatro yönetmenliği, tiyatro tekniği ve ışık tasarımına ilgi duyan herkesin katılımına açık olacak.

Ahmet Sami Özbudak: “Evler, içinde yaşamış olanların ruhlarını saklar”

“Masumiyet yattığınız insan sayısıyla elden gidecek bir şey değil!”

Ahmet Sami Özbudak, Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin, Ozan Ömer Akgül, Okan Ürün

GalataPerform tiyatro atölyeleri 15 Ekim’de başlıyor

Çağdaş Türkiye tiyatrosunun önemli aktörleri arasında yer alan GalataPerform, sahnelediği onlarca oyunun yanı sıra sektöre yazar, yönetmen ve teknik ekip yetiştirme amacıyla hayata geçirdiği atölyelerle tiyatromuzun sürdürülebilirliğine katkı sunmaya devam ediyor. GalataPerform’un Yeni Metin Projesi kapsamında düzenlediği Oyun Yazarlığı, Tiyatro Yönetmenliği ve Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı atölyeleri, bu yıl 15 Ekim 2022 tarihinde başlıyor. Yedi ay sürecek atölyeler, oyun yazarlığı, tiyatro yönetmenliği, tiyatro tekniği ve ışık tasarımına ilgi duyan herkesin katılımına açık olacak.

“Herkes oyun yazabilir mi?” sorusuna cevap aranacak

Bu yıl on ikincisi düzenlenecek olan Oyun Yazarlığı Atölyesi, 15 Ekim 2022-13 Mayıs 2023 tarihleri arasında haftada 2 gün 2’şer saat olarak gerçekleştirilecek. Oyun Yazarlığı Atölyesi’nde 7 ay boyunca Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin, Okan Urun, Mert Öner, Ozan Ömer Akgül ve Ahmet Sami Özbudak düzenli olarak eğitim verirken ek olarak Türkiye’den konuk oyun yazarları, dramaturglar ve teorisyenler de atölye kapsamında katılımcılara eğitim verecek. Ayrıca program başlangıcında İspanya, İsveç, Norveç, Danimarka’dan oyun yazarları, giriş seviyesinde yazarlık eğitimi verirken programın ilerleyen döneminde ise Macaristan, Norveç ve Kanada’dan oyun yazarları, Ustalık Sınıfı Oyun Yazarlığı Atölyesi yapacak. Katılımcılarına kendi oyunlarını yazarak çağdaş oyun yazarlığı alanında yapı ve içerik bakımından kendilerini geliştirme fırsatı sunan Oyun Yazarlığı Atölyesi haftada bir gün online ve bir gün ise yüz yüze buluşmalar olmak üzere hibrit yöntemle gerçekleşecek. Online derslere ek olarak atölye katılımcılarına eğitim videoları ve oyun metinlerinden oluşan online eğitim seti de verilecek Oyun Yazarlığı Atölyesi’nde üç ayın sonuna gelindiğinde katılımcılar bire bir danışmanlık ve fikir üretim sürecine başlayarak uzman eğitmenlerden alacakları danışmanlıkla oyunlarını yazmaya başlayacaklar.

Tiyatro yönetmenliğine ilk adımlar cesaretle atılacak

Alanında bir ilk olma özelliği taşıyan Yeni Metin Tiyatro Yönetmenliği Atölyesi, 15 Ekim 2022-13 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek. GalataPerform’un Genel Sanat Yönetmeni Yeşim Özsoyyönetiminde, teorik ve pratik bilgilerin aktarıldığı bir yapıda üçer saatten ayda dört ders olarak işleyecek Tiyatro Yönetmenliği Atölyesi’nde ayda bir kere misafir bir yönetmen de derslere katılacak. Yedi aya yayılan ve ayda bir dersin fiziksel olarak pratik yapmak üzere kurgulanacağı atölye kapsamında katılımcılar bilgi, teori ve pratik alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı bulacaklar. Ayrıca atölye katılımcıları GalataPerform oyun, etkinlik ve Yeni Metin Festivali’nde aktif görev alarak staj yapma imkânı bulurken program başlangıcında İspanya, İsveç, Norveç, Danimarka’dan oyun yazarlarının giriş seviyesinde yazarlık eğitimi için verdikleri derslere Yönetmenlik Atölyesi de gözlemci olarak girebilecek. Programın ilerleyen döneminde ise yine yurt dışında dahil olacak tüm atölyeler bu atölyeye açık olacak.

Alanında tek atölye

GalataPerform’un alanında tek olma özelliği taşıyan bir diğer atölyesi Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı Atölyesi ise 15 Ekim 2022-13 Mayıs 2023 tarihleri arasında üçer saatten ayda dört ders olarak gerçekleştirilecek. Atölye liderliğini İngiltere’nin LAMBDA Üniversitesi’nden Tiyatro Tekniği bölümü mezunu ışık tasarımcısı Ayşe Sedef Ayter’in üstleneceği programda katılımcılar tiyatro tekniği bilgisi, ışık dramaturjisi ve tiyatro tekniği tarihi öğrenmenin yanı sıra eğitmenin sorumlu olduğu oyunlarda, GalataPerform oyunlarında ve 2022 Yeni Metin Festivali 11’de pratik yapma yoluyla deneyim kazanma imkanına sahip olacaklar.

Her bir atölyenin eğitim sürecinin tamamlanmasıyla birlikte katılımcılar ve eğitmenleri bir araya getiren bir kampın da düzenleneceği Yeni Metin Projesi kapsamında hayata geçirilen Oyun Yazarlığı, Tiyatro Yönetmenliği ve Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı atölyeleri hakkında detaylı bilgiye yeniperform.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Atölyeler için iletişim adresi: yenimetin@galataperform.com

GalataPerform hakkında

GalataPerform, 2003 yılında Galata Kuledibi’nde tarihi bir apartmanın birinci katında bağımsız bir tiyatro mekânı olarak kuruldu. Yeşim Özsoy öncülüğünde kurulan ve bugüne kadar Görünürlük Projesi (1-8), Yeni Metin Projesi ve Festivali (1-9) gibi pek çok proje, festival ve oyunu hayata geçiren GalataPerform, 2020 yılından itibaren Galata Kuledibi’ndeki mekânından ayrılarak dijitalleşme sürecine ağırlık verdi. 2020 Aralık itibariyle de tiyatro alanında yeni oyunlar, atölyeler ve yayınlar için bir dijital platform olan YeniPerform’u kurdu.

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments