Egoist okur

Hırsız avcıları Dixie ve Percy, İhtişam Oteli’nde…

Gökçe Gökçeer gene yapacağını yaptı ve bana bayılacağım türden bir kitap keşfettirdi. (Tabii size de.) Shirley Hughes ve kızı Clara Vulliamy’nin yazıp resmettiği kitabın adı, “Dixie ve Percy Elmas Hırsızlarının Peşinde”… Eski usul havaları ve tatlılıklarıyla kalbimi çalan Dixie ve Percy’inin maceralarını hemen alıp okuyacağım. İçimde öyle bir his var ki bunu yaptığımda kendimi çok sevgili, canımın içi, biricik Winnie the Pooh’cuğumu keşfettiğim günkü kadar mutlu hissedeceğim. Teşekkürler…

Dixie ve Percy Elmas Hırsızlarının Peşinde

İhtişam Oteli’nde büyük kovalamaca

“Dixie ve Percy ile Son Sürat” kitabıyla tanımıştık onları. Birbirlerinin yanından hiç ayrılmayan iki yakın dost, iki tatlı köpeğin maceraları, son sürat devam ediyor gerçekten. İkinci kitap “Dixie ve Percy Elmas Hırsızlarının Peşinde”, bu köpeklerin şimdiden giderek büyüyen hayran kitlesine çok iyi gelecek.

İhtişam Oteli’ne güzelce dinlenmek için hevesle giden Dixie ve Percy’nin başına gelmeyen kalmaz bu tatilde. Gerçekten de pek ihtişamlı otelde, pek de muhteşem sayılmayan bir odada konaklayarak başlayan tatilleri, bir anda maceraya dönüşür ve kendilerini bir kovalamacanın içinde bulurlar. Önce otelde rastladıkları ünlü yıldız Mırnav Miyav, sonra boğulmaktan kurtardıkları Bay Canteloe ile ilginç tesadüfler yaşarlar. İki hırsız kedinin peşine düşen ve kaçınılmaz olarak ‘kahraman’ olan kahramanlarımız, bakalım üçüncü kitap Bulutların Üstünde’de neler yaşayacak. Merak edenler, bu kitabın arkasında serinin üçüncü kitabıyla ilgili fikir verecek kısa bir bölüm bulabilirler. Hatta bu, gelecek kitabın ilk bölümü. Meraklı okurlar için güzel fikir.

Kitabın en güzel özelliklerinden biri, yaratıcılarının anne-kız olması. Anne Shirley Hughes yazmış, kızı Clara Vulliamy çizmiş. Dünyaca ünlü ve ödüllü “Dogger” kitabıyla “Alfie” serisinin yaratıcısı olan ve elliden fazla kitaba imza atan Hughes kadar olmasa da, kızı Vulliamy de “Lucky Wish Mouse” ve “Martha and the Bunny Brothers” kitaplarıyla biliniyor. Bu seri, birlikte ortaya çıkardıkları ilk çalışma. Dileriz devamı da gelir. Çünkü anne-kız harika bir seriye imza atmışlar.

Hikayenin sonunda, mini bir testle kendini eğlenerek test etme şansı yakalayan çocuklar, bakalım ne kadar detay yakalamışlar, görecekler. Ben de yaptım testi ve çok eğlendim. Ayrıca “berbat bir haydut” yaratarak bir “aranıyor” afişi hazırlama teklifi de çok cazip. Kitabın başında kahramanları, sonunda ise yazar ve çizeri kısaca ve harika çizimler eşliğinde tanıyoruz. Dixie ve Percy sayesinde, sadece bir macera kitabı okumuyor, yaşayan, capcanlı, hareketli ve okuru bu maceraya dahil eden, incelikle düşünülmüş bir kitaba eşlik ediyoruz. Bundan sonraki maceralar da bundan farklı olmayacaktır şüphesiz.

Şimdi Dixie ve Percy ile tanışma zamanı. İlk kitabı kaçıranlar hemen “son sürat” kitabı edinsin ve ardından elmas hırsızlarının da peşine düşsün. 7 yaş ve üzeri için uygun olan kitabın üçüncüsü çıkmadan, bu iki köpekle dostluğu pekiştirmekte fayda var. İyi okumalar…

Gökçe Gökçeer

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments