Egoist okur

Goncagül Sunar seçti: Janis Joplin’den Adele’e hüzünlü şarkılar

Egoist Okur için hüzünlü ama aynı zamanda coşkulu ve umutlu şarkılardan oluşan bir “Efkâr Karması” hazırlayan Goncagül Sunar, bugüne dek seyrettiğim en iyi, en şahsiyetli oyunculardan biridir. Son yıllarda bebeği Aksel’in etkisiyle ekranlardan uzak kalmayı tercih etse de… Onu Asmalı Konak, Çemberimde Gül Oya gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz. Müthiş bir şarkıcı olduğunu ise sanıyorum daha az kişi bilir.

Goncagül’ün benim için önemi ise başkadır. Onunla oyunculuk eğitimine yıllar önce birlikte başlamıştık, Şahika Tekand’ın Studio’sunda… İki yıla yakın süre geçirdik; temrinlerle, provalarla, doğaçlamalarla, ezberlerle… Studio günleri benim için önemliydi, hayatta yapmak istediğim esas işin yazmak olduğunu keşfetmemi sağlamıştı bir kere. Şahika’nın oyunculuk eğitiminin böyle sihirli etkileri vardır; katalizör gibidir, ruhunuza girer, içinizde olup bitenlere tıpkı bir sinema perdesinden izlermiş gibi tanık olmanızı sağlar. O yıllarda Goncagül sessiz, tatlı, zeki bir arkadaştı benim için. Sonra yıllarca görmedim. Çağan Irmak’ın dizilerinde rastlayana kadar. Şimdi nadiren buluşabiliyoruz ama sık sık haberleşiyoruz. Ve ben en yakın zamanda onu oyuncu olarak izlemek yahut o güzel sesiyle yorumladığı şarkılardan oluşan bir albüm dinlemek istiyorum.

Gülenay Börekçi

Goncagül Sunar seçti: Janis Joplin’den Adele’e hüzünlü şarkılar

Little girl blue, Janis Joplin

Janis 20’li yaşlarımın kadın kahramanıydı. O yıllarda kendi gücümü görmeye yardım etti. Bu şarkı birçok şarkıcı tarafından seslendirilse de Janis’in yorumu apayrıdır, çok dokunaklıdır. Size sarılır gibi söyler şarkıyı Janis: “Otur da saymaya başla parmaklarını, güvenebileceğin kendi ellerindir sadece.”

The letter, Al Green

70’lerin soul müziği ve tabii ki Al Green vazgeçilmezimdir. Aslında bir The Box Tops şarkısı bu, fakat çıtırtılı plakta Al Green’den dinlemek müthiş zevk verir, hafif hüzünlü, coşkulu, naif tonlarda usul usul dans ettirir insanı, süresi kısa olsa da… En sevdiğim parçaların başında geliyor ayrıca.

S.O.S., ABBA

Mükemmel düzenlemesiyle, inişleri çıkışlarıyla en iyi ABBA şarkısı benim için, hayatımın filmi Tillsammans’ın da müziği ayrıca. İnsanın kimyasını değiştiren, gözlerini dolduran bir şarkıdır, hayat enerjisi verir dinleyene.

Country Feedback, R.E.M.

Öldürmeyip süründürür adeta, Michael Stipe’ın iç burkan vokali, parçanın içinde ağlayan gitar… Out of Time albümünün en kıymetli parçası benim için, 90’lara ait tüm buhranlarımı ve anılarımı saklar.

Lucky, Radiohead

Karanlıkta bir ışık şarkısı gibi, efsane albüm OK Computer’da en sevdiğim şarkı ayrıca. İnsanın içine işleyen, atmosfer yaratan Radiohead gücü bu parçada da var.

That was my veil, PJ Harvey

“Hayatımı geri ver, bana yalanlar verdin…” PJ Harvey’nin en özel şarkılarından biri, yeri bende çok ayrı. Sakin ama derinden etkileyen, rafine bir parça, cebimde sakladıklarımdan…

Are you trying to fall in love again, Tindersticks

Enfes kemanlarıyla ruha zarifçe dokunan, tutkulu bir şarkı, Curtains albümünün en nadide eseri.

Maps, Yeah Yeah Yeahs

“They don’t love you like I love you” dizesi bile yetmez mi? ‘Yüzüm gülüyor, ben yaşıyorum, ama gözyaşım tam gözümün ucunda’ şarkısı bu, bir tatlı huzur da verir dinlerken, tarifsiz…

What the water gave me, Florence and the Machine

İşte bu şarkı insana müthiş heyecan verir, nefis vokaliyle ayakları yerden kesen cinstendir. Şu ara sürekli dinliyorum, hüzünlü, coşkulu bir kutlama gibi geliyor bana.

Set fire to the rain, Adele

Bu bir şarkıdan ziyade bir sanat eseridir. Adele olağanüstü bir yorumcu, dinledikçe dinleyesi geliyor insanın. Mesela şu: “Ben yağmurları yaktım ve bizi attım alevlere.”

Subscribe
Notify of

2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
burcu yıldızer
12 years ago

Goncagül Sunar’ın şarkı söylediğini bilmiyordum. Myspace’ten dinlemeye çalıştım ama başarılı olamadım. Listesi çok güzel olmuş. :)