Egoist okur

Gittiğin yerde iyi misin Laika?

“Pöti: Bir Barınak Köpeğinin Öyküsü” ve “Pöti ve Dede: Bir Dostluk Öyküsü” adlı kitapların yazarı Gökçe Gökçeer’den bir tavsiye…

Kitap çok güzel, Gökçe’yi yeniden Egoist Okur’da görmek daha da güzel :)

gokce-gokceer-laika-egoistokur-owen-davey

“Uzay köpeği” Laika’nın hikâyesi

Hayvanlar, insanlık tarihi boyunca hep insanlara ‘hizmet’ etmiş, onlar için çalışmış, onlar yaşasın diye denek olmuş, ölmüş ya da sakat kalmış. Ne yazık ki bu durum, hâlâ çok farklı değil. Tarihin en ünlü köpeklerinden Laika’nın başına gelenler de, hafızalara kazınan en hüzünlü hikayelerden biri.

Laika, Dünya’nın yörüngesine çıkan ve orada hayatını kaybeden ilk canlı. Aslında bir sokak köpeği olan ve kısa bir süre sonra Sovyet uzay köpeğine dönüşen Laika, sıkı bir eğitimden geçirildikten sonra 3 Kasım 1957’de Sputnik 2 ile uzaya fırlatılmıştı. Bir arıza sonucu oluşan aşırı ısınmadan dolayı hayatını kaybettiği düşünülen Laika hakkında onlarca kitap yazıldı.

Owen Davey’nin yazdığı “Laika The Astronaut” da bunlardan biri. İllüstrasyonların muazzamlığından uzun uzun bahsetmeyeceğim, hepsi de hayranlıkla incelenmeyi hak edecek kadar güzel.

Kitap, Laika’nın zavallı bir sokak köpeği olarak bulunuşunu, seçilişini, eğitimden geçişini anlatıyor. En güzel yanı ise, hayal gücünün sınırsızlığından yola çıkarak hikayenin sonunu can acıtmayacak şekilde bağlaması olmuş. Laika uzaya fırlatılıyor, kaybolduğu sanılıyor. Oysa o, çoook çok uzak bir gezegende kendine yeni bir aile buluyor ve sonsuza dek mutlu yaşıyor. Gerçek sona da, mutlu sona da ağlamak serbest!

Owen Davey, yurtdışında birçok ödül almış genç, başarılı bir yazar ve çizer. “Knight Night”, “Foxly’s Feast” ve “Build a Robot” gibi yine olağanüstü çizimlerin eşlik ettiği başka harika kitapları da var.

Gökçe Gökçeer

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments