Egoist okur

Burcu Yıldızer’den ilk aşkın, ilk gözyaşının, ilk vazgeçişin şarkıları

“Bu şarkılar içinde ilk karşılaşmalar var. İlk hediyeler. İlk sözler. ilk sesler. İlk uykuya hazırlık vakitleri. İlk uykusuzluk. İlk ilmek. İlk dokunuş. İlk günaydın. İlk kavgalar. İlk gözyaşı. İlk kaçışlar. İlk terk ediş. İlk vazgeçişler. İlk cümle. İlk istek. İlk bekleyişler. İlk yolculuk. İlk kavuşma. İlk sarılış. İlk yemek. İlk şüphe. İlk bağırış. İlk sessizlik. İlk çabalar ve ilk tedirginlikler…”

Burcu Yıldızer’den ilk aşkın, ilk gözyaşının, ilk vazgeçişin şarkıları

“Elbette kolay değil bir uzun bir yaşanmışlığın yolculuğunda sıralamak şarkıları, maddeleştirmek. Hep bir yanı eksik kalıyor. Geride kalanlar mı benimle daha fazla paylaşmıştı anlarımı yoksa biri ikisi önemli değil mi demeli? Ne de olsa zihin aldatıcı olabilir. Zihnin duvarları, gerçeğin sözcüklerini kendince değiştirebilir.

Anılar ve yazılar var her birinde. Başa sara sara dinlediklerim. Ama bazen susmak gerekir. Durmak… Dinlemek. Belki de bir şairin dizelerinde geçip kendi ruhunun karşısına olanları izlemek.

“söylenir ve yarım kalır / bütün aşklar yeryüzünde / bir kaktüs bol sudan nasıl / nasıl çürürse öyle” Turgut Uyar

Bu şarkılar içinde ilk karşılaşmalar var. İlk hediyeler. İlk sözler. ilk sesler. İlk uykuya hazırlık vakitleri. İlk uykusuzluk. İlk ilmek. İlk dokunuş. İlk günaydın. İlk kavgalar. İlk gözyaşı. İlk kaçışlar. İlk terk ediş. İlk vazgeçişler. İlk cümle. İlk istek. İlk bekleyişler. İlk yolculuk. İlk kavuşma. İlk sarılış. İlk yemek. İlk şüphe. İlk bağırış. İlk sessizlik. İlk çabalar ve ilk tedirginlikler…”

You’re Always On My Mind, Elvis Presley

Hey, That’s no Way The Say Goodbye, Leonard Cohen

Shoot Me Down, Nick Cave

Crying, Waiting, Hoping, Cat Power

Turn Me On, Nora Jones

A Woman Left Lonely, Janis Joplin

Alfonsina y El Mar, Mercedes Sosa

Mihrabım Diyerek, Zeki Müren

Hiçbir Zaman, Bülent Ortaçgil

Daima, İlhan İrem

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments